a

ABD Bitcoin ETF Likiditeyi Artırıyor: BTC Fiyatına Pozitif Etki Yansıyor

coinnet
coinnet

Ocak ayında ABD merkezli spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) onaylanması tüm gidişatı değiştirdi. ABD Bitcoin ETF ile kripto para biriminin piyasa dinamiklerini önemli ölçüde etkilendi.

Yaklaşık bir düzine ETF’yi tanıttıktan bir ay sonra, özellikle likidite ve fiyat istikrarında giderek daha belirgin hale geldi. Zaman zaman geri çekilme olsa da fiyat istikrarı yatırımcıyı kucakladı.

ABD Bitcoin ETF ve Gelişmiş Pazar 

Paris merkezli Kaiko tarafından izlenen veriler, 33 merkezi borsada piyasa derinliğinde kayda değer bir artış olduğunu ortaya koyuyor. Özellikle, Bitcoin’in %2’lik piyasa derinliği 539 milyon dolara yükseldi. Ekim ayından bu yana en yüksek seviyeyi işaret etti.

ABD Bitcoin ETF, 11 Ocak’ta işlem görmeye başlamasından bu yana %30’luk önemli bir artışı temsil ediyor. Piyasa derinliği veya dar bir piyasa fiyat aralığındaki alış ve satış emirlerinin birleşik değeri, likiditeyi ölçmek için çok önemlidir.

Piyasa derinliği ne kadar büyük olursa, önemli fiyat etkisi olmadan büyük miktarlarda işlem yapmak o kadar kolay hale gelir ve sonuçta kaymayı azaltır.

ABD Merkezli Borsalar Üzerindeki Etki

Kaiko’nun veri analizine göre, ABD merkezli borsalar piyasa derinliğindeki bu artışın ön saflarında yer aldı. ABD merkezli borsaların küresel %2 pazar derinliğindeki payı, spot ETF’lerin beklentisinin Ekim ayında piyasayı sarmasından bu yana %14,3’ten %48’e fırladı.

Bu önemli değişim, bu ETF’lerin özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde daha geniş kripto para ortamı üzerindeki artan etkisinin altını çiziyor.

ABD Bitcoin ETF piyasaya sürülmesiyle kolaylaştırılan gelişmiş likidite oldu. Hem traderlar hem de yatırımcılar için derin etkilere sahip olabilir. Daha derin emir defterleri ve artan piyasa derinliği ile tüccarlar, daha düşük kayma riski ile daha büyük işlemler gerçekleştirebilir ve pozisyonlara daha verimli girmelerini ve çıkmalarını sağlar.

Ayrıca, geliştirilmiş likidite, kurumsal ve perakende katılımcılar için daha elverişli bir ticaret ortamı sağlayarak daha fazla fiyat istikrarını teşvik eder.

ETF ile Geleceğe Bakmak

Piyasa ABD Bitcoin ETF sınıf varlığına uyum sağlıyor. Bunun etkileri muhtemelen gelişmeye devam edecektir. Piyasa katılımcıları, özellikle ETF piyasası olgunlaştıkça ve ek ürünler tanıtıldıkça likidite dinamiklerini ve fiyat davranışını yakından izlemelidir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.