a

Bitcoin (BTC) ABD TÜFE Verileriyle Ralliye Başlayacak! İşte Detaylar

coinnet
coinnet

Bitcoin (BTC) fiyatı Amerika Birleşik Devletleri Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun (BLS) Ekim ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporunu yayınlamasının ardından Salı günü bir miktar dalgalanmayla karşı karşıya kaldı. TÜFE verileri, ülkede enflasyonun %3,3’lük piyasa beklentisine karşı %3,2 ile hafiflemeye devam ettiğini ve Eylül ayındaki %3,7’den düştüğünü ortaya koydu.

Gıda ve enerji fiyatlarındaki dalgalanmalar hariç tutulduğunda enflasyonun bir ölçüsü olan Çekirdek TÜFE, ekonomistlerin %4,1’lik beklentisine kıyasla yıllık bazda %4 arttı. TÜFE aylık bazda değişmezken, aynı dönemde Çekirdek TÜFE’de %0,2’lik bir artış yaşandı.

BLS basın açıklamasında; “Barınma endeksi Ekim ayında yükselmeye devam ederek benzin endeksindeki düşüşü dengeledi ve mevsimsellikten arındırılmış endeksin ay boyunca değişmemesine neden oldu” dedi.

Özellikle; “Benzin endeksindeki %5,0’lık düşüşün diğer enerji bileşenleri endekslerindeki artışları dengelemesiyle enerji endeksi ay boyunca %2,5 düşmüştür.”

TÜFE Verilerinin Açıklanmasının Ardından Bitcoin ‘in Fiyatının Teknik Görünümünün Değerlendirilmesi

TÜFE verilerinin açıklanmasının ardından Bitcoin (BTC) fiyatı kısa süreliğine düşmüş olsa da, düzeltmenin kısa sürmesi bekleniyor. Pazartesi gününün en yüksek seviyesi olan 37.000 $’ın biraz üzerine çıkan Bitcoin fiyatının 32.270 $’dan işlem görmesi, likiditede yeni bir artışa olanak sağlayabilir ve 40.000 $’ı aşan daha büyük bir kırılma ile sonuçlanabilir.

Bitcoin fiyat tahmini haftalık grafik | Tradingview

Bitcoin (BTC)

Yükselen trend çizgisinin orta sınırı aşağı doğru fiyat hareketini sınırlamak için sıraya girmiş durumda. Bitcoin ‘de daha uzun pozisyonlar bekleyen yatırımcılar, Hareketli Ortalama Yakınsama Sapması (MACD) göstergesinin haftalık zaman diliminde canlı bir satın alma sinyali verdiğini bilerek rahat edebilirler.

Devam eden genel yükseliş trendini destekleyen momentum, yükseliş tezini güçlendiren yeşil histogramlara ek olarak MACD nötr alanın üzerinde yükseldiği sürece artmaya hazırlanıyor. Yükseliş piyasalarında, diğer tüccarlar ya da yatırımcılar kazançlara kilitlenirken bile yeni giriş fırsatları sağlayarak yükseliş trendinin devamı için çok önemli olan geri çekilmeler de vardır.

Örneğin balinalar, kripto analisti @ali_charts’ın zincir üzerindeki bir iç görüsüne dayanarak Bitcoin (BTC) cüzdanlarını boşaltıyor. Santiment tarafından yeniden yayınlanan X’teki gönderi, büyük hacimli sahiplerin ya “satış yaptığını” ortaya koyuyor ya da geçtiğimiz hafta yaklaşık 2,22 milyar $ değerinde 60.000 $ Bitcoin’i yeniden dağıttı.”

Bu balina faaliyetleri, Bitcoin (BTC) fiyatının 37.000 $’ın üzerinde karşılaştığı ivme eksikliğini açıklayabilir.

Yatırımcıların belirli kilit seviyeleri ve daha da önemlisi Bitcoin fiyatının bunlara nasıl tepki verdiğini akıllarında tutmaları ihtiyatlı olacaktır. Örneğin, 38.000 $ ‘lık direncin üzerinde işlem yapmak, 40.000 $’ ın ötesinde ve 50.000 $ ‘a doğru beklenen kırılmayı körükleyebilir.

Öte yandan, 36.000 $ bu hafta tüccarların ilgi gösterdiği bir alan. Bu seviyenin altına düşülmesi, 35.000 ve 33.000 dolarlık destek seviyelerinin ulaşılabilir hale gelmesiyle daha büyük bir satışa yol açabilir.

Haftalık grafikte yükseliş eğiliminin neredeyse tamamlanmış olması, Bitcoin fiyatının 33.000$’a düşmeyebileceğini gösteriyor. Bu yükseliş eğilimi, 50 haftalık Üstel Hareketli Ortalama’nın (EMA) (kırmızı) 100 haftalık EMA’nın (mavi) üzerine çıkmasıyla kendini gösteriyor.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.