a

Geçtiğimiz yıl boyunca onlarca yerli proje çıktı. Bir çoğu zengin olmak için yola çıktı bazıları sonradan o yola yöneldi. Sonuç olarak çok kişi zarar gördü bizim elimizde de yerli demeye utanmayacağımız çok az proje var. Bunlar arasında milletten para toplamayan dolandırmayan az sayıda projeye biraz daha dikkat çekmek için bu yazı serisine başlamaya karar verdim. Sizin de tanıdığınız yerli yöneticisi ya da çalışanı olan proje varsa bana twitter/telegram ya da discord üzerinden ulaşabilirsiniz.

İlk konuk SINOVATE chain’ in CEO’su Tamer Dağlı. Kendisi ile İzmir meetup’ında tanıştık. Bu yazı dizisinde yer almalarının sebebi bariz. ICO yapmadılar. Presale ya da Premine da yapmadılar. Halis muhlis PoW projesiydiler kazıyan elde etti. Şimdi de konsensus değişikliğine gittiler. Bundan sonrasını kendisinden dinleyelim

Merhaba Tamer bey, biraz kendinizden bahseder misiniz ? Blockchainle ilginiz ne zaman başladı ?

Selamlar. Teknolojiye ve bilgisayar donanımlarına olan merakım çok küçük yaşlarda başladı. Commodore 64, Amiga yılları benim çocukluk zamanlarıma denk geliyor. Yaşım 44.

Aslen Adanalıyım ve Adana, Kozan doğumluyum. Ben 2 yaşımdayken babamın eski bir siyasetçi olmasından dolayı Ankara’ya taşındık ve dolayısıyla Ankaralı olup Ankara’da büyüdüm. Üniversiteyi Amerika’ da Pazarlama üzerine okudum. 6 sene San Diego,California ve 1 senede Miami, Florida’ da yaşadım. Benim Amerika’ da öğrencilik zamanlarımda internet ve Windows 95 henüz çıkmıştı. Sayısını hatırlamadığım kadar Barebone Pc yapıp orada yaşayan Türk öğrencilere hazır bilgisayarlardan çok daha ucuz fiyatlarla satmışlığım var. Ankara’da 35 yıldır devam eden köklu bir aile restoran markasinin ortaklarındanım. Gürcistan Batum’da Gürcü ortaklarımla devam eden entegre bir Et tesisininde ortaklarındanım.

Adımız kebapçıdan Blockchain CEO’su olur mu diye çıktı ilk başta ama hizmet sektöründen gelişim ve günde 500′ ila 1000 kişiye hizmet veren yoğun, kalite ve bakım isteyen iki restoranın işletmeciliğini yapmış olmamın, yine müşteri hizmetlerinin çok önemli olduğu , organizasyonun çok önemli oldugu ve pazarlamanın çok önemli olduğu, tabiri caizse ekmeğin aslanın midesinde olduğu bu çok zor rekabet içeren, siyasetten bir farkı olmayan entrikalarala dolu kripto dunyasında yer edinmemize yardımcı oldu.

Blockchaine girişim maalesef erken bitcoin kazarak olmadi ama erken zamanlarda ethereum kazabildim diyebilirim 🙂

2013’un sonlarından itibaren hem kripto madencisi olarak hem de yatırımcı olarak görmediğim piyasa durumu ve aynı zamanda yemediğim kazık kalmadı ve sonunda kendi projemizi yapmaya, tecrübeli bir ekip oluşturarak karar verdik.

SINOVATE nasıl doğdu ? Arkasındaki motivasyon ve itici güç nedir ? Felsefesinden bahseder misiniz ?

Yukarıda da bahsettiğim gibi scam projelerden kazıklanıp boşa elektrik parası harcamayınca işi gerçekten öğreniyorsunuz ama bugün geriye dönüp baktığımda iyi cesaret edip bu işlere girebilmişim diyorum çünkü geçen sene aslında pek de bir şey bilmiyormuşum.

Bitcointalk.org’u yıllardır takıp ederım ve oradan çok iyi bir çevre edindim, eskiden yeni çıkan coinler ya da coin haberleri için en önemli yer btctalk idi ama artık eski önemini kaybetti. Sinovate’in kurucu ortaklarından Pallas benim btctalkdan senelerdir tanıştığım , karakterine ve teknik bilgisine güvendiğim efsanevi gpu miner yazılımcılarından birisidir. Kendisi İtalyandır ve x22i ve X25X algoritmalarının yaratcısıdır.

