a

Bitcoin Vadeli Açık İşlemler 27 Ayın En Yüksek Seviyesinde

coinnet
coinnet

Bitcoin vadeli işlemlerinin açık faizi, yıl için yeni bir zirveye başarıyla ulaştı. Bu seviyeler en azından son 27 aydan beri görülmedi. Lider kripto para biriminde yaşanan iyimser hava her şekilde devam ettiğini gösteriyor.

Bitcoin Vadeli İşlemleri Açık Faizde 23 Milyar Doları Aştı

Merkezi Borsa’daki (CEX) Bitcoin vadeli işlemleri için açık faiz, en son Kasım 2021’de görülen 27 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Normalde, açık faiz, borsalar arasındaki tüm ödenmemiş veya “ödenmemiş” Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin toplam değerinin bir ölçüsü olarak hizmet eder. 

Belirli bir varlık etrafında artan piyasa faaliyetinin ve yatırımcı duyarlılığının bir göstergesidir. Bitcoin vadeli işlemleri tarafından kaydedilen değer, bu süre zarfında Bitcoin ağındaki ticaret faaliyetlerinde bir artış olduğunu doğrulamaktadır.

Veri Şirketinden Paylaşım

CoinGlass’ın verilerine dayanarak, BTC vadeli işlemleri Pazartesi günü tam olarak 22,9 milyar dolarlık bir toplam açık faiz gösterdi.

Rakam, daha önce kaydedilen yaklaşık 24 milyar dolarlık zirveye oldukça yakın. İki aydan kısa bir süre sonra, Bitcoin vadeli işlemlerine açık ilgi %30’a varan bir büyüme gördü.

Bu gelişme, mevcut piyasa değerine göre Bitcoin fiyatının 52.106,42 dolara yükselmesiyle uyumludur. Bitcoin, Aralık 2021’den bu yana ulaşılmayan bir seviyeyi tekrar ziyaret ettiği için bugüne kadar %23’lük bir fiyat artışı kaydetti.

Bitcoin fiyat büyümesi, kurumsal yatırımcıların spot BTC ETF’leri aracılığıyla piyasaya son zamanlarda girmesi de etken oldu. Nisan ortasında gerçekleşmesi planlanan ve çok beklenen Bitcoin yarılanma etkinliği de dahil olmak üzere çeşitli faktörler tarafından yönlendiriliyor.

Bitcoin Spot ETF’ler Varlığa Hayat Verdi

Ocak ayında Amerika Birleşik Devletleri SEC tarafından onaylanan spot Bitcoin ETF pazarı, son haftalarda önemli kilometre taşları kaydetti.

Bitcoin ETF’leri, geçen hafta 2,3 milyar dolarlık bir çıkışla 3.400’e kadar mevcut ETF’yi geride sürmeye devam etti. Kümülatif olarak, on ETF ihraççısı tarafından kaydedilen toplam net çıkış 5 milyar doları aştı. Girişler açısından, önde gelen yatırım varlık yönetimi firması BlackRock hızı belirledi. BlackRock’u diğer en iyi ihraççılar yakından takip ediyor.

Ethereum Vadelide Dikkat Çekiyor

Bitcoin vadeli yanı sıra, Ethereum vadeli işlemleri için toplam açık faiz 10,5 milyar dolar. Mevcut veriler, teklifin bu yılın başından bu yana %50’lik bir artış kaydettiğini gösteriyor. Bitcoin fiyatındaki artış, diğer tüm kripto para birimlerinde olduğu gibi Ethereum üzerinde de eşit derecede dalgalanma etkisine sahiptir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.