a

350 Milyon Dolarlık Kara Para Aklama Soruşturması

Kripto gelirindeki yüzde 30’luk vergi, Hindistan kripto pazarını önemli ölçüde etkiledi. Buna rağmen, hükümet ülkedeki kriptoyu düzenlemeye veya yasallaştırmaya hazır değil. Hindistan’ın kripto pazarındaki duruşu şüpheli kalırken, popüler bir borsa WazirX ‘in 350 milyon dolar veya 2,790 crore Rs’nin aklanmasına izin verdiği iddiasıyla soruşturuluyor.

Geçen ay İcra Müdürlüğü platforma bir vitrin bildirimi yayınladı. Bu, 1999 tarihli Döviz Yönetimi Yasası kapsamında yayınlandı. Ancak WazirX, geçerli tüm yasalara uygun olduğunu onayladı.

Bu haftanın başlarında, Maliyeden Sorumlu Devlet Bakanı Pankaj Chaudhary, olayı Rajya Sabha’ya ayrıntılı olarak anlattı. Şu açıklamayı yaptı;

“Vakalardan birinde şimdiye kadar yapılan soruşturma, Hindistan’da Zanmai Labs Private Limited tarafından işletilen bir Hint Kripto borsası platformu Wazirx’in Cayman Adası merkezli BINANCE borsasının duvarlı altyapısını kullandığını ortaya çıkardı. Ayrıca, bu iki borsa arasındaki tüm kripto işlemlerinin blockchainlere kaydedilmediği ve bu nedenle bir sır olarak saklandığı tespit edildi.”

Başka bir örnekte, WazirX ‘in denizaşırı müşterilerin platformunda bir kripto para birimini diğerine takas etmesine, FTX ve Binance gibi diğer borsalardan transferleri kullanmasına izin verdiği keşfedildi.

Chaudhary ayrıca hem kripto hem de NFT’lerin sınırsız olduğunu öne sürdü. Bu nedenle düzenleyici arbitrajı sınırlamak için uluslararası bir koalisyon talep ediyorlar. Bakan daha sonra kripto endüstrisini düzenlemede uluslararası işbirliği ihtiyacına dikkat çekti.

Bu, WazirX ‘in sorunlu sularda ilk yüzüşü değildi. 2022’nin başlamasıyla birlikte borsa, vergi kaçakçılığı iddiasıyla soruşturulıyordu. Hindistan’daki vergi dairesinin mal ve hizmet vergisi, faiz ve cezalarda 49 milyon rupi üzerinde geri kazanıldığı bildirildi. Ancak borsa, vergiden kaçınma niyeti olmadığını doğruladı.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.