SINOVATE 26 Eylül 2018′ de SUQA ismiyle doğdu ve amacımız insanlara dürüst, gpularla kazılabilen ve elinde tutanlara ekstra imkan sağlayabilecek bir proje yapmak icin yola çıktık ama baktık ki bu işler öyle kolay işler değil basit özellilklerle hiçbir yere varamazsınız ve basit şekilde faiz veren sistemimiz timelock bizim cryptopia borsasına girmemize engel oldu (iyi ki) ve bize tamamıyla altyapımızı değiştirmemiz için ön ayak oldu.

Hem ismimizi değiştirdik hem de bütün altyapımızı. Önceden başka bir coinden forklanmış sadece kendine özel algoritması olan bir coin iken. Şimdi ise halihazırda devreye soktuğumuz, daha önce kimse tarafından yapılmamış ya da başarılamamış enflasyon sorununa çözüm bulduk. SIN kodu hiçbir çalışan projeden forklanmayıp sıfırdan yazılmıstır.

SINOVATE isminden de anlaşılacağı gibi tamamıyla inovasyon ve farklılık yaratmak üzerine kurulmuş bir projedir. Kripto piyasasında iyi yazılımcılar bulmak gerçekten hayli zor bir iştir. Belli bir yerde çalışan ya gelmez ya da çok pahalıdır. Freelance çalışanların büyük çoğunluğu da ya yetersiz ya da sahtekardır. Neyse ki arzulu ve dürüst calışmamızın karşılığında ilk başta gönüllü olarak aramıza katılan ve daha sonra üçünü kurucu ortak olan Xuantan Nguyen lead Developer olarak bütün projelerin başına 2018 Kasim ayında geçmiştir. Kendisi Big Data Specialist ve Infinity Nodes’un yaratıcısıdır.

Arkamızdaki güç takımımız, hatırı sayılır büyüklükteki komünitemiz, ve fark yaratmak üzerine yoğunlaşmış arzularımız.

SINOVATE nedir ? Şu zamana kadar neleri başardı ? Roadmap’in neresindesiniz ?

SINOVATE eski SUQA. 26 eylül 2018′ de faaliyete geçti ve genesis blocku kazıldı. Timelock isimli bir inovasyon, ASIC minerların kol gezdiği zamanlarda kendi özel GPU algosu ile piyasaya cikmiş, işlem hızının 533 tx/s olduğu bir proje iken isim ve altyapı değistirerek whitepaper’da ve roadmap’de belirtildiği gibi daha once yapılmamış teknolojik inovasyonlar hedefleyen bir coin haline geldi.

Bu zamana kadar gelmiş geçmiş en büyük ayı marketinden başarılı bir şekilde sağ salim çıktık, yine geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in aşırı yükselmelerle bütün altcoinleri darmadağın ettiği kan gölünden de başarı ile çıktık hatta daha da güçlü çıktık.

Infinity Nodes’ u inove ettik ve masternodelardaki en büyük sorun olan enflasyona çözüm bulduk 😉

Roadmap’ in şu anda temmuz ayındayız 🙂 yani bu zamana kadar vaadettiğimiz her şeyi yaptık. Önümüzdeki günlerde yeni bir inovatif teknoloji icin komunite oylamasina gireceğiz ve bu ayın sonunda komodo dPow 51% atak koruma sistemi ile beraber RSV e-governance merkezsiz yönetim sistemine ve demokratik oylamaya geçeceğiz. Ay sonundan itibaren artık SINOVATE ile ilgili bütün kararlar Infinity node sahipleri tarafindan verilecek.

SINOVATE nasıl bir coin artıları ne ? Sizce negatif yanları ne ? 1 yıla yakın bir süredir markettesiniz. ICO yapmadınız kimseye coin satmadınız demek bu. Nasıl ayakta kalmayı başardınız ? Değirmenin suyu nereden geliyor ?

SINOVATE takip edenlerin dikkatini çekmistir. Kripto piyasasındaki en aktif ve en çok çalışan takımlardan biri SINOVATE. Ayi piyasasında da bu böyleydi BTC için yaşanan boğa piyasasında da böyle altcoin boğa piyasasında da böyle olacak. Takımımız dunyanın her yerinden üyerlerle dolu ve birçok ülkenin de özel kanalları mevcut.

Eylülde 1 sene olacak kutlayacağız doğum günümüzü 🙂

ICO yapmadik herkese eşit şartlar sunduk, development için gelen önceleri yuzde 9.09% olan ama su an 1.1% e düşen blocklardan gelen ödullerle ayakta durduk, satmadık ve tabi ki inanarak ve çok calışarak.

Gücümüz bize en başından inanıp destek veren ve her geçen gün sayıları artan akıllı ve kıymetli üyelerimizden geliyor. Değirmenin suyu da onlardan 🙂 Developer donation adresimize çok bagis almaya başladık enteresan bir şekilde ve özellikle son zamanlarda artarak bağış yapılmaya başlandı. Bu da topluluğun aslında bizi ve çalışkanlığımızı takdir ettiğini ortaya koyuyor.

