a
coinnet

Blockchain: L1 ve L2 Katman Ölçekleme Çözümleri Nedir?

coinnet

Diğer birçok sektöre benzer şekilde kripto endüstrisinin de kendi eksiklikleri vardır. Ancak, bu sorunların çoğu aynı zamanda çözümlerle birlikte gelir. Örneğin, ölçeklenebilirlik, birkaç blockchain için ortak bir sorun olmuştur. Bir blockchaindeki artan işlem ve veri sayısını barındırmanın zorluğu, bir dizi ağ tarafından ortaya konmuştur. Katman-1(L1) ve Katman-2(L2) çözümleri burada devreye girer.

Katman-1(L1) nedir?

Katman-1 genellikle bir blockchain veya blockchainin temel seviyesini ifade eder. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Litecoin (LTC), hepsi bir katman-1 blockchain örnekleridir. Bununla ilişkili çözümler genellikle orijinal blockchainin kendisinde uygulanır. Bu, işlem kapasitesini artırmak için mekanizmaların veya kuralların değiştirilmesini içerecektir. Verilerden ziyade daha fazla kullanıcının katılması, L1 ölçekleme çözümlerine uygundur.

Belirgin L1 ölçeklendirme çözümleri, fikir birliği protokolünün değiştirilmesini içerir. Bitcoin gibi kripto varlıklar şu anda Proof-of-Work (PoW) konsensüs mekanizmasını kullanıyor. Bu, en güvenli algoritmalardan biri olarak lanse edilse de bazen yavaşlayabilir. Buna ek olarak, enerji tüketimi için yaygın olarak göz ardı edilmektedir. Sonuç olarak, ağlar Hisse Kanıtı (PoS) konsensüs mekanizmasına geçer.

Örneğin Ethereum, PoS’a geçişe yaklaşıyor. Süreç, madencilere olan ihtiyacı ortadan kaldırır ve yeni işlem bloklarını doğrulamak için doğrulayıcıları blockchaine getirir.

Diğer çözüm ise parçalamadır. Bu terim Ethereum topluluğu arasında oldukça popülerdir. Kripto ağı, birçok ölçeklenebilirlik sorunuyla mücadele ediyor. Ethereum 2.0, Tezos, Qtum ve Zilliqa ile aynı şekilde çalışıyor.

Blockchain endüstrisindeki nispeten deneysel durumuna rağmen, parçalama, en sevilen Katman-1 ölçekleme seçeneklerinden biri olarak büyüyen dağıtılmış veritabanlarından ödünç alınan bir yöntemdir. Tüm ağı izlemeyi daha uygun hale getirmek için, parçalama, tüm blockchain ağının durumunu parçalar olarak bilinen ayrı veritabanlarına bölmeyi içerir. Bunu takiben, diğer birçok işlemin önünü açmak için parçalar ağ tarafından işlenir.

Layer-2(L2) Ölçekleme Çözümleri

L1’den farklı olarak Katman-2 çözümleri zaten var olan bir blockchain üzerinde çalışır. Burada, L2, benzer bir mimariyi dahil ederek tek bir blockchain üzerindeki yükü azaltmak için dahil edilmiştir. Orijinal blockchain temel olarak, ana zincire paralel olarak çalışan ikincil ağlara dayanır. Bitcoin’in Lightning Network’ü , L2’nin önde gelen bir örneğidir.

Katman-2 ölçeklenebilirlik çözümleri, durum kanalları, yan zincirler ve iç içe blockchainlerden oluşur.

Yan zincirler, kendi doğrulayıcılarıyla işlem zincirlerine bitişik olan ayrı ağlardır. Bu, ana zincirin köprü akıllı sözleşmesinin, yan zincir ağının meşruiyetini bağımsız olarak doğrulamadığını gösterir. Sonuç olarak, yan zincir, ana zincirdeki varlıkları yönetme yeteneğine sahip olduğundan, iyi çalıştığına inanılır. Ayrıca, yan zincirdeki herhangi bir güvenlik ihlaline rağmen ana zincirin etkilenmediğini de belirtmek gerekir.

Yuvalanmış blockchainler, ana zincirin üstünde değil, içinde çalıştıkları için oldukça farklıdır. İç içe blockchain mimarisi genellikle, daha büyük bir ağ için kuralları belirleyen ve yürütmelerin birbirine bağlı bir alt zincirler ağında yer aldığı bir çekirdek blockchainden oluşur. Ana zincir, her biri bir ebeveyn-alt bağlantıdan yararlanan birkaç blockchain katmanının temeli olarak hizmet edebilir. Ana zincir, alt zincirlere görevler atar, bu onları tamamlayan ve daha sonra onları ebeveyne geri ileten. Bir anlaşmazlığı çözmek zorunlu hale gelmedikçe, temel blockchain, bağlı zincirlerin ağ operasyonlarına katılmaz.

Bunun, işlem yapan varlıklar için iki yönlü bir iletişim ortamı oluşturduğuna dikkat edilmelidir. Bu genellikle blockchain ve zincir dışı işlem kanallarını içerir. Kripto ağının işlem hızı ve kapasitesi bu durumda bir darbe alır.

Bir durum kanalı, Katman-1 ağ düğümü doğrulamasına tabi değildir. Tersine, çoklu imza veya akıllı sözleşme yöntemi kullanılarak kilitlenen ağa yakın bir kaynaktır. Bir durum kanalının nihai durumu ve ilgili geçişler, bir işlem veya toplu işlem tamamlandıktan sonra temeldeki blockchaine gönderilir.

Son birkaç yılda, kripto endüstrisi kusursuz bir büyümeye tanık oldu. Sektöre giren yatırımcıların artan miktarı, ağları barındırmak için L1 ve L2 çözümlerini kullanmaya zorladı. Kitleler kripto para birimini keşfetmeye devam ettikçe, pazarlara daha fazla çözüm gelme şansı yükseldi.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.