a
coinnet

Veriler, CoinMarketCap’teki Kripto Çöplüğünün Azaldığını Gösteriyor

coinnet
coinnet

2021 yılının hemen ardından kripto piyasasındaki proje sayısı inanılmaz derecede arttı. 2024 yılına gelindiğinde bu rakam inanılması güç seviyeye ulaştı. Ancak paylaşılan bir rapor sayının azaldığını gösteriyor.

AlphaQuest tarafından derlenen verilere göre, en son kripto ayı sezonunda, yeni bir ralli öncesinde piyasada fazlasıyla yeni proje ortaya çıktı. Ancak kendi kendini saflaştırması gibi görünen CoinMarketCap sitesinde listelenen kripto para birimlerinin yarısından fazlasını sildi. 

Faaliyet Göstermeyen Projeler Kripto Endüstrisinden Çıkarılıyor

Veriler, 2023’ün 2020-2023 döngüsündeki en zor yıl olduğunu gösteriyor. Çünkü bu dönemde kripto paraların yaklaşık %60’ı yok oldu.

Ölü dijital paralar arasında, feshedilmiş olanların %90’ından fazla olduğu kaydedildi. Düşük likidite ve azalan işlem hacmi ile ilgili sorunlar nedeniyle sona erdi. Bu da yatırımcı ilgisinin azaldığını gösterdi. 

Ayrıca, bu projelerin yarısından fazlası web sitelerini güncellemeyi durdururken, %47,6’sı CoinMarketCap sitesinden çıkarıldı. Ek olarak, feshedilmiş kripto paraların %35’inden biraz fazlası sosyal medyadaki tüm hesaplarda tamamen hareketsizlik sergilendi.

Araştırma Varlıkların Faaliyet Göstermediğini Kanıtlıyor

Dahası, araştırma ayıltıcı bir gerçeğin altını çiziyor. 2020-2021 boğa koşusu sırasında ortaya çıkan kripto projelerinin %70’inden fazlası (4.834) piyasadan silindi. FTX borsasının iflas başvurusunda bulunmasından kısa bir süre sonra %30’dan fazlası hareketsiz hale geldi.

AlphaQuest, bu başarısız girişimlerin çoğunun (%75) video ve müzik sektörüne odaklandığını ve %75’inin ayı piyasasının saldırısı sırasında bocalayan varlık destekli sabit paralar içerdiğini belirtti.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.