a
coinnet

Binance CEO’su CZ Terra Ekibinin Çöküş Tepkisiyle “Hayal Kırıklığına Uğradı”

coinnet
coinnet

Binance CEO’su CZ Terra Ekibinin Çöküş Tepkisiyle “Hayal Kırıklığına Uğradı”. Algoritmik stablecoins’e bir atış yaptıktan sonra Changpeng Zhao, Terraform Labs’ı Terra’nın çöküşünü ele alması üzerine halka açık bir şekilde çarptı. Binance CEO’su Changpeng Zhao, Terraform Labs’ın Terra’nın çöküşüne verdiği yanıttan “hayal kırıklığına uğradığını” söyledi. Zhao, ekibin kriz yönetimini yansıtan bir tweet fırtınası yayınladı ve Binance’in neden LUNA ve ust’yi listelediğini açıkladı. Terra, UST mandalını kaybettiği için bu hafta bir erime yaşadı. LUNA da düştü ve birkaç gün içinde yaklaşık 30 milyar dolarlık değeri sildi.

Binance, LUNA’NIN bir kuruşun altına düşmesinin ardından Cuma günü erken saatlerde LUNA ve UST Terra jetonlarını iptal etti.

Binance CEO’su Terraform Labs’a Tokat Attı

Binance’in CEO’su ve kripto alanındaki en zengin kişi Changpeng Zhao, Terra’nın çöküşüne verdiği yanıt üzerine Terraform Labs’ı çağırdı.

Cuma günkü bir tweet fırtınasında Zhao, borsa’nın web sitesinden yapılan bir duyurunun ardından Binance’in neden LUNA ve UST ticaretini durdurmayı seçtiğini açıkladı. Zhao, Terra’nın algoritmik stablecoin mekanizmasının aşırı LUNA basımına yol açtığını ve Terra doğrulayıcılarının ağı durdurduğunu belirtti. “Bazı kullanıcılarımız, borsa dışındaki büyük miktarlarda yeni basılmış LUNA’DAN habersiz olarak, mevduatlara izin verildiğinde fiyatın daha da düşeceğini anlamadan LUNA’YI tekrar satın almaya başladı” diye yazdı. “Bu önemli riskler nedeniyle ticareti askıya aldık.”

Zhao, Binance’in kripto projelerinde “tarafsız” kalma eğiliminde olmasına rağmen, Terra ekibinin krizi nasıl ele aldığına dair bazı yorumları olduğunu söylemeye devam etti. O yazdı:

“Bu UST / LUNA olayının Terra ekibi tarafından nasıl ele alındığı (veya ele alınmadığı) konusunda çok hayal kırıklığına uğradım. Ekiplerinden ağı yeniden kurmalarını, fazladan basılmış luna’yı yakmalarını ve UST mandalını geri almalarını istedik. Şimdiye kadar ne olumlu bir yanıt aldık ne de çok fazla yanıt aldık. ”

Zhao, ekibin tepkisi ve Sky Mavis’in Mart ayında 550 milyon dolarlık Ronin Ağ hackini ele almasıyla bir karşılaştırma yaptı ve Axie Infinity geliştiricisinin “hesap verebilirlik aldığını, bir planı olduğunu ve [Binance] ile proaktif olarak iletişim kurduğunu” söyledi.” Zhao ayrıca dün Terra krizi hakkında konuştu ve kripto kullanıcılarını algoritmik stablecoinlerin riskleri konusunda uyardı.

Terra Ölüm Sarmalıyla Karşı Karşıya

Terra, geçtiğimiz birkaç gün içinde, UST, peg ve Luna’yı aşırı şişen bir belirteç arzı nedeniyle bir kuruşun altına düştüğünü gören bir ölüm spirali yaşadı. Binance CEO’su CZ duruma tepki gösterdi. Kaza, sadece bir hafta içinde yaklaşık 30 milyar dolarlık değeri sildi ve kripto tarihindeki en büyük olaylardan biri olarak tanımlandı.

Terra’nın arkasındaki geliştirme şirketi Terraform Labs, geçtiğimiz birkaç gün boyunca, LUNA darpını sınırlama gibi seçeneklerden kaçınmayı seçtiği için etkinliğe verdiği yanıt nedeniyle eleştiriyle karşı karşıya kaldı. Terraform Labs Perşembe günü acil durum eylemlerinin bir listesini paylaştı, ancak bu noktada LUNA çoktan düşmüştü. Terra validators daha sonra piyasa değeri düştüğünde bir yönetişim saldırısını önlemek için zinciri geçici olarak durdurdu, ardından birkaç saat sonra tekrar duraklattı.

Terraform Labs’ın açık sözlü CEO’su Do Kwon, erimenin suçunun çoğunu üstlendi, çünkü kısmen projenin geçmişte verdiği büyük söz hakkında çok vokal oldu. Luna’nın fiyatı düşmeye devam ederken, Kwon Çarşamba günü Twitter takipçilerine empatik bir konuşma yaptı ve “Terra’nın forma dönüşünün görülmesi gereken bir manzara olacağını söyledi.” O zamandan beri sessiz kaldı.

Kripto Brifingi, olayları tartışmak için bu hafta Kwon ve Terraform Labs’a birkaç kez ulaştı ve henüz ekipten bir yanıt almadı.

Basın zamanında, UST hala yaklaşık 0.08 $ ‘dan işlem gören mandalı kısa. LUNA şu anda bir kuruşun bir kısmına mal oluyor ve projenin piyasa değeri yaklaşık 6,5 milyon dolar civarında.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Günün başka bir haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.