a
coinnet

DeFi Protokolü Voltz, Avalanche’ta SOFR Takaslarını Başlattı

coinnet
coinnet

Yatırımcılar artık Secured Overnight Financing Rate (SOFR) takasları alıp satarak bir DeFi ortamında faiz oranı riskine karşı koruma sağlayabilir.

Merkezi olmayan finans protokolü Voltz artık Avalanche kullanıcılarının küresel ekonomi genelinde kullanılan bir referans dolar oranı olan Secured Overnight Financing Rate (SOFR) faiz oranı takas işlemleri yapmasına izin veriyor. 

Cointelegraph tarafından görülen Voltz’un 24 Mayıs’ta yaptığı duyuruya göre yeni özellik yatırımcıların faiz oranı değişikliklerine maruz kalma risklerini korumalarına ve spekülatörlerin oranın yükselip yükselmeyeceğine dair bahse girmelerine olanak tanıyor.

SOFR, teminat olarak Amerika Birleşik Devletleri Hazine bonolarını kullandıklarında kurumlar tarafından ödenen kredilerin faiz oranıdır. Eski London Interbank Lending Rate’ın (LIBOR) yerini almak için oluşturuldu. Hazine tahvilleriyle güvence altına alınan krediler çok düşük riskli kabul edildiğinden, SOFR genellikle diğer oranları hesaplamak için bir ölçüt olarak kullanılır. SOFR, Federal Rezerv tarafından belirlenen Federal Fon Oranından büyük ölçüde etkilenir.

Geleneksel finansta şirketler oran dalgalanmalarına karşı kendilerini korumaya yardımcı olmak için yıllardır SOFR’ye dayalı faiz oranı takaslarını kullandılar. Örneğin, borç almak isteyen bir şirket, bu ürünleri Fed faiz artışlarına karşı korumak için kullanabilir. 

Voltz Labs’ın CEO’su ve kurucu ortağı Simon Jones, yeni özelliğin perakende yatırımcılar ile büyük kurumlar arasındaki oyun alanını eşitlemeye yardımcı olacağını söyledi. 

Herkes, Fed’in yapmaya karar verdiği şeye maruz kalıyor [ancak] şimdiye kadar yalnızca bir avuç kurum, bu riskten korunmalarına izin veren faiz oranı takas piyasalarına erişebiliyor” dedi. Ona göre Voltz protokolünün lansmanı, “geleneksel finansal piyasaları DeFi raylarında erişilebilir” hale getiriyor.

Geleneksel finansal ürünler, yavaş ama emin adımlarla DeFi’ye giriyor. Menkul kıymet komisyoncusu INX, 3 Nisan’da Ethereum aracılığıyla Greenbriar Capital hisselerini piyasaya sürdü ve kurumların onunla birlikte hareket etmesi için uyum dostu bir cüzdan geliştirdi. 27 Nisan’da Neobank, DeFi için Müşterinizi Tanıyın sürecini basitleştirmek için bir Soulbound token protokolü yayınladı.  Neobank, protokolün bankaların büyüyen Web3 ekosistemiyle daha fazla entegre olmasını sağlayacağını umuyor.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.