a
coinnet

Vee Finance, Hacker Saldırısı ile 35 Milyon Dolar Kaybetti

Kripto dünyası son dönemlerde sürekli olarak saldırılarla anılıyor. Hacker saldırısı sonucunda şirketler milyonlarca dolar para kaybediyor.

Bu kaybı yaşayanların son örneği ise Vee Finance oldu. Avalanche tabanlı şirket hacker saldırısı sonucunda 35 milyon dolar para kaybetti. DeFi sektörünün son dönem parlayan yıldızlarından olan Vee yaşadığı bu kaybın şokunu atlatmaya çalışıyor.

Büyüyen DeFi Sistemine Saldırılar Yoğunlaştı

Sürekli olarak büyüyen merkezi olmayan finans sektörü (DeFi), bilgisayar korsanlarının son hedefi haline geldi. Bunlara son örnek Vee Finance oldu. Tabanı Avalanche blockchain teknolojisine dayanan Vee, yaşadığı hacker saldırısı nedeniyle  35 milyon dolarlık vurgun yedi.

Olayı takipçileri ve müşterileri ile paylaşan şirket, öncesinde tüm işlemleri durdurdu. Ana bilgisayarın zayıflığından faydalanan korsan ekibi şirketi ciddi zararlara uğrattı. Ekip, ağdaki şüpheli faaliyetlerden şüphelendi ve kullanıcılara hizmet vermeyi durdurmak zorunda kaldı.

Vee Finance BTC ve ETH’de Para Kaybetti

Korsanlar 35 milyon dolara karşılık gelecek BTC ve ETH çaldı. Toplamda 214 BTC ve 8 bin 804 ETH çalarak kayıplara karışan korsanlar, kurumu ciddi zarara uğrattı. Ekibin ortaya çıkardığına göre, bilgisayar korsanları protokolün ticaret sözleşmesi adresi aracılığıyla belirli bir adresi hedef aldı.

Vee Finance ekibi bu hacker saldırısı olayını keşfeder keşfetmez, sözleşmeyi imzalamayı ve platformdaki tüm borçlanma ve para yatırma işlemlerini durdurdu.

Ancak ekip, bilgisayar korsanlarının adrese neden ve nasıl eriştiği hakkında fazla bir şey söylemedi. Tek toplayabildiğimiz, sorunu çözdükleri ve suçlulardan olası bir fon tahsilatını kolaylaştırmaya çalıştıkları.

Madencilik Operasyonlarını Hafifletmek İçin Vee Finance

Vee Finance özellikle madencilik operasyonlarını hafifletmek için çalışma yapıyordu ve son dönem DeFi alanının en iyilerinden birisi olarak gösteriliyordu. Vee Finance, kaldıraç madenciliği, likidite madenciliği ve işlem madenciliği gibi süreçleri artırmak istiyor. 14 Eylül, Avalanche ağında canlı yayına geçti. Aynı gün likidite madenciliği özelliğini de başlattı.

Diğer birçok DeFi protokolü gibi, Vee Finance de zincirdeki dijital varlıklar için gerçek zamanlı değer elde etmek için Chainlink fiyat beslemelerine güveniyor. Ne yazık ki, birkaç gün sonra protokol, bilgisayar korsanlarına 35 milyon dolar kaybetti. Ancak son zamanlarda Avalanche blok zincirindeki diğer birçok protokol bu tür kayıpları kaydetti.

Bazıları, bilgisayar korsanlarına 3,2 milyon dolar kaybeden ve değerini sıfıra indiren Zabu Finance’i içeriyor. Ancak Avalanche Blockchain son zamanlarda büyüyor ve yerel token AVAX bile değer kazanıyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.