a
coinnet
coinnet
coinnet

Bitcoin, on yıldan fazla bir süredir kesintisiz çalışan dünyanın en eski ve en iyi bilinen kripto para birimidir. Ancak popülaritesine rağmen, birçok insan hala ne olduğunu, ne anlama geldiğini ve nasıl çalıştığını anlamaya çalışıyor.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, hükümetler ve bankalar gibi merkezi otoriteler olmadan çalışmak üzere tasarlanmış eşler arası bir nakit protokolüdür. Açık kaynak niteliği, tüm işlemlerinin yanı sıra bitcoin verilmesinin deha matematik, kriptografi ve madenciler olarak adlandırılan ağ katılımcıları tarafından toplu olarak güvence altına alınmasını sağlar. Böyle bir tasarım onu en sofistike, erişilebilir ve şeffaf para yapar. Doğru becerilere sahip herkes, gelişimine katılabilir veya bunun üzerine uygulamalar geliştirebilir.

Yine de, Bitcoin ve bunun sonuçlarını anlamak kolay değildir. Bitcoin’i yıllarca çalışmış olan insanlara göre diğer bazı bitcoin tanımları ve analojileri;

  • Hiç kimse tarafından kontrol edilmeyen ve herkesin erişebildiği yerel İnternet parasıdır. Muhasebeyi yapma yetkisine güvenmek yerine, birçok kullanıcı kimsenin hile yapmamasını sağlamak için bu sistem yazılımını çalıştırır. İşlemler büyük miktarlarda enerji ile tersine çevrilmeden korunur.
  • Bitcoin, merkez bankaları, merkezi hükümetler ve totaliter toplumlarının kölesi olacak büyük şirketler tarafından tutulan mevcut güç tekelini zayıflatan eşler arası bir ağ ile dağıtılmış bir kriptografik sistemin mükemmel birleşimidir.
  • Tam olarak, egemen bireye, banka / hükümet fiat para birimi sisteminden barışçıl vazgeçme ve matematik ve kriptografi ile uygulanan ve sadece tüm kullanıcıların rızasıyla değiştirilebilen hatalı uzlaşma kurallarıyla yönetilen adil bir para sistemine katılma yetkisi verir.
  • Bitcoin bir elektrik gibidir. Ham, tehlikeli, çok uçucu ve kullanımı zor görünüyor. Zamanla daha güvenli, daha kolay ve normal hissetmeye başlayacaktır. Elektrik gibi, yeni hayal edilemez endüstrilere ilham verecek ve onları güçlendirecek. Ve bir gün Bitcoin nereden geldiğini merak edeceğiz?
  • bitcoin, sansürlere karşı dayanıklı, değişmez, küresel bir dijital para birimidir ve tamamen merkezi değildir. Aynı zamanda, enflasyonist fiat para birimine karşı korunmak için bir “Değer Deposu” dur.
  • Durdurulamaz bir dijital para birimidir.
  • Bitcoin, ekonomi ve bilgisayar biliminin bir nevi bileşinidir; 2008 ekonomik krizi çöküşünün ardından mevcut enflasyonist fiat sisteminin yerini almak üzere başlatılan merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışan bir dijital deflasyonist para birimi ve defteridir.
  • Bitcoin para için BitTorrent’dir. Kapatamazsın, çünkü her yerde ve hiçbir yerde. Kimse kontrol etmez, çünkü siz kontrol edersiniz. Şimdiye kadar yaratılan en kıt maddedir ve bilgi paylaşılarak taşınabilir. Onu tehlikeye atamazsınız.

 

Bitcoin hakkında bilmeniz gerekenler.

 

Bitcoinin tarihi 3 Ocak 2009’dan itibaren Satoshi Nakamoto ve diğer cypherpunks’ın bu fikri gerçeğe dönüştürmeye karar vermesiyle başlar. Bugün itibariyle, bir bitcoin’in şu anki fiyatı yaklaşık 9.000 dolar civarında. Fiyatı, basit piyasa arz ve talep kuvvetleri tarafından belirlenir. Bitcoin’e ne kadar çok talep olursa, fiyatı o kadar yüksek olur.Bitcoinlerin neden değerli olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu kısa kılavuza göz atabilirsiniz..Haziran 2019 itibariyle toplam değeri yaklaşık 150 milyar dolar olan dolaşımda ki 18 milyona yakın bitcoindir. Bu, 3,7 trilyon dolaşımda olan ABD doları gibi fiat para birimlerine kıyasla neredeyse hiçbir şey dir.. Bitcoin’i 7 trilyon dolardan fazla piyasa değeri olan altınla karşılaştırırsak, sayı daha da küçük olur.

Satoshi Nakamoto takma adını kullanan bir kişi veya grup olan Bitcoin’in yaratıcısı, 21 milyonun biraz altında dolaşıma sokulabilecek şekilde dizayn etti. Tüm bu bitcoinlerin 2140 yılına kadar üretileceği tahmin edilmektedir (kripto para birimi terminolojisinde).

Bitcoin ağı merkeziyetsiz bir sistem üzerine dizayn edilmiş olup, yani kimse Bitcoin‘i kontrol etmiyor. Dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) olarak da bilinen blok zinciri teknolojisine dayanmaktadır.

Bitcoin, sadece fiyatı açısından değil, diğer kripto para birimlerinin de önünde bulunmaktadır. Ayrıca, onu kabul eden en geniş satıcı ağına sahiptir. Ancak artan popülerlik, ücretlerde keskin bir artış ve daha yavaş işlem onayı nedeniyle günlük alımlar için Bitcoin kullanımını karmaşık hale getirdi. Böylece, Bitcoin bazen bir para biriminden çok bir varlık olarak görülür. Bununla birlikte, bu gelişme, kullanıcıların minimum ücretle ticaret yapmalarını sağlayan The Lightning Network (LN) gibi ikinci katman çözümlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Ayrıca, Bitcoin, fiyat dalgalanmalarından kar elde etmeyi amaçlayan spekülatörler arasında popülerdir. Bazı kimseler tarafından Bitcoin fiyatının manipüle edildiği iddia ediliyor, bu hala düzensiz olduğu için olası bir senaryodur. Zengin endüstri oyuncularının (balinalar denilen) bitcoin fiyatı üzerinde diğerlerinden daha fazla etkisi olabilir. Bununla birlikte, Bitcoin yaygın olarak kabul edildiğinde ve yeterli likiditeye sahip olduğunda fiyat dalgalanmalarının sona ermesi muhtemeldir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.