a

Bitcoin Son 24 Saatte 407 Milyon Dolarlık Kayıp Yaşadı

Kripto paralar bir süredir kırmızı alanda yer alıyor. Belirli dönemlerde toparlanma emareleri gösterseler de bu durum özellikle Bitcoin cephesinde devam ediyor.

Kripto para piyasasını takip eden ve pozisyon açan birçok kişi elde edilen veriler ışığında Bitcoin için bu pozisyonlarını kapattı.

407 Milyon Dolarlık Kayıp

Kripto para işlemlerini takip eden ve kamuoyu ile paylaşan Coinglass verilerine göre 5 Mayıs’ta birçok trader, Bitcoin pozisyonlarını terk etti. Coinglass, piyasa takipçilerinin 407 milyon dolarlık pozisyon kapattıklarını bildirdi. Bu durum yaklaşık olarak 24 saatlik süre içerisinde gerçekleşti.

Bu kayıplar arasında 340,30 milyon doların üzerinde uzun pozisyon silindi. Aynı gün 67,3 milyon dolarlık kısa pozisyon tasfiye edildiğinden, kripto piyasalarının sürekli düşüşüne bahis yapanlar da oynaklıktan etkilenmedi.

Kripto piyasaları düşmeye devam ederken, Perşembe ile Cuma arasındaki en büyük tasfiyelerden bazıları Bitcoin (BTC) tüccarları pahasına gerçekleşti. 24 saatlik bir süre içinde 72,7 milyon dolar değerinde 2 binden fazla BTC pozisyonu boşaldı. Yalnızca Bitcoin değil, Ethereum pozisyonları da birer birer terk ediliyor. Ethereum’da 39,53 milyon dolar değerinde ETH tasfiye edildi.

Fitness uygulaması STEPN ve Yuga Labs’ın ApeCoin (APE) tüccarları sırasıyla 7.36 milyon dolar ve 5.27 milyon dolarlık tasfiyelere tanık olduklarından, son zamanlarda büyük ralliler gören bir çift yeni altcoin katliamdan kurtulamadı.

İlgili Haber: Bitcoin Fiyatı, Geri Çekilme Sonrasında 41 Bin Seviyesine Geri Döndü

Bu Haftaki BTC Düzeltmesi Önemli

Analitik firması Santiment de bu haftaki düzeltmenin BTC için geçen yılki en büyük olaylarından birini işaret ettiğini vurgulayarak yaşanan çöküşe ağırlık veriyor.

“Bitcoin, kayıpla gerçekleştirilen zincir içi işlemlerin oranı açısından bir yıldan fazla bir süre içinde üçüncü en büyük kapitülasyon haftasını yaşıyor. BTC’nin bu metrik için bu kadar negatif olduğu son zaman, fiyatların sonraki 9 gün boyunca  yüzde 20 arttığı 16-22 Şubat’tı.”

Firma ayrıca, BTC’nin kripto piyasasının geri çekilmesi sırasında büyük miktarda zincirleme faaliyete tanık olduğunu da belirtiyor.

“Dünün orta ölçekli düzeltmesinden sonra, toz hala kripto piyasalarına yerleşiyor. Bitcoin ağı dün işlem yapan 1,17 milyon benzersiz aktif adrese sahipti ve bu, 2 Aralık 2021’den bu yana en yüksek fayda miktarıydı.”

Bitcoin şu anda 36 bin 74 dolardan yatay işlem görüyor ancak Çarşamba günü haftalık en yüksek seviyesi olan 39.874 dolardan yüzde 9.6 düşüşte.

Ethereum şu anda 4 Mayıs’taki 2 bin 955 dolarlık zirvesinden yüzde 8.7 düşüşle 2 bin 699 dolar değerinde işlem görüyor.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.