a

FinCEN: İnsan Kaçakçılığı Davalarında Bitcoin’de Artış Var

coinnet
coinnet

ABD Hazine Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), insan kaçakçılığı ve çevrimiçi çocuk vakalarıyla bağlantılı olarak kullanılan Bitcoin işlemlerinin sayısında artış gördüğünü söyledi.

FinCEN’e göre son bulgular, çevrimiçi çocuk istismarı ve insan kaçakçılığıyla ilgili vakaları içeren vakalardaki ödeme sistemini ortaya çıkardı. Buna göre, %95’inin dijital varlıklar veya “dönüştürülebilir sanal para birimleri” ile bir bağlantı olduğunu gösteriyor.

İstismar ve Kaçakçılıkta Kripto Kullanımı Artıyor

Şubat raporunda FinCEN, Bitcoin’in sömürü davaları söz konusu olduğunda bir ödeme aracı olarak giderek daha fazla kullanıldığını vurguluyor. Çevrimiçi çocuk istismarı vakalarının ve kripto para birimini içeren insan kaçakçılığıyla ilgili raporların toplam sayısı 2020’de 336’dan 2021’de 1.975’e yükseldi.

FinCEN’in temel amacı, finansal sistemi yasadışı kullanımlardan korumak ve kara para aklama ile mücadele etmek. Bilgi toplayarak ve analiz ederek ulusal güvenliği teşvik etmektir. Ağ tarafından yayınlanan rapor, çevrimiçi çocuk sömürüsü ve insan kaçakçılığıyla ilgili faaliyetlerle mücadelede yer alan kamu ve kolluk kuvvetlerine yöneliktir.

Alınan 2.311 Banka Gizliliği Yasası (BSA) raporundan 2.157 rapor, Bitcoin’i insan kaçakçılığı ve çevrimiçi çocuk sömürüsü vakaları için kullanılan birincil dönüştürülebilir sanal para birimi olarak atıfta bulundu. Bu FinCEN’den, daha sonra şüpheli çevrimiçi çocuk istismarı vakaları ve insan kaçakçılığı suçlarıyla ilgili 1.800’den fazla benzersiz cüzdan adresi belirlediğini söyledi.

FinCEN, Project Protect ile Ortak Oluyor

FinCEN, bu gibi durumlardaki artışı yakından takip ettiğini ve Kanada finansal istihbarat biriminin insan kaçakçılığı konusunda bir kamu-özel ortaklığı olan “Proje Koruma” na katıldığını söyledi. Haziran 2021’de FinCEN, 2020 Kara Para Aklamayla Mücadele Yasası uyarınca yayınlanan “Kara Para Aklama ve Terörizmin Finansmanıyla Mücadele Ulusal Öncelikleri” arasında insan kaçakçılığını ve siber suçları belirledi.

Ekim ayında FinCEN, yerel finans kurumlarının ve ajanslarının kripto karıştırıcıları içeren işlemler için “belirli kayıt tutma ve raporlama gereksinimlerini uygulamasını” gerektirmeyi önerdi. Komisyon, “olası yasadışı kaynaklardan kaynaklanan CVC karıştırıcıları tarafından işlenen CVC [dönüştürülebilir sanal para birimleri] işlemlerinin yüzdesinin arttığını” değerlendirdiğini söyledi.

Hazine, Suçlular Tarafından Kullanılan Kriptoyu Vurguluyor

Bu ayın başlarında, ABD Hazine Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin yasadışı finansmanda karşı karşıya olduğu en önemli tehditleri özetliyor. Ayrıca Kara Para Aklama, Terörist Finansmanı ve Yayılma Finansmanı ile ilgili 2024 Ulusal Risk Değerlendirmelerini yayınladı.

Hazine Bakanlığı, kripto para birimlerinin suçlular, dolandırıcılar ve diğer yasadışı kuruluşlar tarafından artan kullanımı konusunda keskin bir uyarı yayınladı. Rapor, fentanil krizi, terörist saldırılar, fidye yazılımı gücü, profesyonel kara para aklama ve dijital ödemelerin büyümesi gibi konuları ele aldı.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.