a
coinnet
coinnet
coinnet

Uniswap, kripto para birimlerinde değişim sistemi olarak kullanılan Ethereum tabanlı merkeziyetsiz bir finans protokolüdür. DeFi projeleri arasından  popüler olan Uniswap aynı zamanda Uniswap protokolünü oluşturan şirketin adıdır. Uniswap protokolü temelde ERC-20 tokenları akıllı sözleşmeler aracılığıyla merkeziyetsiz takas etmeyi sağlamaktadır. Bünyesinde bulunan havuzlarda ERC-20 uyumlu tokenlar akıllı sözleşmeler aracılığıyla takas edilmektedir. Sistem yatırımcıların doğrudan cüzdanları üzerinden değişim yapmalarına imkan tanımaktadır. Merkezi borsalardan en önemli farkı işlemlerin borsaya aktarımı sonrası direkt cüzdan üzerinden takas işleminin gerçekleştiriliyor olmasıdır.

“Sabit ürün pazar yapıcı model” mekanizması üzerine kurulu olan Uniswap, herhangi bir tokenı Uniswap’a eşdeğer bir token ile finanse edip listeleyebilmektedir. Sistemde fiyatlar tamamen havuzdaki likidite oranına göre belirlenmektedir. Uniswap’te kullanıcılar tokenları takas edebilmekte, ödül kazanabilmek için havuza token ekleyebilmekte ve listeleyebilmektedir. Likidite tedarikinin kazancı olarak taraflar likidite sağlayıcısı olarak takas işlemi ile ortaya çıkan ücreti toplamaktadır.

Açık yazılım sistemli olan Uniswap, UNI token aracılığıyla merkeziyetsiz borsada kullanıcıların söz sahibi olmasını sağlamaktadır. Sistem için güncellemeleri ve değişimleri kullanıcıların fikrine sunmakta ve kullanıcılar UNI tokenlar aracılığıyla bu güncellemeler için oy verebilmektedir. Sistemde yapılacak güncellemeler oylama sonucuna göre belirlenmektedir. Unı token 2018 yılında piyasaya sürülmüştür. DeFi projeleri arasında popülerliği giderek artan UNI token günümüzde sıkça karşılaşılan bir kavram haline gelmiştir. Kripto para piyasasında 202.417.054 UNI token dolaşımda bulunmaktadır. Madenciliği yapılamayan UNI tokenın tamamı belirli aralıklarla üretilmektedir.

Uniswap kullanıcılarının havuzlara aktardığı Ethereum ve ERC20 varlıkları, platformlar aracılığı ile takas edilebilmektedir. İşlemi gerçekleştirmek isteyen kullanıcılar Ethereum cüzdanını Uniswap uygulamasına bağlamalıdır. Ardından işlem yapmak istediği kripto varlıkları seçebilmektedir. Takas için yeterli likiditeye sahip olması durumunda akıllı sözleşmeler kullanıcıya işlem çifti için fiyat bilgisi ve işlem ücreti bilgilerini sunmaktadır. Akıllı sözleşmeler aracılığıyla hesaplanan fiyatı onaylayan kullanıcı, işlemini önce Uniswap uygulamasında, ardından da Ethereum cüzdanı üzerinden onaylayarak takas işlemini Ethereum blokzincirinde gerçekleştirmektedir.

Ethereum blok zincirinde gerçekleşen merkeziyetsiz işlemler kullanıcılar için güvenli bir süreç yaratmaktadır. Herkes likidite havuzlarına katkı sağlayarak takas işlemlerinden ödül kazanabilmektedir. Siz de Uniswap’te alım satım işlemleri gerçekleştirebilir, havuzun gelirlerinden katkınız oranında pay alabilirsiniz.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.