SINOVATE’in teknolojik olarak diğer coinlerden herhangi bir üstünlüğü var mı ?

SINOVATE in tekonoljik olarkak ustunlukleri diger coinlerle kiyaslandigi zaman gercekten cok fazla.

Bu şemada görülenlerin specifikasyonların dışında

Infinity Nodes sistemine katılan nodeların tamamı anında yanarak mevcut coin sayısından azalmasından dolayı deflasyon yaratıyor ama buna daha çok kontrollü enflasyon diyebiliriz.

Enflasyon bize göre en büyük problemlerden birisi idi ve bu sorunu çözdügümüzü söyleyebilirim. Şu anki mevcut verilere göre piyasada %40 deflasyon değerleri gösteriyor.

Bu ne demek ?

Infinity Nodes başlamadan önce piyasada 645 milyon coin vardı.

Şu anda 431 milyon kaldı ve bu her geçen gün azalmakta.

https://sinovate.io/infinitynodestats/

http://explorer.sinovate.io

Infinity Nodes altyapısı bize sadece enflasyon düşürmekle kalmıyor nodelar kilitli ve sirkülayondaki SIN miktarı devamlı azaldığı için yatırımcılara da fiyat konusunda bir nevi stabilite sağlıyor.

Infinity nodes altyapısıyla hedeflediğimiz önemli bir inovasyon ise IDS ya da uzun adıyla Incorruptible Data Storage…

IDS, 5 senelik bir plan ile gelecekte kullanılacak olan bilgi ve işlemlerin saklanmasına talip olacak.

1. adım

DataSend.

Pc cüzdanınızdan başka bir Pc cüzdanına, mobil cüzdanlar da dahil. En fazla 1.5 mb’ a kadar SMS tarzı tamamı şifreli bilgi transferini sağlayacak.(Gerçekleşme süresi ise 3 saniyeden daha az)

2. adım

Voice ve Video transferinin eklenmesi ve limitin 3 mb‘a çıkması (Gerçekleşme süresi 3 saniyeden daha az)

3. adım

DataStorage. Yani decentralized data management yapan diğer projelerin aksine IDS data storage nodeların içinde olacağı için ve hali hazirda node sahipleri olduğu ve bu node sahiplerinin zaten bu nodelardan pasif gelir elde ettiğini düşünürsek, kullanım alanı olarak bilgiyi depolamaya hazır çok büyük ve ucuz data depolama imkanı sunulacaktır.

4. adım

Bu toplam saklama alanın artması üzerine kurulu

5. adım

Hedeflediğimiz Unlimited Decentralized Storage yani sınırsız data depolama alanı. Hedefimiz çok büyük ve bunları şu an türkçe okumak sizlere ütopik gelebilir ütopik gelebilir ama amacımız merkeziyetsiz bir data centerı yaratmak diyebilirim.

IDS’in diğer projelerden farkı, hem ekonomik olmasi hem hazırda depolamaya hazır nodeların olması hem de blockchaine endeksli olduğu için hiçbir zaman durmaması ya da durma riskinin olmaması çünkü diğer projeler gibi insanların evindeki pclerin hard drive in ın açık olması uzerine kurulu değil.

Bu sene içinde faaliyete geçireceğimiz ve kripto dünyasında henüz çözülmemiş bir sorun kullanılmamış bir use case olan veraset ve mirasın teknolojiyle korunmasını sistemimize entegre edeceğiz. Detayları önümüzdeki zamanlarda yeni roadmap v3 ve evolution whitepaper ile sunacağız. Kısaca teknolojik olarak gelişmeye, geliştirmeye, yenilik getirmeye devam edeceğiz.

Projenizde sizden başka yerli kimseler çalışıyor mu ? Varsa bunlar kimler ?

Takımımızda toplam çalışan sayısı 40 ‘a yaklaştı bunlardan 10 tanesi yazılımcı … Her kıtadan takım arkadaşımız var…

Blockchain core yazılımcılarımız, İtalya , İspanya ve Fransa’dan. Türk olarak M.Atıf Karaoğul, madencilik, Qt wallet development ve teknik danışman, Samet Baştürk Web developer, Volkan Aydın Creative Director, Barış Ertül Blockchain Danışmanımız, Hüseyin Bıyık Teknik danışman ve Akın Gül teknik danışman olarak yer almaktadır.

Türkiye’de Türk projesi, bizim Türkler yapmış denebilir ama asıl Global bir Blockchain projesiyiz.

SINOVATE’in kısaltması SIN yani dilimizde “Günah” demek ? Kısaltmanın daha başka bir anlamı var mı ?

