a
coinnet
coinnet
coinnet

Cosmos bir dizi blockchain ekosistemini Cosmos Merkezi aracılığıyla birbirine bağlamaktadır ve token ‘ı ATOM ‘dur. Temel misyonu Cosmos Hub tarafından kolaylaştırılan ve 180’den fazla doğrulayıcı tarafından güvence altına alınan farklı bağımsız blok zincirleri arasında kesintisiz ve güvenli iletişimi, veri paylaşımını ve işlem yürütmeyi teşvik ederek ‘Blok Zincirlerinin İnterneti’ olarak hizmet etmektir.

ATOM token Cosmos’un Ağındaki işlem ücretlerini ödemek için kullanılır. Aynı zamanda ATOM ‘un stake edilmesi ağın güvenliğine katkıda bulunur. Ayrıca, ATOM sahipleri Cosmos Hub tarafından sunulan teklifler üzerinde oy kullanabilir. Cosmos’un ekosistemi, 249’un üzerinde interchain uygulaması ve hizmeti içermektedir.

Cosmos Nasıl Çalışır?

ATOM merkezi olmayan uygulama (dapp) geliştiricilerinin kendi blockchain ‘lerini oluşturmalarına olanak tanıyan bir tasarıma sahiptir. Böylelikle ekosistem genelinde merkezsizleşmeyi ve birlikte çalışabilirliği sağlar.

 • Tendermint: Cosmos’ta kullanılan bir konsensüs motoru (Tendermint Core) ve genel bir uygulama arayüzü olan Application BlockChain Interface (ABCI) içeren bir dizi hazır geliştirici aracıdır. Bu araçlar, geliştirme sürecini basitleştirir ve farklı uygulamalar için önceden oluşturulan motorları sağlar.

 • Cosmos SDK: Blockchain uygulamaları oluşturmayı kolaylaştıran bir geliştirme çerçevesidir. Modülerliği ve güvenliğiyle bilinir. Cronos gibi ağlar, Cosmos SDK çerçevesini kullanmaktadır.

 • Blok Zincirler Arası İletişim Protokolü (IBC): Farklı blok zincirleri arasında iletişimi sağlayan bir protokoldür. Blok zincirleri arasında birlikte çalışabilirliği ve güvenli bağlantıları sağlar.

Cosmos SDK ve Kripto Para Sektöründe Kullanım Örnekleri

Cosmos SDK, blockchain uygulamaları oluşturmak için kullanılır. Uygulamaların başlatılması üç adımda gerçekleştirilir. Bu adımlar şu şekildedir:

Özel Bir Blockchain Oluşturma: Geliştiriciler kendi modellerini özelleştirebilecekleri veya önceden oluşturulmuş modelleri kullanabilecekleri bir blockchain oluşturabilirler.

Özel Bir Blockchain Başlatma: Cosmos SDK farklı kullanım durumlarını destekler. Örneğin oyun, sağlık, tahmin piyasaları, sınır ötesi ödemeler ve emlak uygulamaları gibi.

Ağa Bağlanma: Uygulama özel bir blockchain başlattıktan sonra Cosmos SDK, IBC aracılığıyla Cosmos’un Ağına bağlanır. Böylelikle 100’ün üzerinde IBC etkin zincire kapı açar.

Cronos, Cosmos SDK Çerçevesini Nasıl Kullanır?

Cronos, Cosmos SDK çerçevesi üzerine inşa edilmiş bir Ethereum Sanal Makine (EVM) zinciridir. Bu, zincirin hem Ethereum hem de Cosmos’un ekosistemlerinin avantajlarından yararlanmasını sağlar. Cosmos SDK işlemlerin hızlı ve düşük maliyetle onaylanmasına izin vermek için Tendermint’i kullanır. Kullanıcılar, Cosmos’un ekosistemi içinde ve IBC Protokolü aracılığıyla diğer Katman-1 ve Katman-2 EVM zincirleri arasında sorunsuz dijital varlık ve token transferlerinin keyfini çıkarabilirler.

