a
coinnet

Bitcoin Halving Başarıyla Tamamlandı: Fiyat İçin Sırada Ne Var?

coinnet
coinnet

Çok beklenen Bitcoin Halving etkinliği nihayet 19 Nisan-20 Nisan tarihlerinde tamamlandı. Yeni BTC’lerin oluşturma oranında programlanmış bir azalmaya neden oldu. Her dört yılda bir gerçekleşen yarılanma olayı, madencilik ödüllerini yarıya indiriyor. 

Ayarlama, mempool.space ve Blockchain.com gibi analitik platformlarından gelen verilerle doğrulandı. Bitcoin Halving esnasında fiyat nispeten sabit kaldı ve yarılanmadan sonra 64.000 $ işaretine yakın seyretti.

Bitcoin yarılanma olayının BTC fiyatı üzerinde hemen bir etkisi olmayacak gibi duruyor. Ancak önümüzdeki 12 ay ve 2025 yılına kadar güçlü bir destek beklenebilir.

Bitcoin Halving ve Fiyat Hareketi

Bitcoin Halving başarıya ulaştı. Günlük madenci ödülleri 900’den 450 Bitcoin’e düşüyor. BTC yarılanması piyasadaki yeni Bitcoin arzını azalttıkça, analistler Bitcoin fiyatını daha yükseğe çıkarmak için bir katalizör olmasını bekliyorlar. 

Öte yandan, spot Bitcoin ETF’lerinden gelen güçlü talep, yükseliş ivmesine daha da yardımcı olacaktır. Wyoming Senatörü Cynthia Lummis gibi Bitcoin yanlısı milletvekillerinden bazıları da son gelişmeyi memnuniyetle karşıladı.

Ancak, JPMorgan ve Deutsche Bank gibi bankacılık devleri, Bitcoin Halving zaten fiyatlandırıldığına inanıyor. Kurumsal yatırımcılar için bir dijital varlık borsası olan Singapur merkezli AsiaNext’in CEO’su Kok Kee Chong şunları söyledi:

Beklendiği gibi, yarılanma tamamen fiyatlandırıldı, bu nedenle fiyat hareketi sınırlıydı. Şimdi endüstri, sürdürülebilir kurumsal ilginin ortasında önümüzdeki haftalarda bir ralli olup olmayacağını bekleyip görmek zorunda kalacak.

Bitcoin’in kısa vadeli beklentilerini çevreleyen mevcut iyimserlik, Federal Rezerv’den faiz indirimlerinde bir duraklama yaşatabilir. Ayrıca Bitcoin Halving ile aynı döneme denk gelen Orta Doğu krizi etmen olacaktır.

Artan gerilimler öneren göstergeler de dahil olmak üzere Bitcoin, daha geniş makroekonomik faktörler nedeniyle zorluklarla karşı karşıya kalabilir. Yarılanma olayının kripto para biriminin fiyatını doğrudan etkilemek yerine Bitcoin madenciliği firmaları üzerinde daha büyük bir etkisi olması muhtemel olsa da, gelirlerini önemli ölçüde etkilemesi bekleniyor.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.