a

Federal Rezerv’de (FED) Stablecoin’ler Tartışma Başlattı

ABD’de stablecoin tartışması hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde bu paraların bankacılık sistemi ile aynı kurallara tabi tutulacağı açıklaması yapılmıştı.

coinnet
coinnet

Federal Rezerv Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller ise bu konuda FED başkanı Jerome Powell ile aynı görüşü savunmuyor. Waller, Başkanın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu tarafından stablecoin düzenlemesine ilişkin bazı tavsiyelere katılmadığını ve stablecoinlerin bu şekilde değerlendirilemeyeceğini söyledi. Waller ayrıca tüm stablecoin ihraççılarının banka olması gerekmediğini açıkladı.

Fed’den Waller, Stablecoin’lerin Tam Bankacılık Düzenlemesine Karşı Çıkıyor

FED Yönetim Kurulu Üyesi, Christopher Waller, dün yaptığı açıklamada FED tarafından öne sürülen stablecoin düşüncesinin yanlış olduğunu dile getirdi. Stablecoin ihraççılarının banka gibi hareket edip, bu düzenlemelere tabi olmasının doğru olmayacağını dile getiren Waller, konuya net bir biçimde karşı olduğunu belirtti.

“Ödeme istikrarlı paraları için düzenleyici ve denetleyici çerçevenin, bu düzenlemelerin oluşturduğu belirli riskleri doğrudan, tam ve dar bir şekilde ele alması gerektiğini” vurgularken şunları kaydetti:

“Bu, ödemelere değil, kısmen borç verme faaliyetlerine yönelik olan tüm bankacılık kurallarının zorunlu olarak empoze edilmesi anlamına gelmez”

Başkanın Çalışma Grubunun Bazı Görüşlerine de Katılmıyor

FED üyesi Christopher Waller, aynı zamanda Başkanın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu (PWG) olarak bilinen zümrenin de bazı görüşlerine katılmadığını açık bir biçimde ifade etti. PWG, Para Birimi Denetçiliği Ofisi (OCC) ve Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ile işbirliği içinde, 1 Kasım’da stablecoin’ler hakkında bir rapor yayınladı.

Waller, bankaların stablecoin çıkarabilmesinde bir sorun olmadığını, ancak yalnızca bankaların bunları çıkarmasına izin verilmesi gerektiğine katılmadığını açıkladı.

Waller ayrıca, Federal Rezerv’in yakın gelecekte dijital dolar hakkında bir rapor yayınlamak amacıyla araştırdığı merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) hakkında yorum yaptı.

Fed Başkanı, Fed’in ödeme maliyetlerini düşürmek amacıyla bir CBDC oluşturmaması gerektiğini savunarak, CBDC ihtiyacına hala şüpheyle baktığını söyledi. Ayrıca, ödemeler alanında zaten “gerçek ve hızlı inovasyon” olduğunu kaydetti.

Ekim ayında dijital doların Fed’i ticari bankalarla doğrudan rekabete sokacağını ve bunun iyi bir fikir olup olmadığını sorgulayacağını açıkladı. “Federal Rezerv CBDC’sinin ABD ödeme sisteminin karşı karşıya olduğu herhangi bir büyük sorunu çözeceğinden şüpheliyim” diye belirtti. Stablecoin’ler ABD’de tartışma oluşturmaya devam edecek gibi görünüyor.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.