Cosmos Ekosistemi

Cosmos’un ekosistemi sürekli olarak büyümektedir. Cosmos Hub’ın yanı sıra, ağda birkaç blockchain projesi bulunmaktadır:

 • Cronos: Cosmos SDK üzerine inşa edilmiş EVM uyumlu bir blockchain, Ethereum ve diğer EVM uyumlu zincirlerden uygulamaların hızlı bir şekilde taşınmasına olanak tanır.

 • Celestia: Dünyanın ilk modüler veri kullanılabilirliği blockchain ağıdır.

 • Injective: Yeni nesil merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarını desteklemek için özel olarak oluşturulmuş bir Layer-1 blockchain ağıdır.

 • THORChain: Kullanıcıların farklı blockchain ağları arasında varlık takası yapmasını sağlayan merkezi olmayan bir çapraz zincir likidite protokolüdür.

 • Nomic: Cosmos’a merkezi olmayan, gözetimsiz bir Bitcoin köprüsü sunar ve kullanıcılara yerel BTC’lerini nBTC’ye (IBC uyumlu token) dönüştürme imkanı tanır.

ATOM Token Nedir?

Cosmos Hub, Cosmos’un ağında başlatılan ilk Cosmos tabanlı blok zinciridir ve ATOM, Cosmos Hub’ın yerel token ‘ıdır.

ATOM Token Özellikleri ve Avantajları

 • ATOM, Cosmos’un Ağında işlem ücretlerini ödemek için kullanılır.

 • ATOM stake etmek, ağın güvenliğine katkıda bulunur. ATOM’u stake edenler, stake edilen ATOM miktarına göre ödüller kazanır.

 • ATOM sahipleri ve doğrulayıcılar, Zincirler Arası Güvenlik özelliğini kullanarak zincirler tarafından üretilen işlem ücretlerinden pay alır.

 • ATOM sahipleri, Cosmos Hub tarafından sunulan teklifler üzerinde oy kullanabilir.

ATOM Token ve Tokenomiği

 • ICO: Interchain Foundation (ICF), 2017 yılında Cosmos Network’ün finansmanı için 16.8 milyon ABD doları toplamıştır.

 • İlk Toplam ATOM Arzı: 236,198,958

 • Mevcut ATOM Kaynağı: 292,586,163

 • Enflasyon Oranı: %14.22

Dağıtım:

 • Kamu Katkıda Bulunanlar: %67.9

 • All in Bits Inc: %10

 • ICF: %10

 • Stratejik ve Erken Benimseyenler: %7.1

 • Tohum Katkıda Bulunanlar: %5

ATOM Fiyatı

ATOM yıllar içinde önemli bir büyüme potansiyeli göstermiştir. Tarihsel olarak, ATOM ‘un işlem gören fiyat aralığı 1 ABD doları ile 9 ABD doları arasında değişmiştir. Token fiyatı Mart 2020’de 1.66 ABD dolarına kadar düşmüştür. Fakat Eylül 2021’de yaklaşık olarak 44.38 ABD doları ile tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) ulaşmıştır.

ATOM Ticareti Nasıl Yapılır?

ATOM, Crypto.com uygulamasında listelenmiştir ve Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Polkadot (DOT), USD Coin (USDC) ve Cronos (CRO) dahil olmak üzere 250’den fazla desteklenen kripto para birimi ve stablecoinin büyüyen listesine eklenmiştir.

Crypto.com App kullanıcıları, ATOM ‘u USD, EUR, GBP ve 20’den fazla diğer fiat para birimiyle gerçek maliyetle satın alabilir ve Crypto.com Visa Card kullanarak dünya çapında 80 milyondan fazla tüccarda harcayabilirler. Ayrıca, kullanıcılar Crypto.com Borsasında da ATOM ticareti yapabilirler.

Cosmos (ATOM), çeşitli blok zincirleri arasında güvenli iletişimi ve birlikte çalışabilirliği teşvik ederek bir ‘Blok Zincirleri İnterneti’ oluşturmayı amaçlayan vizyoner bir blockchain ekosistemidir. Tendermint ve Cosmos SDK gibi temel bileşenlerle ağ oluşturma, fikir birliği ve uygulama geliştirmeyi basitleştirerek özelleştirilmiş blockchain çözümlerinin oluşturulmasını sağlar.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.