a
coinnet

ABD Hazine Bakanlığı Tornado Cash’i Neden Kara Listeye Ekledi?

coinnet

Hazine Bakanlığı Pazartesi günü, Amerikalıların kripto para birimi platformu Tornado Cash’i kullanmasını yasakladı. Hizmetin suçluların 7 milyar dolardan fazla sanal para aklamasına yardımcı olduğunu söyledi.

Yasa koyucular ve düzenleyiciler, sanal para birimlerinin oynaklığı, korsanlık ve diğer suçları kolaylaştırmadaki rolleri konusunda giderek daha fazla endişe duyduğundan, baskı, ABD hükümetinin kripto endüstrisini dizginlemek için son çabasıydı. Platformu ABD ulusal güvenliğine tehdit olarak nitelendiren Hazine Bakanlığı, Tornado Cash’i varlıkların kara listesine alarak Amerikalıların hizmeti kullanarak para göndermesini veya almasını yasa dışı hale getirdi.

Terörizm ve Mali İstihbarat Müsteşarı Brian Nelson yaptığı açıklamada, “Kamuoyunun aksi yöndeki güvencelerine rağmen Tornado Cash, kötü niyetli siber aktörler için para aklanmasını durdurmak için tasarlanmış etkili kontroller uygulamakta defalarca başarısız oldu” dedi.

Suçlular uzun süredir anonim olarak işlem yapmak için sanal para birimlerini kullanıyor. Dijital paraları uyuşturucu veya diğer yasadışı mallarla takas ediyor. Ancak kriptonun anonimliği, kapsamlı bir güvenlik sağlamaz. Kripto işlemleri, blockchain adı verilen herkesin görebileceği defterlere kaydedilir ve kolluk kuvvetlerinin parayı takip etmesine izin verir.

Tornado Cash-Lazarus bağlantısı

Tornado Cash gibi platformlar, bu tür izlemeyi zorlaştırmak için tasarlanmıştır. Bu kripto platformları, birden fazla işlem akışı alır. Ardından bunları birleştirerek fonların kaynağını ve hedefini gizler. Hazine Bakanlığı’na göre Tornado Cash, bu yıl Lazarus Group adlı Kuzey Kore destekli bilgisayar korsanları tarafından çalınan 455 milyon dolardan fazla kriptoyu aklamak için kullanıldı.

Tornado Cash, 2019’daki lansmanından bu yana, büyük ölçüde blockchain kayıtlarının bilgisayar korsanlarının çalınan kripto para birimlerini taşımak için kullandığını gösterdiği için öne çıktı. 

Kripto savunuculuğu grubu Coin Center yaptığı açıklamada, Tornado Cash’in diğer herhangi bir teknoloji gibi iyi veya kötü kullanıma konabilecek tarafsız bir platform olduğunu savunarak Hazine Bakanlığı’nın duyurusunu eleştirdi.

Dijital para piyasası büyüdükçe federal hükümet, hafifçe düzenlenmiş kripto şirketlerine giderek daha fazla baskı yapıyor. Tether, geçen yıl Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu tarafından rezervleriyle ilgili yanlış beyanlar nedeniyle para cezasına çarptırılmıştı. Öte yandan Adalet Bakanlığı geçen ay Coinbase’in eski bir çalışanına içeriden bilgi ticareti suçlamasında bulundu.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.