a

Triall Ekosistemini İnşa Etmek: Triall’ın Geçmişi Üzerine Bir Hikaye

Triall’ın yolculuğu 4 yıl önce Amsterdam’da, Amstel nehrinin hemen doğusundaki küçük bir ticaret merkezinde başladı. Bu konumdan, CR2O adlı bir şirket, birkaç yıldır sözleşmeli araştırma kuruluşu (CRO) olarak klinik deney projelerini koordine ediyor, hastaneler ve ilaç geliştiricileri ile günlük olarak klinik deney operasyonları yürütüyordu. Gelecekteki Triall kurucularından birkaçı o sırada CR2O ile çalışıyordu.

Klinik araştırma karmaşıklığı ve dijitalleşmenin endüstrideki sıkıntılı noktaların büyüyen bir nedeni olduğu açık hale gelmişti. Projeler, önceki yıllarda, birçok farklı uzmanlaşmış tarafı ve çok sayıda (genellikle izole edilmiş) yazılım sistemini içeren giderek daha karmaşık hale geldi. Ayrıca, sektör hızla dijitalleşiyordu ve bunun sonucunda projeler giderek daha fazla veri ağırlıklı hale geliyordu. Klinik araştırma gözetimi, veri bütünlüğü ve denetlenebilirlik eksikliği, tüm sektör paydaşları için artan bir endişe kaynağı oluşturdu.

Bu süre zarfında, kripto para birimleri ve blok zinciri teknolojisinin diğer erken uygulamaları ortaya çıkmaya başladı ve Triall’ın gelecekteki kurucu ekibinin CR2O’ya bağlı üyelerinin ilgisini çekti. 

Rastlantısal Karşılaşma

Beş kilometre batıda bir üniversite kampüsünde, gelecekteki kurucu ekibimizin bir başka parçası, biraz tesadüfi bir şekilde blockchain teknolojisine  yönelmişti. Yıllardır, aşıların ve terapötiklerin geliştirilmesinin önündeki engeller üzerine akademik araştırmalar yürütüyor ve yayınlıyorlardı.  Kilit araştırma projelerinden biri, veri paylaşımı ve uluslararası araştırma işbirliği ile ilgili ciddi sorunların tespit edildiği hastalık salgını yönetimi ve aşı inovasyonu örneğine odaklandı. San Francisco körfez bölgesinden dönüş yolculuğunda, Triall’ın gelecekteki kurucu ortaklarından biri, gerçek bir Silikon Vadisi teknoloji müjdecisinin yanında oturuyordu. SFO’dan Amsterdam’a 9 saatlik uçuş, blok zincirin potansiyeli hakkında bir asansör konuşması için oldukça zaman sağladı.

CR2O’da artan blockchain coşkusunun farkında olmayan Triall’ın gelecekteki kurucu ekibinin bu bölümü, tanımladıkları inovasyon engelleri için blockchain ile ilgili teknolojilerin vaatlerini, zorluklarını ortaya çıkarmak ve yayınlamak için yola çıktı.

Triall’ın Kurulması

Birçoğumuz, Sağlık ve Yaşam Bilimleri alanlarındaki çeşitli girişimlerde birlikte çalışarak uzun zamandır birbirimizi tanıyorduk. Triall fikri, blok zinciri teknolojisinin güçlü yönlerini klinik denemelerin özel problem durumuna çevirmek için bir gemi olarak, bir dizi ilk beyin fırtınası oturumunda şekillendi ve nihayetinde Triall’ın resmi olarak kurulmasına neden oldu.

O ilk günlerde, proje fikirlerimiz hakkında geri bildirim almak için mümkün olduğu kadar çok sektör paydaşıyla bağlantı kurduk. CR2O ile yakın ilişkilerimiz bu açıdan çok yardımcı oldu. Fikirler, günlük olarak klinik operasyonlara katılan insanlardan geri döndü. Bu, kilit işlevsel, işlevsel olmayan, teknik ve UX/UI gereksinimlerini belirlediğimiz blok zinciri ile entegre klinik deneme yazılımı çözümleri için hızlı bir şekilde üst düzey eskizlere doğru yinelememize izin verdi.

