2021 Ethereum DeFi Yılı Olacak

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Merkezi Olmayan Finans Projeleri yani kısacası Defi 2020 yılında oldukça popülerdi. Bu popülerliğin nedenleri arasında ani fiyat artışları ve kamu figürlerinin bu projelere olan desteği de etkiliydi. Amerikalı milyarder ve iş adamı Mark Cuban da DeFi’ nin en büyük destekçilerinden bir tanesi. BNB’ nin listesinde ilk 20 token arasına giren UniSwap, Chainlink ve AAVE, Mark Cuban’ ın da desteğini almış durumda. DeFi’ nin pazardaki bu yükselişi 2021 yılında da devam edecek gibi görünüyor.

Güvenlik Denetimleri

DeFi tüm bu olumlu yanlarına rağmen süreç içerisinde olumsuz gelişmelere de şahit oldu. DeFi akıllı sözleşmeleri bilgisayar korsanları tarafından birkaç kere saldırıya uğradı. Bu istismarlar 2020′ de ve 2021′ in başında milyonlarca lira değerinde fonun kaybına neden oldu.

DeFİ üzerinde bir kaç kere yapılan Flash loan saldırıları ciddi kayıplara sebep oldu. Saldırganlar zincir dışındaki piyasa verileriyle etkileşime giren bir akıllı sözleşmeye saldırarak ile vurgun yaptılar. Büyük miktarlarda Ethereum ve Stablecoin piyasadan çıkarıldı.

Bu akıllı sözleşmelerin Nexus Mutual gibi üçüncü taraf firmalar tarafından borç verme stratejisi olarak yayınlanamadan denetlenmesi gerekiyor. Akıllı sözleşmelerdeki güvenlik açıklarının giderilmesi ve gerekli denetlemelerin yapılması bir sonraki süreç için şart gibi görülüyor. Bu denetleme ve geliştirme süreçlerinin kullanıcılar tarafından da takip edilmesi mevcut olan kullanıcı güvenini de arttıracak gibi görülüyor.

Ethereum Yeni Bir Versiyon İle Karşımıza Çıkıyor

Ethereum ağında uzun süredir yapılması planan yükseltme ETH 2.0 kullanıcıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. DeFi’ nin büyümesi ile beraber mevcut Ethereum paradigmaları yetersiz gelmeye başladı. Ethereum ağının yeni versiyonu ETH 2.0′ da bazı geliştirmeler ile beraber geliyor. ETH 2.0′ da daha düşük işlem ücretleri gibi bazı geliştirmeler ele alınıyor.

Ethereum’ un mevcut ekosisteminin güvenli bir finansal ekosistem haline getirilmesi için blokların değiştirilmesi gerekiyor. Zaten doğrulanmış olan blokların değiştirilmesi de pek mümkün görülmüyor. BNB, ADA gibi projeler de DeFi pazarını yakalamaya çalışıyor. Ancak Ethereum’ da yapılan geliştirmelerle beraber ETH 2.0′ ın DeFi’ de baskın bir konuma geleceği düşünülüyor.

CoinNet Twitter hesabını takip etmek için linke tıklayın.

Yorum Yaz

isimFiyatGrafik (7gün)
bitcoin
Bitcoin (BTC)
$58,134.00
ethereum
Ethereum (ETH)
$2,080.07
binancecoin
Binance Coin (BNB)
$408.18
ripple
XRP (XRP)
$1.02
tether
Tether (USDT)
$0.998