a
coinnet

Kripto Para Piyasasında İşlem Çifti Nedir?

coinnet
coinnet

Herhangi bir kripto para borsasına giriş yaptığınızda işlem yapmak istediğiniz para biriminin yanında paritesi de yer almaktadır. x/btc, x/usdt benzeri bir tablo ile karşılaşmaktayız. Diğer bir deyişle satın almak istediğiniz kripto para birimini ne ile satın alacağınıza karar vermeniz istenir. Bu da kripto para borsasında işlem çifti diye anılmaktadır.

En popüler işlem çifti USDT stablecoin’i ile yapılandır. Bu stablecoin dolara sabitlenmiştir. Bir nevi dolar ile işlem yapıyor gibi olursunuz. Piyasada yapılan teknik analizlerin, destek ve direnç noktalarının belirlenmesi de genellikle USDT cinsinden yapılmaktadır. Diğer bir popüler işlem çifti de x/BTC iledir. Bunun için de öncelikle Bitcoin satın almanız gerekir. Daha sonra elinizde bulunan Bitcoinler ile başka bir kripto para birimini satın alabilirsiniz.

Kripto para piyasasında işlem çifti ile ilgili doğru bilinen bir yanlışa da değinmek gerekmektedir. Genellikle bir kripto para biriminin fiyatı arttığında hemen hemen tüm paritelerinde fiyatın artması beklenmektedir. Fakat sanılanın aksine bu artış veya düşüş oranları aynı olmaz. Bu konudaki uzman yatırımcılar kendilerine en uygun pariteyi seçerek işlem yapmaktadır. Yükseliş veya düşüş oranları aynı olmadığından dolayı kazandıracak pariteyi seçerler. Her işlem çifti için destek ve direnç noktaları da farklıdır.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.