a

“Sorumsuz” Bitcoin Reklamı İngiltere’de Yasaklandı

Coinfloor (Kripto borsası) tarafından yapılan bir Bitcoin reklamı, İngiltere Reklam Standartları Kurumu (ASA) tarafından yasaklandı.

Yasaklanma nedeni olarak, Bitcoin’i insanlarla emekli olmak için bir yatırım aracı olarak gösterilmesi oldu.

Northamptonshire Telegraph adlı yerel bir gazetenin Aralık ayında yayınladığı reklamda, 63 yaşındaki bir kadınının emeklilik parası ile bankalara otomatik ödeme talimatı vererek Bitcoin aldığını konu alan bir yayın yaptı.

ASA “paranızı bankada tutmanın herhangi bir amacı yok” cümlesine özellikle dikkat çekerek, Bitcoin için “dijital altın” benzetmesini yapan reklamda, kullanılan ifadelere dikkat çekti.

Bitcoin

Reklamdan dikkat çeken cümleler;

“Bugünlerde bankada birikim yapmanızın herhangi bir mantığı yok, faiz oranları ortada”

“Bu yüzden emekli maaşımın üçe ayırıyorum. paylardan birini altın, birini gümüş ve diğerini Bitcoin’e yatırıyorum”

“Bitcoin benim için dijital bir altın ve birikimimi korumamı sağlıyor”

ASA Bitcoin Reklamı Şikayeti

ASA, yapılan reklamın hem yanıltıcı hem de sosyal açıdan sorumsuz olduğunu vurgulayarak, kendisine iletilen bu şikayeti onayladı. Şikayetler, genel olarak yapılan reklamın Bitcoin’in risklerini göz ardı ettirici olduğunu, yapılan yatırımların emekli olma garantisi verdiği şeklinde belirlendi.

Yapılan reklamda “Bitcoin’in tasarruf gücünü” risksiz bir yatarım aracı olarak gösterilmesi ve değerinin hiçbir zaman düşmeyeceği izlenimi yarattığı için yanıltıcı olduğu düşünüldü.

YATIRIM RİSKİ

Coinfloor söylenenlerin ardından, reklamdaki görüşün borsaya ait değil, müşterilerine ait olduğunu iddia etti. ASA bu noktada borsaya katılmıyor.

Ayrıca yapılan Bitcoin reklamı “Riskli yatırım” uyarısı geçmesine rağmen bu uyarının görünmez ve küçük olduğu belirtildi.

ASA uyarı konusunu netleştirerek. Yazının “Risk” uyarının reklamda bulunmasına karşılık reklamdan çıkarılacak genel anlam içerisinde kendini yeteri kadar vurgulayamadığını belirtti.

Ayrıca art niyetli bulunan bir başka konu ise yatırımların bankalara yapılmamasını empoze edilmesiydi.

Benzeri bir olay ile daha önce popüler kripto borsası BitMEX’te karşılaşmıştı. 2019 yılında Bitcoin’in o zamana kadar yaptığı artışın grafiği paylaşılmıştı. Ancak tekrar ASA, grafiğin insanlar tarafından yanlış anlaşılabileceğini vurgulayarak, reklamlara müdahale etti.

Dünyanın dört bir yanında yaşanan güncel gelişmeler için sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz. Güncel kripto gelişmeleri ile görüşmek üzere.

Hindistan ve Almanyada yaşanan Bitcoin ve Kripto para gelişmeleri.

Coinbase, 114,9 milyon Hisse ile Nasdaq’ta Listelenecek

Bitcoin Eski Destek Bölgesi 55.000 Dolar Seviyesinde

coinnet
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.