a

Bitcoin Yatırımı Tesla’ ya Araba Satışından Daha Fazla Kazanç Getirecek

Wedbush Securities analistleri, Tesla’ nın 1.5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımının şirketin kendi satışlarından daha fazla kazanç getireceğini düşünüyor.

ABD’ li araştırma firması Wedbush Securities’ in bir araştırmasına göre, Elon Musk’ın elektrikli otomobil şirketi Tesla, Ocak ayında yaptığı Bitcoin yatırımından 2020’ nin tamamındaki tüm otomobil satışlarından daha fazla kâr edecek gibi görünüyor.

Tesla, bu yılın başlarında Ocak ayında 1.5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın aldığını açıkladı. Tesla’ nın açıklamasının ardından Bitcoin’ in fiyatı yükselmeye ve rekorlar kırmaya başladı. Haber yayınlandıktan hemen sonra Bitcoin’in fiyatı %8.5 oranında yükseldi.

Bitcoin yükselişi hız kesmeden devam etti. Yatırım haberinden 12 gün sonra, Bitcoin 57.000 doları geçti ve Bitcoin’ in piyasa hacmi 1 trilyon dolara ulaştı.

Wedbush analistleri Dan Ives ve Strecker Backe, Tesla’ nın Bitcoin yatırımından şimdiden 1 milyar dolar kâr elde ettiğini tahmin ediyor. Bu değer, Tesla’nın 2020 mali yılı için araba satışından bildirdiği 721 milyon dolarlık kâr değerinin oldukça üzerinde.

Musk, 47.5 milyon takipçisine bu konuda tweet atarak Bitcoin’ in fiyat yükselişine destek oldu. Twitter biyografisini “#Bitcoin#” olarak değiştirdiğinde, Bitcoin fiyatı bir saat içinde % 13 arttı. Musk kripto parayı eleştirmenlere karşı da savundu. Altın ve Bitcoin eleştirmeni, Euro Pacific Bank yöneticisi Peter Schiff, altının kriptodan daha üstün olduğunu tweetlediğinde, Musk buna katılmadı ve ‘Altınınız olduğunu söyleyen bir e-posta, altına sahip olmakla aynı şey değildir. Kripto paranız da olabilir.’ şeklinde bir tweet ile yanıt verdi. Elon Musk Twitter profil resmini Bitcoin yaptı haberi için tıklayınız.

Wedbush, Bitcoin yatırımını ‘Tesla için bir yan gösteri’ olarak nitelendiriyor, ancak bu yatırımın önümüzdeki bir buçuk yıl içinde halka açık şirketler için ‘dalgalanma etkisi’ yaratabileceğini de düşünüyor. Firma aynı zamanda, kamu şirketlerinin %5’ inden daha azının Tesla’ nın Bitcoin yatırımını kopyalayacağını düşünüyor.

KAYNAK: decrypt.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.