Geliştirme gücümüzü büyütürken gelişimimizde önemli bir kilometre taşını temsil eden Sphereon ile ortaklığımızı kurduk. İş süreci yönetimi ve belge işleme konusunda uzmanlaşmış bir yazılım geliştiricisi olan Sphereon, yazılımlarını blok zinciri ile entegre etmeye 2015 yılında başlamıştı. Blok zincirinin kurumsal çözümlere dönüştürülmesi için benzer bir vizyona sahip olmanın yanı sıra, paha biçilmez bir bilgi birikimi ve beceri birikimine sahip oldular.

Teknik İnceleme Olarak Trial

İlk konseptlerimiz kademeli olarak sektör için kapsayıcı bir vizyona dönüştü. Ekosistem, blok zinciri entegre mikro hizmetlerden oluşan API odaklı bir altyapı tarafından desteklenecektir. Bu altyapı sayesinde, üçüncü taraf klinik deneme yazılımı (“Klinik çözüm”) sağlayıcıları, blok zinciri teknolojisinin güçlü yanlarını hizmet tekliflerinde uygulayabilecektir. Ayrıca, yeni aşıların ve terapötiklerin piyasaya sürülmesini hızlandırmak için ortak bir misyonla bizimle ve diğer bağlantılı çözümlerle güvenli bir şekilde bütünleşmelerine olanak tanıyacaktır.

Blok zinciriyle ilgili dünyanın ilk klinik deneyi Sphereon ile olan ortaklığımız , blok zinciriyle bütünleşik bir klinik deney belge yönetimi çözümü olan ilk ürünümüz Verial eTMF’nin oluşturulması sırasında gerçekten meyvesini verdi . Verial eTMF, kullanıcıların araştırmayla ilgili belgelerinin bütünlüğünün doğrulanabilir kanıtını oluşturmalarına olanak tanıdı; klinik araştırmalarda rapor edilen artan sayıda veri bütünlüğü sorununu azaltmak için özel olarak tasarlanmış benzersiz bir özellikti.

Büyüme Sürecimiz

Pilot uygulamamızı başlattıktan sonra, ekibimiz inisiyatifimizi bir sonraki aşamaya taşıyabilecek bir dış yatırımcı aramaya başladı. 2020’nin ilk haftalarında bu, blok zinciri, fintech ve temiz enerjiye odaklanan ABD merkezli bir risk sermayesi şirketi olan Dizer Capital ile ortaklığımızla sonuçlandı. Dizer, 2013’ten beri blockchain alanındaydı ve kurucusu Yassin Mobarak, merkezi olmayan sistemler ve tokenize ekosistemler hakkındaki derin bilgisi ile ekibimizi mükemmel bir şekilde tamamladı. Triall artık blockchain teknolojisine tutkulu ve kripto topluluğunda güçlü köklere sahip bilgili bir yatırımcı tarafından desteklendi ve bizi vizyonumuzu gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştırdı.

Şu An Neredeyiz?

Geçen yıl, Verial eTMF pilot projesini başarıyla tamamladıktan sonra pazara girdi. Şimdi bu uygulamayı, yapay zeka destekli otomatik belge sınıflandırma ve blok zinciri kayıtlı dijital imzalar gibi rekabetçi konumlandırmasını güçlendiren daha fazla özellikle genişletiyoruz. Verial eTMF’nin yanı sıra , planlama ve gözetim için bir klinik deney yönetim sistemi olan Triall CTMS ve klinik deney başlatma sürelerini hızlandıracak bir ortaklık ve iletişim platformu olan Atena PRM dahil olmak üzere geliştirmeyi ve piyasaya sürmeyi planladığımız çok sayıda başka çözümümüz var.

Gelecek Adımlarımız

Son 4 yılda, uluslararası bir ortaklar ağı ve endüstri uzmanları ve KOL’lerden oluşan küresel bir danışma kurulu oluşturarak girişimimizi istikrarlı bir şekilde büyüttük. İlk uygulamamızı geliştirmeyi ve ticarileştirmeyi başardık ve klinik deney alanında çekiş oluşturmaya devam ettik.

Bu başarıların kıymetini bilsek de, yolculuğumuzun daha yeni başladığı açık. Önümüzde uzun ve heyecan verici bir yol var ve gelecek yıllarda vizyonumuzu daha da gerçekleştirmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Önümüzdeki haftalarda token satışımız ve ürünümüz, ekibimiz, ortaklarımız ve danışmanlarımızla ilgili diğer her şey hakkında daha fazla bilgi sağlayacağız.


YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.