a

Brave, Web3’ün Benimsenmesini Desteklemek İçin Yeni Özellikleri Duyurdu

coinnet
coinnet

Dünya çapında 57 milyondan fazla kişi tarafından kullanılan gizliliğe öncelik veren popüler tarayıcı Brave, merkezi olmayan web’in büyümesini ve kullanımını desteklemeyi amaçlayan en son özelliklerini ortaya çıkardı. NFT (non-fungible token) pinleme yeni özellikler arasında olacak.

Gerçekten Merkezi Olmayan Bir Web İçin IPFS’den Yararlanma

Bu önemli adım Brave’in Ocak 2021’de masaüstü tarayıcısında Gezegenler Arası Dosya Sistemi (IPFS) desteği sunmasıyla başlayan Protocol Labs ile işbirliğinin devamı niteliğindedir.

Aynı yılın ilerleyen saatlerinde Brave Cüzdan verilerin merkezi olmayan Web’de depolanma, erişilme ve paylaşılma şeklini kolaylaştırmak için tasarlanmış bir proje olan Filecoin ağıyla entegre oldu. Yeni duyurulan özellikler, Brave’in Web3 çözümlerini destekleme taahhüdünde bir başka büyük adımı işaret ediyor.

NFT Sabitleme

Yeni özellikler arasında Değiştirilemez Tokenlar (NFT’ler) Brave Wallet içinde IPFS’ye otomatik olarak yedeklenmesi yer alıyor. Brave Desktop v1.51’de tanıtılan bu işlevsellik desteklenen NFT’lerin meta verilerinin IPFS’de otomatik olarak “sabitlenmesine” izin verir. Sabitleme, bir dosyayı IPFS ağında belirli bir konumda süresiz olarak depolama ve sürekli kullanılabilirliğini sağlama işlemidir.

Çoğu insan, görüntüleri ve açıklamaları içeren NFT meta verilerinin tamamen blok zincirlerinde saklandığı izlenimine kapılır. Ancak bu nadiren olur. Daha sıklıkla NFT koleksiyonları IPFS gibi merkezi olmayan depolama sistemlerinde veya hatta veri kaybı ve sansür riskleri oluşturabilen Web 2.0 sunucularında depolanır.

Brave’in kurucu ortağı ve CTO’su Brian Bondy, bu özelliğin önemini şu sözlerle vurguluyor:

Brave artık NFT’leri yalnızca birkaç tıklamayla yerel IPFS düğümünüze sabitlemenizi sağlayarak IPFS ağı içinde sürekli olarak kullanılabilir olmalarını sağlıyor.

IPFS kulağa teknik gibi gelse de protokol hakkında derin bir anlayışa sahip olmayan Brave Wallet kullanıcıları yine de NFT meta verilerinin kalıcı olarak kaybolmasını önleyebilir. Kullanıcılar, NFT’leri tarayıcıda yerel olarak sabitleyerek NFT varlıklarının ve meta verilerinin bir kopyasını güvence altına alır ve daha geniş ağ için erişilebilir hale getirir. Bu işlem sabitlenmiş NFT’leri bilgisayar korsanlığına veya hırsızlığa karşı korumasa da birden çok dağıtılmış kopya aracılığıyla ilişkili verilerinin uzun ömürlü olmasını sağlar.

Sabitleme, başlangıçta diğer zincirlere ve tokenlaştırma standartlarına yönelik bir genişleme planıyla birlikte Ethereum tabanlı ERC-721 tokenları için desteklenecektir. Brave Wallet kullanıcıları, diğer cüzdan adreslerinin sahip olduğu NFT’leri de sabitleyerek favori NFT koleksiyonlarına ek bir güvenlik katmanı sağlayabilir.

Filecoin Sanal Makine (FVM) Entegrasyonu

Brave, NFT’leri yedeklemeye ek olarak Filecoin EVM’yi (FEVM) Brave Wallet’a entegre ederek Filecoin Sanal Makinesine (FVM) erişimi basitleştirdi. FVM, Filecoin’e akıllı sözleşmeler sunarken FEVM, Ethereum ve Solidity geliştiricilerinin sözleşmelerini minimum ayarlamalarla FVM üzerinde yürütmelerine izin verir.

Bu FEVM entegrasyonu, Filecoin’in potansiyeline erişimi büyük ölçüde basitleştirir. Filecoin’in arkasındaki ekip olan Protocol Labs zincirler arası sözleşme çağrılarında diğer blok zincirlerinden depolama işlemlerini etkinleştirecek önemli ilerlemeler bekliyor. Bu yeniliğin merkezi olmayan finans, sosyal, oyun ve ötesinde zorlayıcı deneylere yol açması bekleniyor.

Protocol Labs Tarayıcılar ve Platformlar Lideri Dietrich Ayala, bu gelişmenin etkisi hakkında şunları söyledi:

Brave wallet ile tarihteki en büyük açık depolama ağı için bilgi işlem katmanını doğrudan tarayıcıya yerleştirmek, web üzerinde kontrolü doğrudan son kullanıcıların ellerine bırakan yepyeni bir uygulama sınıfının kilidini açar.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.