Bitcoin Madencileri Çin ‘i Terk Ediyor!

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Bitcoin madencileri Çin ‘den gelen kısıtlayıcı kararlarla boğuşuyor. Geçtiğimiz birkaç haftadır madenciliğin sebep olduğu fosil yakıt tüketimi, özellikle madencilik için en uygun ortamı sunan Çin gibi gelişmiş sanayi ülkelerinde büyük bir sorun haline geldi. Aynı zamanda Çin’in Sichuan’daki madencileri, eyalete gelen sınırlandırmalardan sonra çevrimdışı olduklarını iddia eden söylentilerle anıldı. Ardından halka, Çin’in en iyi mali öz denetim kuruluşlarından üçü tarafından ülkenin 2017 kripto varlıkları yasağını hatırlatan ortak bir açıklama geldi. Son olarak, Başkan Xi Jinping’in baş ekonomi danışmanı başkanlığındaki Çin Devlet Konseyi’nin ilk kez madenciliği çökerttiği bildirildi.

Yukarıdaki gelişmelerden sonra geçtiğimiz Pazar günü, Çin devlet haber ajansı Xinhua, geleneksel yatırım araçlarına göre risklerini kınayan kripto varlıkları hakkında olumsuz bir makale yayınladı. Bu makaleden sonra satış baskısının giderek arttığı da bariz bir şekilde gözlemlendi.

2021’in en karlı yatırım araçlarından biri olan Bitcoin, bu olaylar dizininde etkisiyle özellikle madencilik üzerine kurulu olduğu için Bitcoin’in geleceğinden korkulmasına neden oldu.

Kripto paraların şeffaf olmaları neticesinde, piyasayı etkilen gelişmelerle cüzdan hareketlerinin örtüşmesi bizlere yaşananlar hakkında daha net değerlendirme yapabilme fırsatı veriyor. Öncelikle Bitcoin’in fiyatında gerçekleşen düşüşün, Elon Musk’ın Bitcoin’i “Son derece merkezileştirilmiş, çoğunluk bir avuç büyük madencilik (diğer bir deyişle hashing) şirketi tarafından kontrol ediliyor” şeklinde tanımlaması ve “Tesla Bitcoin ödemelerini askıya aldı” açıklaması, aşağı yönlü hareketin ilk kıvılcımı oldu.

Bu açıklamalardan sonra pek çok kurucu isim “madencilik merkezsizdir ve sadece fosil yakıt tüketmez” şeklinde bir görüşü savunurken, aynı zamanda Elon Musk’a katılan isimlerde bulundu.

bitcoin çin, Bitcoin Madencileri Çin ‘i Terk Ediyor!
Bitcoin Madencileri Çin ‘i Terk Ediyor!

Madencilik Merkeziyetsiz Mi?

Kısaca madencilik; ağda yapılan sonraki 10 dakikalık işlemleri kaydetmek için yapılan bir yarıştır. Bu yarış tamamen şansa dayalıdır ve olasılığını arttırmak isteyen madenciler, daha fazla hesaplama gücüyle doğru şifreyi ilk bulan isim olmaya çalışır. Bu hesaplama yüksek enerji ve işlemci gücü gerektirdiğinden madenciler, bir havuz oluşturarak güçlerini birleştirirler.

Bu doğrultuda doğru şifreyi bulan madenciye BTC olarak verilen ödülün takibi çok önemlidir. Madencilerin kazandıkları Bitcoin’leri satabilmeleri için öncelikli olarak bir kripto para borsasına veya işlem yapabilecekleri bir platforma aktarmaları gerekmektedir. Coinmetris’ten alınan aşağıdaki grafik, madencilik hareketlerinin güncel psikolojisini yansıtmaktadır. İncelendiğinde, geçtiğimiz pandemi dönemi başlangıcı olan Mart 2020’den daha fazla, Çin’den gelen olumsuz gelişmelerle birlikte satış gerçekleşmiş.

bitcoin çin, Bitcoin Madencileri Çin ‘i Terk Ediyor!

Ek olarak çıkarılabilecek bir diğer sonuç; madencilerin yüksek satış yaptığı dönemlerde fiyatın doğal olarak gerilemesidir. Geçtiğimiz aylarda madencilerin, fiyatın 50.000 dolar üzerine çıkmasına rağmen satış gerçekleştirmediğini gözlemlemiştik. Bu tutuculuk bir arz sıkışmasına yol açarak, fiyatın daha yükselmesine sebep olmaktadır. Tabi, bu sıkışmasının patlayarak çekilmenin gözlemlenmesi de mümkündü.

Sonuç olarak özetlersek, madenciler kazandıkları Bitcoin’leri dolara çevirmeden bekleyen cüzdanlara sahipler. Ancak, güncel gelişmeler gibi belirsiz ve karamsar bir piyasada, ihtiyaç dahilinde madenciler de ellerindeki Bitcoin ‘leri satmak zorunda kalabiliyorlar. Aynı zamanda bu gelişmeler, Çin ‘de faaliyet gösteren madencilerin tesisleri kapatmasına veya başka bir ülkeye göç etmesine neden olabiliyor.

Çin ‘in Bitcoin için bir dizi kötü haber getirmesinin ardından 30.000 dolara doğru sert bir dalış yapan Bitcoin, şu anda 36.500 dolar seviyesinden işlem görüyor. Gün içerisinde en yüksek 38.650 dolar seviyesi gözlemlendi. Bu dönemde gözler 14 Haziran’da sonuçlanacak ABD faiz kararlarına çevrilmişken, BTC’nin de tekrar 40.000 dolar yaklaşması daha olumlu bir atmosfer yarattı.

bitcoin çin, Bitcoin Madencileri Çin ‘i Terk Ediyor!

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

Yorum Yaz

isimFiyatGrafik (7gün)
bitcoin
Bitcoin (BTC)
$58,134.00
ethereum
Ethereum (ETH)
$2,080.07
binancecoin
Binance Coin (BNB)
$408.18
ripple
XRP (XRP)
$1.02
tether
Tether (USDT)
$0.998