a
coinnet

Taiko Protokol, Ethereum Mainnet’inde Devreye Giriyor

coinnet
coinnet

Pazartesi günü yapılan açıklamada, Taiko protokol devreye giriyor. Duyurulduğuna göre, Tabanlı Yarışmalı Toplama (BCR) Taiko, iki yıllık kapsamlı geliştirmenin ardından Ethereum ana ağında başlatıldı.

Taiko protokol, kendisini Tip 1 sıfır bilgi Ethereum Sanal Makinesi olarak tanımladı. İşlemleri sıralamak için Ethereum blok doğrulayıcılarına dayanır. Ağın temel katmanın sağlamlığından ve güvenlik güvencelerinden yararlanmasına olanak tanır.

Taiko Protokol, Mainnet’te Dağıtılıyor

27 Mayıs tarihli bir duyuruya göre, Taiko Ethereum ana ağına konuşlandırıldı. Bu, normal kullanıcıların takas, borç alma ve staking gibi dApp’ler aracılığıyla protokoldeki çeşitli DeFi hizmetlerine erişmesine olanak tanır.

Geliştiriciler ve teknoloji meraklısı kullanıcılar, bir düğüm çalıştırmak veya blokları önermek ve kanıtlamak için Taiko’yu keşfedebilir. Bununla birlikte, blokları önermek ve kanıtlamak, Taiko ağını “canlı ve güvenli” hale getirmek için izinsiz olacak olsa da, kullanıcılar lansman sırasında özelliğe erişemeyecekler. Taiko protokol duyurusunda,

Lütfen ilk birkaç hafta boyunca, blok teklifi ve kanıtlamanın yalnızca Taiko ekibi tarafından yapıldığını unutmayın. Bunun nedeni, herkesin önermesi ve kanıtlaması için kapıları açmadan önce ağın stabilize olduğunu görmek istememizdir.

Şu anda, Taiko’nun Ethereum’daki sözleşmeleri bir multisig düzenlemesi tarafından kontrol ediliyor. İyimser toplamalarla karşılaştırılabilir hızlar sunmak için SGX kanıtları gerektiriyor. Protokol, Risc0-zkVM, SP1 zkVM ve diğerleri gibi sistemleri kullanarak daha fazla geçerlilik kanıtı eklemeyi planladığını söyledi.

Ana ağ lansmanı, 22 Mayıs’ta Taiko (TKO) token airdrop’un duyurusunu takip ediyor. Kullanıcılara uygunluklarını onaylamaları için yedi gün verildi, ardından daha sonraki bir tarihte TKO talep edebilecekler.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.