a
coinnet

Güney Amerika Ülkesi Kripto Para Düzenleme Konusunda Adım Attı

Kripto paraların artık dünyanın hemen her ülkesinde kabul gördüğü bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Güney Amerika ülkesi Paraguay da bu konuda bir adım attı.

coinnet
coinnet

Paraguay Senatosu, endüstrisini düzenlemek ve yasal hale getirmek için yasa tasarısını geçirdi.

Kripto Para Yasası Onaylandı

Paraguay Senatosu, geçtiğimiz günlerde dijital para yasası konusunda önemli bir adım atarak, teklifi meclisten geçirdi. Sanal varlıklar da dahil olmak üzere birkaç önemli terimi tanımlayan ve kripto para madenciliği için lisans çağrısı yapan hükümler, şimdi daha fazla müzakere için Oda Vekili’ne gönderilecek.

Tasarının hazırlanışında önemli rol oynayan Senatör Fernando Silva Facetti, kripto para yasasının geçirilişini Twitter üzerinden tüm dünyaya duyurdu. Senatöre göre, yasa ayrıca ülkede üretilen fazla elektriği kullanarak kripto madenciliği faaliyetlerinin büyümesini teşvik etmeyi de amaçlıyor.

Mevzuatın gövdesi, sanal varlıklar, belirteçler, kripto para birimi madenciliği ve VASP’ler (sanal varlık hizmet sağlayıcıları) için bir tanım içerir. Ayrıca Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na, kanunu uygulamak için sınırları dışındaki devlet organlarından yardım isteme yetkisi de veriyor.

Tasarı açıkça dijital para madenciliğinin yasal bir faaliyet olduğunu belirtiyor ve şunları belirtiyor:

“Sanal varlık madenciliği dijital ve yenilikçi bir sektör. Bu sektör, ulusal mevzuatta sağlanan tüm teşvik mekanizmalarından yararlanacak.”

Kripto Madenciler, Paraguay’ın Enerji Kaynaklarını Kullanacaklar

Paraguay’ın enerji kaynaklarının tükettiğinden daha fazla olması sebebi ile dijital para madenciliği için uygun olduğunu düşünen bazı şirketler, ülkede operasyonlarını genişletmek için çalışmalara başladılar.

Temmuz ayında Paraguaylı Kongre Üyesi Carlos Rejala ve Senatör Fernando Silva Facetti, Kongre’de milletvekillerinin ülkeleri için kapsamlı bir dijital varlık politikası oluşturmaya olan bağlılığını gösteren bir Bitcoin (BTC) tasarısı sundular. Mevzuat şimdi ülkenin Kongresi tarafından kabul edildi ve 2022’de Temsilciler Meclisi’nde tartışılacak.

Özellikle Arjantin, Venezuela ve Meksika’daki yerel ekonomik ve mali zorluklar nedeniyle Güney Amerika, kripto para biriminin benimsenmesi için uygun bir yuva olarak ortaya çıktı. Örneğin, ulusal itibari para birimleri parçalanırken Arjantinliler ve Venezuelalılar daha uygun bir ödeme seçeneği olarak Bitcoin gibi dijital alternatiflere yöneldiler. El Salvador gibi diğerleri, cumhurbaşkanının insanlar üzerinde BTC kullanımını teşvik etmesiyle tamamen farklı bir yaklaşım benimsedi.

Paraguay’ın önümüzdeki günlerde atacağı diğer adımlar ilgiyle takip ediliyor.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.