a
coinnet

Token Nedir? Coin ve Token Farkları Nelerdir?

coinnet
coinnet

Kripto para piyasasında token ve coin kavramları birbirleri yerine kullanılsalar da farklı anlamlar taşımaktadır. Herhangi bir yazıda veya farklı bir mecrada token ve coin’in farklı anlamlar taşıdığı şekilde kullanım görülünce akıllara Token nedir sorusu geliyor. İşte tüm detaylarıyla coin ve token kavramları!

Token

Token; değeri, hizmeti veya bir ürünü temsil etmektedir. Genel bir tanım yapmak gerekirse blockchain ekosisteminde dijital olarak transferi gerçekleştirilebilen varlıklardır. Üç çeşidi bulunur. Bunlar, hizmet token’ı, menkul kıymet token’ı ve hisse senedi token’ı olarak listelenebilir. Hizmet token’ı yazılım veya dijital içerik gibi hizmet ve ürünlere erişim imkanı sunmaktadır. Menkul kıymet token’ı, fiziki dünyada bulunan varlıkları temsil etmektedir. Hisse senedi token’ı, bir şirkette kısmi olarak paya sahip olmayı anlatmaktadır.

Token nedir sorusunu başka bir açıdan da yanıtlayalım. Token’lar kendi blockchain’lerine sahip değildir. Mevcut ve piyasada var olan bir blockchain’e bağlı bir şekilde hareket ederler. İşte Ethereum ve diğer blok zincirleri bu noktada görev yapmaktadır. Token’lar bu altyapıyı kullanarak oluşturulurlar.

Token’ların genel kullanım alanlarına baktığımızda ICO ve IPO kavramları ile karşılaşmaktayız. ICO durumunda şirketler halka arz edilebilir. IPO ise halka arzın benzeri olarak isimlendirilir. Bu süreç içerisinde projeler kitle satışında fon toplarlar.

Coin

Coin, Türkçe karşılığı ile madeni para anlamı taşımaktadır. Token nedir sorusu birçok teferruat taşısa da coin’i açıklaması oldukça basittir. Günlük hayatımızda kullandığımız fiziki para birimlerinin dijital hali coin olarak tanımlanabilir. Yani, dijital para birimleridir. Kendi blockchain’leri bulunur.

Coin ve Token Farkı Nedir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu ikilinin arasındaki en büyük fark kendi blockchain’lerinin olup olmamasıdır. Coin’ler kendi blockchain’lerine sahiptir. Token’lar ise hazır bir zincir üzerine kurulur.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.