a
coinnet

Kripto Para Piyasasında Balina Nedir?

coinnet
coinnet

Kripto para sektörü ile ilgilenmeye başladıysanız birçok hayvan ismini de duymuşsunuz. Kripto para birimleri ile ilgilenenlerin en çok karşılaştığı hayvan ismi de balina olarak karşımıza çıkıyor. Şimdi sizlere en basit haliyle bu hayvan isminin ne anlama geldiğini açıklayacağız.

Dijital para birimlerinin fiyatları arz talep ilişkisine göre şekillenmektedir. Bu ilişkide büyük ve küçük oyuncular vardır. Kimisi birçok kişiye göre yüksek sayılabilecek meblağlarla kripto para birimi satın alır. Sonuç olarak da fiyat üzerinde bir etkisi olur. Büyük balık küçük balığı yer atasözünde bahsi geçen büyük balıklar, kripto piyasasında balinalar oluyor. Bir örnek ile açıklamak gerekirse Microstrategy isimli bir firma düzenli olarak milyar dolar değerinde Bitcoin satın almaktadır. Bu satın alınan Bitcoinlerden dolayı Microstrategy için balina demek yanlış olmaz. Çünkü onlar her satın aldığında fiyata bir etkisi olur.

Balina İsimli Kişilerin Piyasaya Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Kripto para sektöründe balina isimli yatırımcıların olumlu yönlerinden bahsettikten sonra olumsuz etkilerinden de bahsedelim. Herhangi bir dijital para biriminden bir balina çıkış yaptığında yani elinde var olan para birimini sattığında anlık düşüşler gerçekleşir. Buna balina etkisi denir. Aslında tüm kullanılan bu terimler birer metafordur. Balinaların okyanusta yarattığı etkiden yola çıkılarak bir isim bulunmuş ve herkesçe kabul görmüştür.

Balinalar piyasa içerisinde manipülasyonlar yaratabilir. Her ne kadar birçok etken fiyatı etkiliyor olsa da saniyelik sert düşüşler bir balina etkisi olduğunu hissettirir. Bu durumlar bir direnci kırmaya çalışan para birimi için oldukça olumsuz bir durumdur. Yeniden fiyat yükselmesi beklenir. Bu süreçte özellikle vadeli işlemler yapan küçük yatırımcılar ciddi paralar kaybederken balinalar da beslenmiş olur. Piyasa hareketlerinde önemli rol oynadıklarından dolayı, küçük yatırımcıların kripto para piyasasında bulunan balina isimli büyük yatırımcılara karşı dikkatli olması gerekir.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.