a
coinnet
coinnet
coinnet

Stop Limit, Türkçe karşılığı ile kaybı durdurmak anlamına gelmektedir. Genellikle tüm borsalar için kullanılan bir terim olarak karşımıza çıkar. Kullanıcıların borsa hesaplarına bakmadıklarında bile olası düşüşlerde zararı minimalize etmeleri için oldukça önem taşımaktadır. Fakat bu özellik birçok yatırımcı tarafından kullanılmamaktadır. Daha çok tecrübeli kişiler yaptıkları teknik analizler sonucunda uygun destek bölgelerinin hemen altına stop koyarlar. Yeni başlayanlar ise bu zararı kara çevirebileceklerini düşünerek kullanmayı tercih etmezler. Burada da tecrübe devreye girmektedir.

Stop limit emri, şartlı bir emir türüdür. Herhangi bir kripto para borsasına girdiğinizde bu özellik ile karşılaşabilirsiniz. Limit emri koyduğunuzda belirlediğiniz fiyatlar emir defterinde kayda geçmektedir. Bu fiyat sizin girdiğiniz sayılara bağlıdır. Limit ismi de buradan gelmektedir. Alım veya satım için verdiğiniz bu emir türü sonrasında olası karlar yakalanabilir veya kayıpların önüne geçilebilir.

Tetikleyici fiyat, piyasa fiyatına ulaştığında alış veya satış emriniz emir defterine yazılır. Piyasa fiyatı tetikleme fiyatına gelmediği sürece limit emriniz emir defterine işlenmez. Alış için verilen stop – limit emrinde en düşük fiyat tetikleyici fiyatın üstüne çıktığında alış işlemi gerçekleşir. Satış için konulan limit emrinde ise zararı minimalize etmek amaçlanmaktadır. En yüksek alış emri için ayarladığınızda tetikleyici fiyatın altına düştüğü takdirde satış işlemi gerçekleşmektedir.

Stop emirlerinin kullanım amacı zararı azaltmak ve kar oranlarını yakalamaktır. Bu nedenle tecrübeli kişiler stop emirlerinin kullanılmasını tavsiye etmektedir. Sizler de volatil bir piyasada ani düşüşleri engellemek için işlemlerinizde stop kullanmaya özen göstermelisiniz.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.