SIN ismi Secure Infinity Nodes dan gelmekte. İngilizce’de gunah anlamına gelirken Rusçada “oğlum” anlamına geliyor. Rusça da konuştuğum için ve SINOVATE’i de oğlum olarak gördüğüm için beni rahatsız etmiyor 🙂

SINOVATE’in kısa ve uzun vade planlarından bahsetmek ister misiniz ? Mesela bizim ülke olarak dilimize pelesenk olan 2023 yılında SIN coini nerede görüyorsunuz ?

SINOVATE bu sene demokratik oylama, Komodo dPoW, Veraset, Infinite Chain (insider) Asset Creation, transfer hızları saniyede 3bin işlem ya da daha fazlası olmak üzere bu saydığım bütün teknolojileri faaliyete geçirecek.

Farkli teknoloji yaratan, moral bozmadan cok calisan ve bunlari kullanima sunan her projenin cok iyi yerlere gelecegini dusunuyorum. Veraset bir kullanım alani ve bu sene icinde cok ses getirecegini dusunuyoruz.

2020 IDS DataSend faaliyete gececek ve 3 saniye icinde bir cuzdandan oteki cuzdana mesaj,sms ve dokuman yollayabileceksiniz. Gizliligimizin ayaklar altinda oldugu ve buyuk firmalarin kisiel bilgileri barindirip sattigi hukumetlere verdigi bu donemlerde gizli mesjlasmanin ve dokuman yollmamanin aktif bir kullanim alani acacagini umuyoruz.

2023’te IDS datastorage devrede ve zaten halihazirda nodelar çalıştığı için adaptasyonun hızlı olacağını düşünüyoruz.

Ödeme sistemleri üzerinde de çalışmalarımız var ve özelikle de ülkemizde kripto kullanımına yasal düzenleme geldiği andan itibaren SINOVATE’ i Türkiye’de kriptonun geçtiği her yerde görme şansımız olacak.

Ülkemizden kısa yoldan para kazanmak için çıkan proje sayısı hiç az olmasa da adam akıllı iş yapıp global markette olan proje sayısı çok az… Bunu neye bağlıyorsunuz ?

Bu sadece ülkemizde değil her yerde aynı maalesef her taraf binlerce pazarlamanın arkasına saklanmış sahte projelerle dolu ve çok insan sürekli aldanıyor ve para kaybediyor. Dürüst olmak, kimliğinin açıkta olması, sonuna kadar projenin arkasinda olmak, ne olursa olsun, bu ise bas koymak. Önünüze çıkacak problemlerin karşısında dimdik ayakta durmak, uykundan ailenden feragat edip bütün zamanını buna vermek ve daha çok fazla çalışmak bence başarmanın anahtarı.

Sizin açtığınız yolları takip edecek yeni startuplara ne gibi tavsiyeler verirsiniz ?

Bu bir takım işi ve gerçekten bir iki kişiyle olacak bir iş değil. Ben çok iyi yazilim yaparım ya da tasarım yaparım ile olacak işler değil hani bizim ülkemizde her güzel yemek yapan ya da gittiği kaliteli restoranda menüdeki yemeklerin adını bilen kişi nasıl restoran açıyor ve hezimete uğruyor bu da yine aynı şekilde ama bu iş restorancılıktan çok daha zor bir iş. Restoranı olanlar ya da hizmet sektöründen olanlar bilirler işin ne kadar zor olduğunu ama kripto ile kıyas götürmez. Ekşi erik gibi, yemeyenin ağzı sulanır, yiyenin dişi kamaşır 🙂

Global markette listelenen arkasında bir Türk’ün olduğu ilk blockchain projelerinden birisiniz. Bu nasıl bir sorumluluk yüklüyor ya da insanlar bunun farkında mı ? Gerekli değeri görüyor musunuz ?

Global markette hiç kimse bize Türk olarak bakmıyor, bizi Türk projesi olarak görmüyor.

Türk kanallarımız mevcut ama genellikle kaliteli tepkiler ya da yorumlar göremiyoruz ve her şey fiyata odaklanmış aynı ülkemizde olduğu gibi. Eminiz uzaktan takip eden ama yorum yapmayan çok kişi vardır.

Biz çok isteriz ülkemiz insanı tarafından kıymetimizin bilinmesini ama zamanla o da olacak. Genelde artik Türkler arasında “aa Türkler mi aman uzak dur” ya da aynı şekilde biz birisini duyduğumuz zaman “Türk mü acaba problem olur mu ?” diye düşünüyoruz ama bunu kırmak, üstesinden gelmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız.

Ayrıca beni dolayısıyla SIN’i bu röportaja davet ettiğiniz için çok takımım adına çok teşekkür ederim.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.