a
coinnet

Binance Smart Chain Ağında Kurulmuş En Büyük Metaverse Oyun Projesi Moon Nation Game (MNG) İncelemesi

coinnet
coinnet

Moon Nation Game (MNG), Binance Smart Chain ağı üzerinde şimdiye kadar oluşturulmuş en büyük Metaverse (Öteki Evren) içerisindeki Uzay Tabanlı ve çok oyunculu çevrimiçi rol üstlenme oyunu, aynı zamanda PlayToEarn özelliği olan bir projedir. Gelecekte bir çok farklı zincir ağında desteklenecektir.

Moon Nation Game (MNG) Nedir?

Binance Smart Chain (BSC) Ağı üzerinde inşa edilmiş olan MNG, Metaverse ve Blockchain alanındaki ilk Uzay tabanlı ve çevrimiçi çok oyunculu rol üstlenme oyunu oynamayı ve aynı zamanda PlayToEarn özelliği ile oyunda ek gelir elde etmeye olanak tanır. 3D Grafik özellikleri ile donatılmış bu oyun, Oyuncuların cüzdanlarında tuttukları MNG tokenleri oranında oyunculara verilecek NFT pasaportları sayesinde uzayın keşfedilmemiş derinliklerinde başka gezegenlere geçmelerine olanak tanır. MNG Tokeni aynı zamanda oyuncuların oyun içerisinde, oyun içi satın alma işlemleri, çeşitli etkinliklere katılma, ticaret yapma ve birçok fonksiyonda kullanılmasına olanak tanımaktadır.

Bununla birlikte MNG Tokeni, Kullanıcılarına uzun yıllar boyunca ideal bir yatırım aracı olacak şekilde dizayn edilmiş ve her geçen gün geliştirilmektedir.

Londra ekonomi ve siyaset bilimi okulu uluslararası pazarlama diplomasına sahip ve başarılı bir girişimci olan CEO Ben Todar tarafından geliştirilen bu proje 26 Mayıs 2021 tarihinde ön satışa sunulmuş ve 600 BNB’lik bir değeri 9 saniye gibi kısa bir sürede tamamlayarak 27 Mayıs tarihinde Pancakeswap üzerinde işleme açılmıştır.

Başarılı bir girişimci olan Ben Todar, 15-17 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleşen Dubai Kripto fuar’ında kendi standında potansiyel yatırımcılar ile buluşmuştur. CEO Ben Todar ve Teknoloji Direktörü Jay projenin tanıtımı için sektörün önde gelenleri ile dirsek temasında bulunmuşlardır. Ben Todar Fuar’da Moon Nation Game sunumu gerçekleştirmiş ve teknoloji direktörü Jay’de oyun ile ilgili röportajlar vermiştir. Fuarın bitiminde ise Moon Nation Game EN YENİLİKÇİ PROJE ödülünü almıştır.


MNG, Tokenomicks Özelliği olan bir Tokendir. Bu, (işlem ücretleri),  MNG tokeninin başarısında ve uzun ömürlülüğünde önemli bir rol oynamaktadır. Bu ücretler, fiyat istikrarı, deflasyon, projenin geliştirilmesi ve token sahipleri için ödül oluşturmakta kullanılır.

İlk etapta 384.4 Milyon Toplam arz olarak belirtilen oran bulunduğumuz evrenden Ay’a kadar olan mesafeden esinlenmiştir. Tokenemicks özelliği ile sürekli token yakımı gerçekleşmiş olup dolaşımda olan token miktarı azaltılmıştır. Aynı zamanda işlem yapan tüccarlara alım satımdan kesilen komisyonlar neticesinde cüzdanlarda tuttukları orana bağlı ödül token dağıtımı sağlanmıştır.

Makalenin yayınlandığı tarihte MNG Tokeninin dolaşımdan çıkarılan oranı (yakılan token miktarı) %16.70’in üzerinde olup 64 milyondan fazladır. Bu, MNG tokeninin ilerde ne kadar istikrarlı şekilde büyüyeceğinin bir göstergesidir.


Moon Nation Game, İngiltere devletinde aynı zamanda Özel bir Limited Şirketi Kuruluş Belgesi’ne (Aşağıda bulanan) sahiptir.

