a
coinnet

Avustralyalı Düzenleyici, Lisanssız Kripto Hizmetleri İddiasıyla Fintech Şirketine Dava Açtı

coinnet
coinnet

Avustralyalı düzenleyici, lisanssız kripto hizmetleri için Aave ve Coinbase destekli bir Fintech şirketi olan Block Earner’a dava açtı. Duruşma tarihi henüz belirlenmedi.

Avustralya’nın mali düzenleyicisi, Fintech şirketinin lisanssız kripto ürünleri sunduğuna dair endişelerini gerekçe göstererek Sidney merkezli Block Earner’a dava açtı.

Block Earner, kripto varlıklarında getiri sağlayan çeşitli ürün katmanları sunar. Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonu veya ASIC, bu ürünlerin lisanslı olması gereken kayıtsız yönetilen yatırım planları olduğunu iddia ediyor.

Avustralyalı düzenleyici tarafından yayınlanan açıklamaya göre ASIC, federal mahkemeyle beyanlar, ihtiyati tedbirler ve maddi cezalar isteyen bir hukuk cezası dosyası açtı. Mahkeme henüz ilk duruşma tarihini belirlemedi.

ASIC Başkan Yardımcısı Sarah Court yaptığı açıklamada; ”Block Earner’ın uygun kayıt veya Avustralya Finansal Hizmetler lisansı olmadan finansal ürünler sunmasından ve tüketicileri önemli korumalar olmadan bırakmasından endişe duyuyoruz. Bir ürünün bir kripto varlığa bağlı olması, finansal hizmetler yasasının dışında kaldığı anlamına gelmez” dedi.

Block Earner, seed finansman turunu 2021’de başlattı. Aave CEO’su Stani Kulechov ve Coinbase Ventures gibi yatırımcılardan 4,5 milyon dolar güvence altına aldı. Platform, müşteri varlıklarını Aave ve Bileşik protokoller aracılığıyla ödünç verir.

Firmanın yöneticisi Business News Australia’ya verdiği demeçte, medeni ceza dosyasının hayal kırıklığı yarattığını söyledi.

CEO Charlie Karaboga, ”Alanımızdaki düzenlemeyi memnuniyetle karşılıyoruz. Avustralyalı kullanıcılara ASIC tarafından sağlanan mevcut yönergelere göre düzenlenmiş ve uyumlu bir şekilde bir dizi hizmet sunabilmek için düzenleyici altyapı oluşturmak için önemli kaynaklar harcadık” dedi.

“Bir örnek olarak, lisans gereksinimlerinin açık olduğu yaklaşan ürünlerimiz için Avustralya Kredi Lisansı için başvuruda bulunduk ve Asıc’e bir Afsl’ye başvurma niyetimizi bildirdik” diye ekledi.

Twitter adresimizi takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Günün diğer önemli haber başlığı için bağlantıyı izleyebilirsiniz; ‌‌New York, Kripto Para Madenciliğini Yasakladı

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.