CoinNET – Bitcoin Haberleri, Blockchain ve Kripto Para Haberleri

Dijital Yuan Hediyesi: Çin’in Shenzhen Merkezi Şehir Bankası Dijital Para Biriminde 10 Milyon Yuan dağıtdı

çin yuan dijital, Dijital Yuan Hediyesi: Çin’in Shenzhen Merkezi Şehir Bankası Dijital Para Biriminde 10 Milyon Yuan dağıtdı

Büyük Çin şehri, bu hafta sonu ülkenin merkez bankası dijital para biriminde 10 milyon yuan dağıtıyor. Alıcılar, dijital yuan’larını gelecek hafta 3.389 mağazada kullanabilirler. Şehir, yeni hükümet destekli dijital para biriminin kullanımını artırmayı hedefliyor.

çin yuan dijital, Dijital Yuan Hediyesi: Çin’in Shenzhen Merkezi Şehir Bankası Dijital Para Biriminde 10 Milyon Yuan dağıtdı

 

Çin Şehri Dijital Yuan Veriyor

South China Morning Post Cuma günü bildirdiğine göre, Çin’in Shenzhen şehri, kullanımını artırmak amacıyla ülkenin merkez bankası dijital para biriminde (CBDC) 50.000 kişiye toplam 10 milyon yuan (1.49 milyon $) bağış yapıyor. Bu, Çin’deki birkaç büyük şehirde yürütülen dijital yuan pilot programının ve dijital para biriminin ilk halka açık testinin bir parçası. Alışveriş merkezleriyle tanınan Shenzhen, Hong Kong’u Çin ana karasına bağlayan güneydoğu Çin’deki modern bir metropol şehridir.

 

Dijital yuan eşantiyonu Shenzhen’in Luohu bölgesinde bir piyango ile yapılacak. Kazananlar, 200 yuan değerinde dijital para birimini içeren dijital “kırmızı paketler” alacaklar. Kırmızı paketler, Çin’de geleneksel olarak tatillerde ve özel günlerde para vermek için kullanılan hediye zarflarıdır. Shenzhen’de yaşayan bireyler, Shenzhen hükümeti tarafından işletilen blockchain tabanlı bir hizmet olan iShenzhen aracılığıyla Cuma gününden itibaren piyangoya kaydolabilirler.

 

Shenzhen hükümeti tarafından yapılan açıklamaya göre, piyango kazananları Pazar günü açıklanacak. Daha sonra, kırmızı paketi talep etmek için resmi Dijital Renminbi Uygulamasını kullanarak dijital bir cüzdan açmaları için bir bağlantı gönderilecek ve yayın, uygulamanın şu anda halka açık olarak indirilemediğine dikkat çekerek iletildi.

 

Kırmızı dijital yuan paketleri, Sinopec benzin istasyonları, Walmart mağazaları, CR Vanguard alışveriş merkezleri ve Shangri-La otelleri dahil olmak üzere 12-18 Ekim tarihleri ​​arasında Luohu bölgesindeki 3.389 belirli mağazada kullanılabilir. Alıcılar kırmızı paketlerini başka bir kişiye aktaramazlar.

 

 

 

China Citic Bank International baş ekonomisti Liao Qun, bu dijital renminbi hediyesinin dijital para biriminin kullanımını bir ölçüde artıracağına inanıyor. Hang Seng Bank (Çin) baş ekonomisti Dan Wang, verilen her yuanın çarpan etkisine atıfta bulunarak muhtemelen daha fazla satış yaratacağını belirterek aynı fikirde. “Zarf arkası bir hesaplama, bu 10 milyon yuan programın toplam talepte en az 50 milyon yuan üreteceğini gösteriyor” dedi.

 

PBOC Vali Yardımcısı Fan Yifei, geçtiğimiz günlerde Dijital Para Elektronik Ödeme (DCEP) olarak bilinen dijital yuan’ın yaklaşık 1,1 milyar yuan değerinde 3,13 milyon işlemde kullanıldığını açıkladı. Buna ek olarak, Shenzhen hükümeti geçtiğimiz günlerde Covid-19 salgınıyla uğraşan yaklaşık 5.000 tıp ve sağlık çalışanını dijital yuan ile ödüllendirdi.

 

Bu dijital yuan hediyesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Benzer Yazılar

Çin, Hong Kong İle İlk Sınır Ötesi Dijital Yuan Denemesini Tamamladı

Buğra ÇAĞLAR

Bitcoin, Neden Elon Musk’ın Hareketinden Bu Kadar Etkilendi?

Yavuz Cem AKYOL

Michael Saylor Bitcoin için ‘Kurumlardan Talep Artıyor’ dedi

Hilal DERİN

1 Yorum

Yorum Yaz

Sitemizde temel hizmetler ve işlevleri sağlamak ve ziyaretçilerin sitemiz, ürünlerimiz ve hizmetlerimizle nasıl etkileşimde bulunduğuna dair verileri toplamak için tanımlama dosyaları gibi araçlar kullanıyoruz. Kabul Et’e tıklayarak, reklamlar, analitik ve destek için bu araçları kullanmamızı kabul edersiniz. Kabul ET Devamını Oku