MNG Oyunun senaryosu 35 yıllık tecrübeye sahip olan yazar ve şair Graham Rhodes tarafından yazılmaktadır. Daha önceden çalıştığı oyun projeleri ile ilgili bazı bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

https://www.grahamrhodes.com/index.php?option=com_content&task=view&id=6&Itemid=32


Moon Nation Game, Oyununu güvence altına almak için Chainlink VRF ‘yi entegre etti.

Moon Nation Game, 25 Ağustos 2021 tarihinde CHAINLINK ($LINK) ile resmi olarak ortaklık gerçekleştirmiştir.

MNG Oyunlarına Chainlink’in Oracle teknolojisini entegre edilmiştir. VRF (Variable Random Function) adı verilen bu teknoloji Değişken Rastgele Fonksiyon anlamına gelmektedir. Yani oyun içerisinde elde edilen ödüllerin adil bir şekilde rastgele dağıtılmasını garanti eder. Detaylı bilgiyi aşağıdaki Chainlink’in yayınladığı makaleden okuyabilirsiniz;


MNG Oyun’u Çıkıyor!. Bugün MNG’ye katılın ve Oyun oynayarak kazanç sağlayın.

Moon Nation Game oyununun beta sürümü 31 Aralık 2021’de Moon Nation Biridge (MNB) üzerine yüklenecektir.

10gb’ta yakın büyüklükte indirilebilir bir yükleme dosyası ile kurulabilecektir. Aşağıda kısa bir süre önce ekip tarafından paylaşılan ve bir ön izleme videosu olan bu oyun tamamen 3D özelliklerle donatılmış olup sektörde ilk olacağı ve fark yaratacağının habercisi olmuştur.

Bu Uzay tabanlı oyun macerasına katılmanın şartı MNG Token’i bulundurmaktır. MNG tokeni her işlemde yansımaları ve yanmaları olan çok işlevsel sağlam ve özellikli bir dijital para birimidir..

Oyun içerisinde belirli seviyelere ulaşılması durumunda oyuncular için ek özel güçler ve ödüller olacaktır. Yarışmalar, topluluklar arası savaş, ek kaynaklar, silahlar ve NFT ödülleri olacaktır. Oyuncular elde edilecek pasaportlar sayesinde başka gezegenlere seyahat edebilir ve farklı avatarlar elde edibilecektir.


Moon Nation Bridge

Moon Nation Bridge (MNB), kripto ve oyunlar arasındaki boşluğu kapatmaktadır.

Platform üzerinde cüzdanınızı bağlayarak MNG bakiyenizi görüntüleyebilirsiniz. MNG tokeninizi MNB’nin yerel para birimiyle değiştirebilir ve bunu kullanabilirsiniz. Oyun Satın Alımı, Saatlik olarak oyun oynamak için harcanan puan, Oyun içi para birimi takası ve daha fazlası…

Moon Nation Bridge içerisinde aşağıda sıralanan bazı ek özellikler de mevcuttur.

Oyun geliştiricileri için;

  • Geliştiriciler, yaratıcı oyun özellikleri eklenmesi ve oyunun yeni kitleler ile paylaşılmasını sağlayabilir.
  • Geliştiriciler, herhangi bir oyunu veya önceden var olan ve blok zinciri olmayan oyunları da dahil olmak üzere MNB’ye entegre edebilirler.
  • Geliştiriciler, kazanılan puanları kolayca göndermek ve almak için MNB API’lerini kullanabilirler.

Oyuncular için;

  • Tüm kripto oyunlarınız için tek bir ekosistem kullanın.
  • Birçok oyunda farklı amaçlar için para harcayın.
  • Gerçek parayla bozdurabileceğiniz puanlar kazanın.

Yatırımcılar için:

  • MNG tokenindeki talep artışı ve değerlenmesi.

Moon Nation Bridge ( http://moonnation.app ), ana oyunu Moon Nation Game de içinde olmak üzere, oynanabilirliği daha basit olan (kart oyunları, masa oyunları gibi) ve daha büyük kitlelere hitap eden yüzlerce oyunu üzerinde yayınlanacağı bir hibrid platformdur.

Şu anda beta testi aşamasında olan ünlü kart oyunu UNO, LUDO, RUMMY, LADDERS, POKER gibi oyunlar bu platformda denemeye açıktır. Oyunlar ücretsiz ya da MNP (Moon Nation Puanı) karşılığında bahisli olarak canlı oyuncularla oynanabilmektedir.

