a

Dijital Yuan Hediyesi: Çin’in Shenzhen Merkezi Şehir Bankası Dijital Para Biriminde 10 Milyon Yuan dağıtdı

Büyük Çin şehri, bu hafta sonu ülkenin merkez bankası dijital para biriminde 10 milyon yuan dağıtıyor. Alıcılar, dijital yuan’larını gelecek hafta 3.389 mağazada kullanabilirler. Şehir, yeni hükümet destekli dijital para biriminin kullanımını artırmayı hedefliyor.

 

Çin Şehri Dijital Yuan Veriyor

South China Morning Post Cuma günü bildirdiğine göre, Çin’in Shenzhen şehri, kullanımını artırmak amacıyla ülkenin merkez bankası dijital para biriminde (CBDC) 50.000 kişiye toplam 10 milyon yuan (1.49 milyon $) bağış yapıyor. Bu, Çin’deki birkaç büyük şehirde yürütülen dijital yuan pilot programının ve dijital para biriminin ilk halka açık testinin bir parçası. Alışveriş merkezleriyle tanınan Shenzhen, Hong Kong’u Çin ana karasına bağlayan güneydoğu Çin’deki modern bir metropol şehridir.

 

Dijital yuan eşantiyonu Shenzhen’in Luohu bölgesinde bir piyango ile yapılacak. Kazananlar, 200 yuan değerinde dijital para birimini içeren dijital “kırmızı paketler” alacaklar. Kırmızı paketler, Çin’de geleneksel olarak tatillerde ve özel günlerde para vermek için kullanılan hediye zarflarıdır. Shenzhen’de yaşayan bireyler, Shenzhen hükümeti tarafından işletilen blockchain tabanlı bir hizmet olan iShenzhen aracılığıyla Cuma gününden itibaren piyangoya kaydolabilirler.

 

Shenzhen hükümeti tarafından yapılan açıklamaya göre, piyango kazananları Pazar günü açıklanacak. Daha sonra, kırmızı paketi talep etmek için resmi Dijital Renminbi Uygulamasını kullanarak dijital bir cüzdan açmaları için bir bağlantı gönderilecek ve yayın, uygulamanın şu anda halka açık olarak indirilemediğine dikkat çekerek iletildi.

 

Kırmızı dijital yuan paketleri, Sinopec benzin istasyonları, Walmart mağazaları, CR Vanguard alışveriş merkezleri ve Shangri-La otelleri dahil olmak üzere 12-18 Ekim tarihleri ​​arasında Luohu bölgesindeki 3.389 belirli mağazada kullanılabilir. Alıcılar kırmızı paketlerini başka bir kişiye aktaramazlar.

 

 

 

China Citic Bank International baş ekonomisti Liao Qun, bu dijital renminbi hediyesinin dijital para biriminin kullanımını bir ölçüde artıracağına inanıyor. Hang Seng Bank (Çin) baş ekonomisti Dan Wang, verilen her yuanın çarpan etkisine atıfta bulunarak muhtemelen daha fazla satış yaratacağını belirterek aynı fikirde. “Zarf arkası bir hesaplama, bu 10 milyon yuan programın toplam talepte en az 50 milyon yuan üreteceğini gösteriyor” dedi.

 

PBOC Vali Yardımcısı Fan Yifei, geçtiğimiz günlerde Dijital Para Elektronik Ödeme (DCEP) olarak bilinen dijital yuan’ın yaklaşık 1,1 milyar yuan değerinde 3,13 milyon işlemde kullanıldığını açıkladı. Buna ek olarak, Shenzhen hükümeti geçtiğimiz günlerde Covid-19 salgınıyla uğraşan yaklaşık 5.000 tıp ve sağlık çalışanını dijital yuan ile ödüllendirdi.

 

Bu dijital yuan hediyesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

coinnet
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.