a
NFT
coinnet
coinnet

PancakeSwap, kripto paraları borç vererek değerlendirmek üzerine tasarlanmış bir merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamasıdır. CAKE adlı tokene sahip olan uygulama ile birçok pariteden kripto para işlemi yapılabilmektedir. İşlem hacmi ve kullanıcı sayısı ile BSC ağı üzerindeki en büyük platform olarak karşımıza çıkmaktadır.

PancakeSwap, Binance Smart Chain üzerine inşa edilmiş bir borsadır. İşlemler otomatik piyasa yapıcı modeli(AMM) ile gerçekleştirilmektedir. Otomatik piyasa yapıcı modeli (AMM, uygulama üzerinde dijital varlıkları alıp satma emirlerine karşılık, diğer kullanıcıların emirleriyle eşleşen bir emir defterinin bulunmadığı anlamına gelmektedir. PancakeSwap, bunun yerini likidite havuzları ile işlem yapmaktadır.

PancakeSwap temel olarak BEP-20 tokenlarını takas ve stake etmek üzerine sunulmuş bir platformdur. BEP-20 tokenlarının alım satımının yanında birçok işlem gerçekleştirilmektedir. Borsaya likidite sağlayan kullanıcılar, varlıklarını stake ederek ödül kazanabilmektedir. CAKE coin, uygulama üzerinde staking, governance ya da farming gibi işlemlerin yapıldığı tokendır.

PancakeSwap’te likidite havuzları yatırımcıların fonları ile doldurulmaktadır. Bu kullanıcılar, fonlarını yatırma işlemi karşılığında LP (likidite sağlayıcısı) tokenları elde etmektedir. Özetle, token alım satım işleminin yanında eklenen likidite ile ödüller kazanılmaktadır. Likidite sağlayıcısı tokenların farklı çeşitleri bulunmaktadır. Örneğin havuza eklenen BUSD ya da BNB ile BUSD ve BNB tokenları alınabilmektedir. BETH ya da ETH eklenirse karşılığında BET-ETH tokenları olmaktadır.

PancakeSwap bunun yanında çekiliş imkanı, IFO’lar ve NFT’ler barındıran zengin bir platformdur. Kazanılan NFT, temsil ettiği CAKE değeri karşılığında satılabilmekte ya da koleksiyon olarak saklanabilmektedir. İlk farm arzları (IFO) piyasaya yeni sürülen bir tokenı yield farming ile kullanıcılara dağıtma işlemidir.  Platform aracılığı ile yeni çıkan tokenın satışına erişim sağlanabilmektedir.

PancakeSwap Avantajları

PancakeSwap DeFi içerisinde avantajları ile öne çıkmaktadır. Kendi tokenı CAKE’leri stake etme ve SYRUP havuzunda kullanma imkanı ile daha fazla token kazanılabilmektedir. BSC altyapısı ile işlem ücretleri daha düşük, işlem süresi kısadır. Merkeziyetsiz borsa yapısı ile kullanıcılardan kimlik doğrulama işlemi beklememektedir. Bunun yanında PancakeSwap, güvenliği arttırmak için CertiK gibi bir çok kurumla işbirliği yapmaktadır.

Siz de PancakeSwap platformunu kullanarak kripto paralarınızı takas edebilir, işlem çiftlerine likidite sağlayarak ya da CAKE stake ederek para kazanabilirsiniz.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.