a
coinnet

Stablecoin Nedir? Geleneksel Paradan Farkı Nedir?

coinnet
coinnet

Stablecoin’ler, geleneksel ve kriptoları bir araya alan finans alanında benzersiz bir işletimdir. Bir kripto para finansmanı olarak görmek mümkündür. Bu dijital varlıklar, piyasa değerlerini itibari para gibi dış referanslara bağlayarak fiyat istikrarı elde etmeyi amaçlamaktadır.

Stablecoin, özelliklerini harmanlar ABD doları gibi geleneksel varlıkların veya altın gibi emtiaların istikrarına sahip kripto para birimleri, sınırlı volatiliteye sahip dijital tokenlerle sonuçlanır. Satın alma güçlerini stabilize ederek, stablecoin’ler şu anda saf, merkezi olmayan bir güvenilirlik seviyesi sunar.

Stablecoin Nedir?

Bugün, hareketli stablecoin ekosistemi, çok sayıda projeyi kapsayan etkileyici bir toplam 140 milyar dolardan daha fazla değere sahiptir. Yaklaşık on yıldır finansal ortamda önemli bir varlık olan stablecoin’ler, kendilerini kripto ekosisteminin bir parçası olarak lanse eder.

Kapitalizasyon açısından piyasaya öncülük eden Tether (USDT), USD coin (USDC), Dai (DAI), trueusd (TUSD) ve binance usd (BUSD) gibi ünlü stablecoin’ler önde gelir. Stablecoin’ler, piyasa değerlerini fiat para birimi veya emtialar gibi dış referanslara sabitleyerek fiyat istikrarı elde etmeyi amaçlamaktadır.

Merkezi olmayanın aksine BTC veya ETH gibi kripto para birimleri, sabit paraların çoğu tipik olarak merkezi ihraççıların kontrolü altında merkezileştirilmiştir. Bu merkezi kuruluşlar, itibari para birimlerine sabitlenmiş tokenleri dondurma ve fonların kontrolünü ele geçirme yetkisine sahiptir. 

4 Tür Stablecoin Token Varlığı

Dört temel stablecoin türü vardır: fiat-teminatlı, kripto-teminatlı, emtia-teminatlı ve algoritmik stablecoin. Şimdi bunlara göz atalım;

  • Fiat destekli stablecoinler, ABD doları, İngiliz sterlini ve euro bölgesinin euro gibi devlet tarafından ihraç edilen para birimleriyle bağlantılıdır. Dolaşımdaki her stablecoin için, 1:1 oranını koruyarak rezervde tutulan eşdeğer bir dolar olmalıdır. Tether’in USDT’si, hem faaliyet hem de piyasa değeri açısından en popüler fiat destekli stablecoin’dir.
  • Kripto teminatlı stablecoin’ler diğer fiat yerine rezerv olarak kripto para birimleri. Makerdao’nun DAI stablecoin’i Ether’i teminat olarak kabul ediyor. Sahipler, DAI belirteçlerinin basılmasını desteklemek için akıllı sözleşmelere eter yatırır. Tron’un USDD’si benzer şekilde çalışır, USDD desteği için TRON (TRX).
  • Emtia destekli stablecoinler, değerlerini değerli metaller gibi gerçek dünyadaki varlıklara bağlar. Tether Gold, XAUT tokenini desteklemek için kasalarda saklanan altın külçeleri kullanır. Bu altın teminat, XAUT’a alanın ötesinde içsel değer sağlar. Diğer değerli metaller ve emtia destekli stablecoinler benzer pegging metodolojilerini takip eder.
  • Öte yandan algoritmik stablecoin’ler teminattan yoksundur. Tutarlı bir fiyat sağlamak için akıllı sözleşmelere ve tedarik ayarlamalarına güvenirler. Talep arttığında ek kripto paralar çıkarılır ve talep azaldığında paralar geri alınır ve dolaşımdan çıkarılır. Terra’nın stablecoin UST’si başlangıçta algoritmik bir stablecoin’di. Ancak Terra blok zinciri ekosistemi çöktüğünde tüm değerini kaybetti.

Stablecoin’in Tarihi

Stablecoin ilk olarak 2014 civarında ortaya çıktı. Kripto meraklılarının oynaklığı azaltma arzusu olarak oluştu. Dan Larimer tarafından kurulan Bitshares, ABD dolarına sabitlenmiş en eski stablecoin’lerden biri olan BITUSD’yi tanıttı. Aynı yıl Tether, dolara da bağlı olan USDT’yi tanıttı.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.