a

Tether değeri ABD Doları’na sabitlenmiş olan bir “Stablecoin”e denir. “Stablecoin” kavramı, başka bir değerli varlığa “sabitlenmiş” bir şekilde olan kripto para birimini ifade etmek için kullanılıyor. Bu değerli varlık, bir para birimine (Tether’in ABD dolarına bağlı olduğunda da olduğu gibi) ya da Altın gibi değerli madenlere bağlı olabilir. Verilen her Tether için, rezerv olarak tutulan eşdeğer bir miktarda USD bulunur. Tether, kripto paraların çok hareketliliğinden endişe duyan ve bu nedenle de kripto para dünyasına adım atmaya çekinen yatırımcılara, değeri Amerikan Doları’na endekslenmiş olan güvenli bir yatırım aracı sunar. Bu sayede de günümüzde en çok tercih edilen çok popüler bir yatırım aracı haline gelmiştir.

Tether Coin’in Çalışma Prensibi

Ticaret yaparken ve gündelik işlemlerde vazgeçilmez bir seçenek haline gelen Tether, Amerikan Doları ile bire bir takas edilir. Tether Limited şirketi, Hong Kong merkezli bir dolaşım ile USDT miktarı kadar USD tuttuğu düşünülür. Aynı zamanda şirket güvenilir bir üçüncü taraf görevi görür. Tether önce Omni protokolü ile üretilmeye başlandı. Omni, Bitcoin blok zincirine sabitlenmiş olan bir dizi dijital varlık ve para birimi için kullanılan çok yönlü bir platformdur. Bitcoin altyapısında da bu yapı farklı bir katman olarak karşımıza çıkıyor.

Tether Üretimi

Stabilite, düşük işlem ücreti ve şeffaflık ilkesi ile yola çıkan Tether, fiat paralarla kripto para birimleri arasında önemli bir köprü görevi görüyor. Piyasa hacmi açısından en önemli ve büyük kripto para birimi olan Bitcoin ile gerçekleştirilen ticaret işlemlerinin yüzde 80’den fazlası ise, Tether ile yapılıyor. Bu sayede de USDT’nin popülaritesini artıyor. Tether’in aynı zamanda kripto para üzerinden gerçekleştirilen çevrim içi ödemeler için de çok önemli bir kolaylık sağlıyor. Pek çok işletme, sık yaşanan yüksek fiyat dalgalanmaları nedeniyle Bitcoin dahil olmak üzere pek çok kripto para birimine mesafeli bir şekilde yaklaşıyor. Aynı zamanda değeri sabit ve yüksek hacimli bir stabil bir varlık olan USDT bu alanda en çok ihtiyaç duyulan alanı kapatıyor.

Değerli okurlarımız BURAYA tıklayarak Tether Coin satın alabilir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.