a
coinnet
coinnet
coinnet

Altcoin, Bitcoin‘den sonra geliştirilen ya da  piyasaya sürülen kripto paralar olarak tanımlanmaktadır. Terim, “alternatif coin” kelimelerinin kısaltması ile oluşturulmuştur. Bu noktada Bitcoin’in alternatifleri olarak görülmüşlerdir. Bununla birlikte kripto para yatırımcıları, altcoin terimini piyasa değeri düşük kripto paralar için kullanmaktadır. Ethereum, Ripple, ya da Bitcoin olmayan herhangi bir kripto para birimi altcoin kategorisine girmektedir. CoinMarketCap verilerine göre, borsada işlem gören 7000’den fazla altcoin bulunmaktadır.

Altcoin, Bitcoin’in daha iyi veya farklı bir versiyonu olmak amacıyla geliştirilmektedir. Piyasaya sürülen her altcoin, diğerlerinden daha iyi bir özelliğe ya da “benzersiz işlevselliğe” sahip olduğunu iddia etmektedir. Altcoinler arasında işlem hızı, algoritma, dağıtım yönetimi, gizlilik gibi farklı geliştirmeler bulunmaktadır  Litecoin, Bitcoin’den daha hızlı teyit eden bir kripto para olarak ortaya çıkmışken, Dash ve Monero anonimlik yönüne odaklanan altcoinlerdir. Ripple ise ödemeleri kolaylaştıracak bir protokol olarak hizmet etmeyi hedeflemektedir.

Altcoinler kripto para ile ilgilenen yatırımcılara alternatif seçenekler sunarak rekabeti arttırmaktadır. Bitcoin’in geliştiricilerinin aktif kalmasını sağlayarak yeniliklerine devam etmesi yönünde teşvik etmektedir. Yatırımcı, beklentilerinin karşılanmadığını düşündüğü noktada herhangi başka bir altcoine yönelebilmektedir. Altcoinler, ucuz madencilik ekipmanları, Bitcoin’den farklı ve gelişmiş bir işlem şekli sunması, yüksek likidite, kolay kullanılabilirlik gibi avantajlar da sağlamaktadır. Tekelin olmaması sebebiyle kripto para piyasasına yönelen birçok yatırımcı için finansal araçlara kolay erişim sağlamaktadır. Avantajlarının yanında alternatif coinler, birçok riski de beraberinde getirmiştir. Altcoinlerin keskin fiyat hareketleri yatırımcıların paniğe kapılmasına hatta altcoinin varlığının sona ermesine sebep olabilmektedir.

Namecoin, 2011 yılında piyasaya sunulan ilk altcoin olarak karşımıza çıkmaktadır. Alan adı kayıtlarının merkezden dağıtımını sağlamayı amaçlayan altcoin, internet yasaklarının önüne geçmeyi hedefliyordu. Namecoin, piyasada kısa süre kalsa da en başarılı altcoinlerden biri olarak görülmektedir. Ethereum ise günümüzde Bitcoin’den sonra piyasa değeri açısından en büyük ikinci kripto para birimi olarak yer almaktadır. Ethereum, blockchain teknolojisinin gelişmesini ve daha geniş alanlara yayılmasını amaçlayan yenilikçi bir sistem olarak görülmektedir.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.