a
coinnet

Yield Farming (Likidite Madenciliği) Nedir?

coinnet
coinnet

Likidite Madenciliği olarak da adlandırılan Yield Farming, akıllı sözleşmeler aracılığıyla fonları başkalarına borç vermeye olanak tanıyan ve pasif gelir sağlayan bir sistemdir.  DeFi(Merkeziyetsiz Finans) platformları üzerinden kripto para yatırımı yaparak sabit veya değişken faiz kazancı elde etmek yoluyla kripto para varlıklarıyla ödül oluşturmanın bir yol olarak görülmektedir. Klasik vadeli mevzuat hesaplarından farklı işleyen Yield Farming, kilitlenen kripto para karşılığında token vermektedir.  Yield Farming sisteminde hediye edilen token genellikle Ethereum’dur. Ethereum gibi ağlar aracılığıyla sisteme kilitlenen tokenlar, kullanıcılara belirli bir süre sonra faiz getirisi sağlamaktadır.

Yield Farming sistemine başvurmak isteyen yatırımcı sahip olduğu kripto parayı işlemi gerçekleştiren havuzlara yatırmaktadır.Kitlenen token, genellikle stablecoin(USDT, USDC, DAI, vb.) olmaktadır. Kilitlenen token ile kullanıcı likidite sağlayıcısını dönüşmektedir. Belirli bir süre boyunca bu para ile işlem yapmayan yatırımcı, yatırdığı kripto parayı kazanılan faizle birlikte çekerek işlemi sonlandırmaktadır. Getirilerini en üst düzeye çıkarmak isteyen yatırımcı, tokenlerini belirli borç verme pazarları arasında hareket ettirebilmektedir. Aynı zamanda havuza eklediği varlığın vade süreci içerisinde faizin değişmemesi kaydıyla başka amaçlar için kullanabilmektedir. Kripto para havuza eklediğinde vadesi dolana kadar erişim mümkün olmamaktadır. Bu faiz, karşılığında borç verme işlemi olarak da ifade edilebilir.  

Yield Farming sistemi günümüzde DeFi platformlarının yaygınlaşması ile birlikte popüler hale gelmektedir. Sistemi kullanan yatırımcılar çok karmaşık stratejiler kullanarak pasif gelir kazanmayı hedeflemektedir. Bunun getirisi olarak sistem birtakım riskleri de barındırmaktadır. DeFi projelerinin ortaya konmasında düşük bütçelerle yola çıkılması, geliştirilen projelerin güvenliğinin desteklenmemesi risklerin başında sıralabilir. Yazılımdan ibaret olan kripto paralar, DeFi projelerinin yeteri kadar güvenlik önlemi almaması sonucu kötü niyetli kişiler tarafından saldırılara maruz kalabilmektedir.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.