a
coinnet

ABD Senato Bankacılık Komitesi, Stablecoin Hakkında Ek Bilgi İstiyor

ABD Senatosu ve kurumları stablecoin konusunda çalışmalara devam ediyor. Senato Bankacılık Komitesi konu hakkında kripto para borsalarından ek raporlar istedi.

Stablecoin konusu ABD’nin ana gündem maddesi haline geldi. SEC başta olmak üzere birçok finans gözlemcisi bu sorunu çözmek için gerekli adımları atmaya başladı. Senato da bu düzenleme üzerinde çalışıyor.

Senato Bankacılık Kurumu Detaylı Bilgi Talep Etti

Stablecoinler konusunda ABD’deki yatırımcıları korumak adına başlatılan ve bankacılık sektörü ile aynı düzlemde değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan SEC’in açıklamaları sonrasında Senato Bankacılık Komitesi de bu konuda kripto para ile ilgili işlem yapan kurumlardan ayrıntılı bilgi talep etti. Kurul, stablecoin’ler ve bunları ihraç eden şirketlerin tüketicileri nasıl koruduğu hakkında daha fazla bilgi talep etti.

Senatör Sherrod Brown, 23 Kasım hakkında daha fazla bilgi almak için endüstrinin önde gelen stablecoin ihraççılarına bir mektup yazdı. Mektup, Tether ve Circle’ın üst düzey yöneticilerine gönderildi. Senatörün resmi web sitesine göre Coinbase, Centre, Gemini, Paxos, TrustToken ve Binance.US’a da bir kopyası teslim edildi.

Başkanın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu olarak bilinen piyasa gözlemcisi ekip konu ile ilgili bir rapor yayınladı. Stablecoin olarak bilinen durağan paraların yatırımcı koruma riskleri sunduğunu ve birkaç piyasa bütünlüğü endişesini gündeme getirdiği vurgulandı.

Senato Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi Başkanı Brown, kripto varlıklar ve sabit paralar için geçerli olan “karmaşık şartlar ve koşulların” yatırımcıların ve tüketicilerin nasıl işlediklerini ve potansiyel risklerini tam olarak anlamalarını zorlaştırabileceğini söyledi. Brown,

“Belirli sabit paraların itfası için geçerli olan standartlaştırılmamış şartlar, bu şartların geleneksel varlıklardan nasıl farklı olduğu ve bu şartların dijital varlık alım satım platformlarında nasıl tutarlı olmayabileceği konusunda önemli endişelerim var” dedi.

Konu ile İlgili Cevap Aranıyor

Brown, 3 Aralık olarak bir yanıt tarihi belirledi ve müşterilerin USD karşılığında stabilcoin elde edebilecekleri “temel satın alma, takas veya para basma süreçleri” ile ilgili açık ve anlaşılır şartlar istedi.

Ayrıca, itfa süreçleri, ihraç, alım satım platformlarındaki “gelişmiş yetenekler” ve varlığın satın alınmasını veya geri alınmasını engelleyecek piyasa veya operasyonel koşullar hakkında bilgi istedi.

24 Kasım’da Circle’ın kurucu ortağı ve CEO’su Jeremy Allaire, Senatör’e soruşturma için teşekkür etti ve düzenleyicilerle daha fazla işbirliğinden bahsetti:

Stabilcoin ihraççılarının tüketicileri nasıl koruduğuna dair önemli konuyu soran mektup için @SenSherrodBrown’a teşekkür ederiz. Tüketicilerin uygun şekilde korunmasını sağlamak için yanıt vermeyi ve sizinle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum.

The New Republic’in personel yazarı Jacob Silverman, “Senatör Sherrod Brown’ın soruları, yıllardır görülmeyen veya kendisinden haber alınmayan #Tether CEO’su Jean Louis van der Velde’ye yöneltiliyor.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.