a

Wrapped Bitcoin(WBTC) nedir? Nereden Alınır?

En basit tanımıyla Wrapped Bitcoin(WBTC), DeFi alanında alınıp satılabilen ERC-20 token’idir. WBTC aslında Ethereum’a daha fazla likidite sağlamak için Ocak 2019’da Ethereum üzerinde dolaşıma sokulmuştur. WBTC aslında Bitcoin’i temsil eden ve değeri tamamen Bitcoin ile aynı olan bir Token’dir.

WBTC’nin avantajı ve dezavantajı nedir?

WBTC ERC-20 tokeni olması dolayısıyla BTC’den daha hızlı transfer edilebilir. Fakat WBTC’nin asıl avantajlı tarafı, Ethereum dünyasında; cüzdanlara, dapps ve akıllı kontratlara ulaşabiliyor olmasıdır. En büyük dezavantaj ise Bitcoin ve Ethereum alanları arasında, yakın zamanda kapatılması pek de öngörülmeyen bir boşluğun olmasıdır. Bu iki alan birbiriyle doğrudan iletişim halinde değildir. Dolayısıyla BTC’nin Ethereum alanına yalnız bilgisayar kodlarıyla değil, bir insan ya da organizasyon aracılıyla aktarılacaktır. Neticede BTC ile kıyaslandığında Wrapped BTC hiçbir zaman yüzde yüz güvenilir olamayacaktır.

Wrapped Bitcoin (WBTC) ile Bitcoin (BTC) arasındaki fark nedir?

WBTC Bitcoin’i temsil eder. 1 WBTC 1 BTC’ye eşittir. Birbirleriyle takas edilebilirler. WBTC ERC-20 tokeni olması dolayısıyla BTC’den daha hızlı transfer edilebilir.

WBTC nasıl alınıp satılır?

Wrapped BTC üzerinde WBCT DAO’nun yönetim yetkisine sahip Merchant ve Custodian’lar sistemi yönetir. BTC’si olup WBTC’ye çevirmek isteyen kullanıcılar Merchant’larla iletişime geçerler. Merchant öncelikle kullanıcının kimliğini doğrulatarak süreci başlatır.

Custodian’lar ise BTC’yi alarak Ethereum blockchain üzerinde WBTC yazılımına geçerler. WBTC oluşturulduğunda, BTC Custodian tarafından rehin olarak tutulur. Kullanıcı WBTC’yi BTC’ye çevirmek istediğinde ise işlem tersine çalışır ve kullanıcının BTC’si kendisine iade edilir.

Değerli okurlarımız, BURAYA tıklayarak WBTC satın alabilir veya anlık fiyat görebilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.