a

ABD Hazine Bakanı, Stablecoin Düzenlemelerini Tartışacak

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, önümüzdeki hafta ABD'deki stablecoin düzenlemelerini görüşmek üzere Finansal Piyasalar Çalışma Grubu ile bir araya gelecek. Yellen, kripto para birimlerini eleştirse de finansal sektörü iyileştirme potansiyelini kabul ediyor. Yaklaşan tartışmanın hükümet destekli CBDC'leri değil, ticari stablecoinleri içereceği görülüyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, önümüzdeki hafta ABD’deki stablecoin düzenlemelerini görüşmek üzere Finansal Piyasalar Çalışma Grubu ile bir araya gelecek. Yellen, kripto para birimlerini eleştirse de finansal sektörü iyileştirme potansiyelini kabul ediyor. Yaklaşan tartışmanın hükümet destekli CBDC’leri değil, ticari stablecoinleri içereceği görülüyor.

Bakan Yellen, 19 Temmuz Pazartesi günü Finansal Piyasalar Çalışma Grubu ile görüşecek. Bu grup, Para Birimi Denetleme Ofisi ve Federal Mevduat Sigorta Kurumu üyelerini içeriyor. Yellen, “Düzenleyicileri bir araya getirmek, riskleri azaltırken stabilcoinlerin potansiyel faydalarını değerlendirmemizi sağlayacak”  diye konuştu. Bunun yanında  “Hızla büyüyen dijital varlıklar, bu sektörün düzenlenmesi ve yeni otoriteler için herhangi bir tavsiyenin geliştirilmesi konusunda işbirliği ihtiyacı doğuruyor” ifadelerine yer verdi. Tartışma, stablecoin varlıkları etrafında benzer düzenleyici konuları tartışan çalışma grubunun 2020 açıklaması üzerine şekillenecek. Çalışma grubunun merkez bankası dijital para birimi (CBDC) yerine ticari stablecoin etrafındaki düzenlemeler üzerine konuşacağı düşünülüyor.

Yellen, Başkan Joe Biden bu yılın başlarında göreve geldiğinde, 25 Ocak 2021 tarihinde Hazine Bakanı olarak göreve başladı. Hazine Bakanı,  göreve geldiğinde kripto para birimi karşıtı bir duruş sergiledi ve sektördeki suç faaliyetleri üzerinde durdu. Bununla birlikte, kripto para sektörünün finansal sistemi iyileştirme potansiyeline sahip olduğunu da kabul etti. Bu düzenleme görüşmeleri Yellen’ın dijital para birimine karşı geçmiş açıklamalarından daha olumlu yaklaştığını gösteriyor. Geçtiğimiz haftalarda ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, stablecoin için daha fazla düzenlemeye ihtiyaç olduğunu belirtmiş, kripto paralardansa stabilcoinlerin daha fazla ilgi çekebileceğini söylemişti.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

coinnet
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.