Moon Nation Bridge üzerinde oynanabilen UNO oyunu deneme video’su nu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/B0YP1PUqye8

MNP; 0.01 USD değerinde Stabil bir jetondur ve sadece MNG jetonları ile takas edilerek platformdan alınıp oyunlarda para olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

MNG jetonu, oyun ekonomisinin finansal yönü için kullanılır ve oyunlar MNP’nin sadece köprü üzerinde işlem gören stabil jeton olması sayesinde oyunun yüksek hızını koruyarak oyun deneyimini sunar ve oyun içindeki işlemlerde ekstra gaz ücreti gerektirmez. Moon Nation Bridge, bu iki dünyanın bağlantı bloğu olarak görev yapar.

Moon Nation Bridge sadece bununla da kalmıyor aynı zamanda üçüncü parti oyun geliştiricilerin de oyunlarını kripto para dünyasına entegre etmeleri için köprü vazifesi görmektedir. Özellikle STEAM ve Microsoft PlayFab API lerinin entegrasyonunun tamamlanması ile şu anda bu platformlarda oyunları bulunun bütün üreticiler isterlerse Moon Nation Bridge üzerinde oyunlarını listeleme ve MNG karşılığı takas edilen MNP ile oyuncuların kredi kartı gereksinimi olmadan kripto para ile oyunlarında harcama yapabilmelerini sağlama imkanına sahiplerdir.

Oyuncular ve oyunlar için 2 farklı tip cüzdanı mevcuttur.

1. Blokzincir Cüzdanı – Bu, MNG jetonları ve puanlarını (oyun oynamak için kullanılabilecek MNP) içerir. Kullanıcılar MNG’yi puanla takas edebilecek, veya bunun tersi de geçerlidir. Bu, şu anki BSC ağında olacaktır. Diğer blok zincirleri ise daha sonra eklenecektir.

2. Oyun Cüzdanları – Her oyuncu ve oyunun kendi puan cüzdanları vardır. Kullanıcılar bu cüzdanlar arasında puan aktarabilir. Örneğin bu oyunların Moon Nation Bridge üzerinde olduğu bir zamanda, oyuncular Counter Strike GO oyunu cüzdanında tuttukları MNP leri, Battlefield oyununda harcamak için masrafsız şekilde diğer oyunun cüzdanına gönderip harcama yapabilirler. Bu cüzdanlar Blokzincirin dışında tutulmaktadır. MNG’nin puanlara (MNP) dönüşüm oranı, o anlık MNG/USD değerine oranla belirlenecek, daha sonra oyun cüzdanınıza attığınız MNP ler sabit USD değerinde olacaktır.

Oyun geliştiricileri için avantajlar – Mevcut veya yeni oyunlar bu platformda kolayca kullanılabilir. Oyunların Blockchain’de olması gerekmez. Çok sayıda oyun geliştiricisi, Blockchain ‘i çok fazla çaba ve öğrenme eğrisi içerdiğinden entegre etmeyi amaçlamıyor.

Üçüncü taraf oyun geliştiricileri, Moon Nation Bridge platformuna gelmenin benzersiz avantajlarına sahiptir. Bunlar;

a. Oyunlardaki toplam Blockchain’i entegre etmeniz gerekmez, ancak Moon Nation Bridge tarafından sağlanan Standart Kapalı Zincir API’lerini kullanırlar. Minimum maliyetlerle, kripto kullanıcıları için oyunlar platformda listelenebilir.

b. Oyun işlemlerinde gaz ücreti gerekmez.

c. Kredi kartlarından bağımsız olarak, Kripto para kullanan topluluğun oyunlarında para harcamasını sağlayarak ve bu alandan ekstra gelir elde edebilirler.

Tüm teknolojinin gerekli olduğunu kanıtlamak için bu platformda zaten 4 farklı oyun başlattık (5. Oyun da POKER olacak ve hazır olmak üzere). Daha fazlasını da listeleyeceğiz, böylece üçüncü parti büyük oyun üreticileri Moon Nation Bridge platformunun çalışmasını test ederek oyunlarını burada yayınlamak konusunda karar verebilecekler.


Proje hakkında daha fazla bilgi ve gelişme için takipte kalın.

Web sitesi: https://www.moonnation.org/

Twitter: https://twitter.com/MoonNation0 

Telegram En: https://t.me/moonnation

Telegram Tr: https://t.me/MoonNationTR

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.