a
coinnet
coinnet
coinnet

NFT, Non-Fungible-Tokens veya Türkçe karşılığı ile değiştirilemeyen token’lar son dönemlerin oldukça popüler varlıkları arasına girdi. Pek çok ünlü isim de bu kervana katıldı. NFT’ler bir dijital öğeyi temsil etmektedir. Blockchain teknolojisi ise burada bir defter gibi kullanılmaktadır. NFT’ler ise bu deftere işlenen veri birimleridir. Sanat öğelerinden herhangi bir dijital nesneye kadar pek çok varlık değiştirilemeyen token adını alabilir. Peki NFT nasıl yapılır?

Her ne kadar son dönemlerde bu sektörde ünlü isimlerin adlarını duysak da herkes bir NFT oluşturabilir. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

1. NFT Olarak Satışa Çıkaracağınız Öğeyi Belirleyin

NFT olarak satacağınız dijital öğenin mükemmel bir sanat eseri olması gerekmiyor. Örneğin, Twitter kurucusu Jack Dorsey Twitter’da attığı ilk tweet’i NFT olarak satışa çıkarttı. Geçtiğimiz günlerde oldukça basit bir çizim içeren Gucci hayaleti isimli NFT eseri 3600 dolardan satıldı. Hatta NFT pazarına bir göz attığınızda bazı kişilerin dümdüz renkleri bile satışa çıkarttığını görebilirsiniz. Bu nedenle NFT nasıl yapılır sorusunda, NFT’yi nasıl satışa çıkartacağınız kısmına daha çok odaklanmalısınız.

2. NFT Pazar Yeri Seçin.

Oluşturduğunuz veya seçtiğiniz NFT öğenizi satışa çıkartmak için bir pazar yeri bulmanız gerekmektedir. Bunun için birçok seçenek mevcut. Rarible, Nifty Gateway, OpenSea, Foundation, Makersplace, SuperRare, Enjin, Decentraland ve daha birçok pazar yerinden kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz. NFT satışınızı başlatmak için bu platformlarda sizi zorlayacak herhangi bir koşul yer almıyor. Yalnızca bir oturum açmanız ve dosyayı yüklemeniz gerekmektedir. Ardından ise sitenin size sunduğu formu doldurmalısınız. Bu formda bu öğenin bir kopya veya koleksiyon parçası olup olmadığı sorgulanmaktadır.

3. Dijital Cüzdan Oluşturun.

NFT nasıl yapılır sorusunun büyük bir çoğunluğunu çözüme kavuşturduktan sonra en önemli nokta olan dijital cüzdan oluşturma kısmına geçiş yapalım. Dijital cüzdanınız NFT pazar yerine giriş yaparken istenecektir. Bunun için hazır bulundurmalısınız.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.