a

2.4 Milyar Dolarlık Kripto Para Bir Günde Tasfiye Edildi

Bybt tarafından sağlanan verilere göre, 2,4 milyar dolar değerinde kripto para, yani Bitcoin, Ethereum, XRP ve diğer coin’ler türev borsalarında tasfiye edildi.

Bu durum, lider kripto para olan Bitcoin’in Bitstamp borsası üzerinde haftanın en düşük seviyesi olan 33.447 dolara gerilemesinden sonra yaşandı.

Bitcoin, 8 Ocak’ta ulaşmış olduğu tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 42.000 dolar seviyesinden %20.5 oranında düşmüş oldu.

Alternatif kripto paralar daha da büyük bir darbe aldı ve Ethereum, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1450 dolara ulaşamadan 1010 dolara kadar geriledi.

Kripto Paralar Düşüşte

Uzun pozisyonlar, tasfiye işlemlerinin %88.42’sini oluşturuyorlar. Bu da 2.16 milyar dolarlık bir seviyeye işaret ediyor.

Bu tasfiyelerin ardından Binance, 903.31 milyon dolarlık likitidasyon hacmiyle, en yüksek hacime sahip olmuş durumda. Onu 523.53 milyon dolar ile Huobi takip ediyor. Üçüncü sırada da 494.55 milyon dolar ile Bybit bulunuyor.

Yalnızca BitMEX üzerinde 132.11 milyon dolarlık kripto tasfiye işlemi gerçekleşti. Borsa üzerinde tek seferde 10 milyon dolarlık tasfiye işlemi gerçekleşmiş oldu.

Bitcoin İçin Tehlike Çanları

Boğa koşusu uzun süredir devam ediyor. Analistler büyük bir düzeltmenin yaklaştığını zaten uzun süredir dile getiriyorlardı. Beklenen düzeltme belki de bundan daha fazlası da olabilir.

Luno’dan Vijay Ayyar geçtiğimiz günlerde Bloomberg’e yaptığı açıklamada, parabolik yükseliş trendinin ihlal edilmediğini ve bunun çok daha sert bir düzeltmenin başlangıcı olabileceğini reddetmediğini söyledi:

Bu düşüşün, daha büyük bir düzeltmenin başlangıcı olup olmayacağını görmemiz için beklememiz gerekiyor.

Bitcoin düşüşünün birçok sebebi olabilir. Aslında BTC’nin 40 bin doları aşması sebebiyle, tasfiye işlemlerinin de hız kazandığı zaten ortadaydı. Bu sürekli yaşanan bir durum. Ek olarak dün HSBC’nin Bitcoin’i veto etmesinin ardından, böyle bir düşüşün gerçekleşmesi de son derece normal görünüyor.

Bu tip düşüşlerin ardından,kripto satın almalarda da büyük bir yükseliş yaşanabiliyor. Yani BTC’nin düşüşü, yeni bir satın alma dalgasını başlatabilir. Micheal Saylor da her defasında bunu vurgulamaktan geri adım atmıyor. Eğer tekrardan yatırımlar başlayacak olursa, dev kripto yeni bir ralliye başlayabilir.

Kaynak: u.today

coinnet
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.