a
coinnet
coinnet
coinnet

1,2 milyardan fazla kullanıcıyla Çin’in en büyük sosyal ağı olan Tencent Holdings’in WeChat ‘i , dijital koleksiyon ürünlerini pazarlayan birkaç hesabı dondurdu.

South China Morning Post tarafından yapılan bir araştırmaya göre, içerik yayınlamak ve takipçilere iletmek için kullanılan en az bir düzine WeChat genel hesabı son iki hafta boyunca askıya alındı.

Hesaplar arasında, “başkaları tarafından rapor edildikten” sonra askıya alındıklarını açıkça söyleyen Huasheng Meta ve Spirit Leap gibi hesaplar da var. Kapatılan hesaplar artık arama sonuçlarında bulunamıyor. Sayfalara erişen mevcut aboneler sadece hesapların “yayımlamak, yaymak veya ilgili ticari faaliyetlerde bulunmak için yasal izni veya ruhsatı yok” şeklinde bir satırla karşılanıyor.

NFT ile ilgili içerik üzerindeki baskı, kâr amacıyla yeniden satılamayan yerli dijital koleksiyonların bazı Çinli tüketiciler ve yatırımcılar arasında popülerlik kazanmasıyla ortaya çıkıyor. Merkezi hükümet, spekülatif bir balondan korktuğu için NFT’lere karşı ihtiyatlı davranıyor.

Bir WeChat temsilcisi yaptığı yazılı açıklamada, platformun kısa süre önce “dijital koleksiyon ürünleri üzerinde spekülasyon yapan veya yeniden satan kamu hesapları ve mini programlar üzerinde düzenleme ve düzeltme” uyguladığını söyledi. Mini programlar, tamamen WeChat içinde çalışan mobil uygulamaların daha hafif sürümleridir.

Kişi, kamu hesaplarının yalnızca “dijital koleksiyonların ilk satışını görüntüleyip destekleyebileceğini” ve operatörlerin “Çin Siber Uzay İdaresi tarafından tanınan bir blockchain şirketi ile işbirliğinin kanıtını sağlamaları” gerektiğini söyledi.

Kripto ile ilgili ürünler Çin’de sıkı bir şekilde düzenleniyor. Halihazırda kripto para birimleri yasak. Bu nedenle, dijital koleksiyonlar yasal olarak yeniden satılamaz, ancak mülkiyet belirli bir süre sonra devredilebilir.

NFT’ler geçen yıl küresel bir fenomen haline geldiğinden beri, devlet destekli medya eleştirel bir tonda kaldı. Komünist Parti sözcüsü People’s Diary Kasım ayında NFT yatırım ateşini sorgulayan bir makale yayınladı. Makalede “kripto para yatırımcıları ve sermaye tarafından abartılan sıfır toplamlı bir oyun” olarak nitelendirdi. People’s Daily’i yöneten Securities Times, Eylül ayında ayrı bir yazıda potansiyel bir NFT balonu konusunda uyardı.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.