a
coinnet
coinnet
coinnet

Kripto para borsalarında herhangi bir para birimini seçtiğinizde yeşil ve kırmızı renklerde değişik boyutlarda çizgiler görürsünüz. Bu çizgiler, rastgele yerleştirilmiş olan uzunluklar değildir. Her biri belirli bir anlam içerir. Biraz teknik bilgiye sahip olan kişiler için de oldukça önemli unsurlardır. İşte bu çizgi diye bahsettiğimiz uzunluklara mum grafiği denmektedir.

En temel tanım ile mum grafikleri, kendi belirleyeceğiniz bir zaman dilimi içerisinde ulaşılan en yüksek ve en düşük fiyatı gösterir. Aynı zamanda yine belirli bir zaman diliminin açılış fiyatı ve kapanış fiyatı da bu grafik modelleme çeşidinden anlaşılabilmektedir.

Yeşil ve Kırmızı Mum Grafikleri

Borsayı açıp bir varlık seçtiğinizde bu mum grafiklerinin yeşil ve kırmızı olmak üzere farklı renklerden oluştuğunu göreceksiniz. Bu renkler de rastgele belirlenmemektedir. Bunu bir örnekle açıklayalım. Örneğin, 1 saatlik zaman dilimi ayarındaki mum grafiklerini incelemek istiyorsunuz. İçinde bulunduğunuz saatteki mum grafiği, bir önceki saatlik fiyatının ortalamasından aşağıda bir kapanış yaparsa renk kırmızı olmaktadır. Tam tersi durumda ise yeşil renk geçerlidir.

Çeşitleri

1 – Çekiç

Yoğun satış baskısı yemiş fakat alıcıların fiyatı yukarı çekmeyi başardığı mum grafiği olarak yorumlanmaktadır.

2 – Ters Çekiç

Fiyat yükselmeye çalışırken satış baskısının arttığını ifade etmektedir. Bu tip mum grafikleri fiyatın yükselme eğilimi göstereceği işaretlerinden yalnızca biridir.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.