a

Trump, Alipay ve Diğer Çin Uygulamalarını Yasaklayan Emri İmzaladı

ABD Başkanı Donald Trump, Salı günü Alipay ödeme platformunu ve Çin bağlantıları olan diğer yedi uygulamayı yasaklayan bir emiri imzaladı. Bu uygulamaların kullanıcılardan gelen özel bilgilere ulaşabileceğini ifade etti.

Ayrıca ABD’li yetkililer Dow Jones’a verdikleri demeçte, ABD vatandaşlarının Alipay’in ana ortağı Alibaba Group ve Tencent Holdings’e yatırım yapmasını yasaklamayı düşünüyor. Kaynaklar, ajansların piyasalar üzerindeki olası etkisini tartışırken herhangi bir karar verilmediğini söyledi.

Salı günü gelen yönetici emri, Çinli milyarder Jack Ma’s Ant Group Co.’nun sahip olduğu ödeme platformu olan CamScanner, QQ Wallet, SHAREit, Tencent QQ, VMate, WeChat Pay ve WPS Office ve Alipay kullanarak işlemleri yasakladı.

Ekim ayında Şangay’daki bir etkinlikte konuşan Ma, Çin’in finansal sistemini ve devletin hakim olduğu bankacılık sektörünü eleştirdi.

Bir havalimanını düzenlemek için bir tren istasyonunu yönetme yolunu kullanmamalıyız. Dünün imkanlarıyla geleceği düzenlemeliyiz.

Bu yorumdan sonra, Ma’nın Ant Group’unun ilk halka arzı düzenleyiciler tarafından askıya alındı.

Trump Yasağa İmza Attı

Sektör izleyicileri, Çin Halk Bankası’nın Alipay ve WeChat Pay’in büyümesini engellemek için daha geniş bir çabanın parçası olarak dijital yuan kullandığını söylediler.

Bir CBDC’nin başlatılmasının Alipay’in mikro kredi işini engellemesi ve bankasızlara finansal hizmetler sunarken aynı zamanda ticari bankalar için mevduatları geri çekmesi bekleniyor.

Analistlere göre Çin, CBDC cephesindeki çabalarını hızlandırıyor ve dijital para birimi geliştirmede ABD’nin çok ilerisinde görünüyor.

ABD, Ant’ın peşine düşerek ve Alipay’i yasaklayarak, insanlara ödeme sistemini benimsemekten bşaka çare bırakmıyor. Bu nedenle Çin hükümetinin dijital para devriminde ilerlemesine istemeden yardımcı olunmuş olabilir.. ABD’deki diğer tüm uygulamaların, finans uygulamaları dahil olmak üzere, kişilerin özel bilgilerine ulaşım sağlayabildiği düşünüldüğünde, yasaklama sebepleri oldukça tuhaf kaçıyor.

Yürütme emri 45 gün içinde yürürlüğe giriyor ve uygulamaların ABD ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğu için yasak olduğunu belirtiyor.

Çin artık CBDC konusunda sona gelmiş durumda. Pilot uygulamalarını tamamlayan ülkede, CBDC’ye oldukça yoğun bir talep olduğu da görülüyor. Çin CBDC konusunda oldukça önde görülüyor. ABD ve Avrupa ülkeleri ise, Çin’in yaşayacağı şeyleri görmek istiyor.

Kaynak: Coin Desk

coinnet
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.