a

Vitalik Buterin, Tezos’un Başarılı Olmasını Umuyor

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, son tweet’inde, daha önce eleştirmiş olduğu rakip zincir Tezos’a iyi dileklerde bulundu.

Rus-Kanadalı programcı Tezos’un teknolojisini “iyi düşünülmüş bir teknoloji” olarak nitelendirdi.

“Umarım Tezos başarılı olur. Bazılarına kişisel olarak katılmasam da, gerçekten ilginç ve iyi düşünülmüş bir teknoloji ve yönetişim felsefesine sahip. ”

Vitalik Buterin

Zincir İçi ve Zincir Dışı Yönetişim

2018 yılında matematikçi Arthur Breitman tarafından piyasaya sürülen Tezos, “kendi kendini değiştiren”  bir blok zinciridir.

Tezos’un zincir içi yönetişim modeli, bakerların tokenlerini “rulolara” koyduktan sonra herhangi bir teklife oy vermesine olanak tanır. Bu şekilde, yeni değişiklikler hard fork olmadan uygulanabilir.

Bu, yönetimi zincir dışı gerçekleşen Ethereum’dan önemli bir farklılıktır. Tezos, İyileştirme protokollerinin (EIP’ler) koda çevrilmeden önce topluluk tarafından sosyal düzeyde gözden geçirilmesini sağlar.

2017’de Buterin, Tezos’un protokol dışı yönetişimi ortadan kaldıran yönetişim yaklaşımını eleştirdi:

“Tezos, protokol dışı yönetişim ihtiyacını ortadan kaldırmak gibi bir hedefe sahip. Şahsen bu fikre katılmıyorum.”

Bir Zombi Zinciri

Ethereum katili” olarak adlandırılan Tezos, yakında çıkacak Ethereum 2.0’ın en büyük rakiplerinden biri olmaya devam ediyor.

Bununla birlikte, eleştirmenler sürekli olarak Tezos’u “zombi zinciri” olduğu için eleştiriyor çünkü işlemlerinin büyük çoğunluğu sıfır değere sahipken, iş hacminin çoğu baking için kullanılıyor.

XTZ, Temmuz ortasından bu yana ETH’ye karşı yüzde 65’in üzerinde düşüş yaşadı.

Tezos (XTZ), tez veya tezzie olarak adlandırılan dijital bir tokena bağlı bir blok zincir ağıdır. Tezos, tez madenciliğine dayanmamaktadır. Bunun yerine, token sahipleri, hissenin kanıtı fikir birliği mekanizmasına katıldıkları için bir ödül alırlar.

Umut verici bir başlangıç ve oldukça başarılı bir İlk Para Arzı (ICO) sonrasında Tezos, çok sayıda gecikme ve yasal sorunla karşılaştı. Bununla birlikte, Tezos, kısmen benzersiz hisse kanıtı mekanizması nedeniyle kripto para birimi ayı piyasasında hayatta kaldı. Tezin fiyatı Ekim 2019 ile Şubat 2020 arasında üç kattan fazla artarak rekor seviyelere ulaştı. 2020 Şubat ayı itibarı ile Tezos yine dikkat çekiyordu.

Kaynak: u.today

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.