a

Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin Kararına Yardımı Reddetti

Uluslararası para kuruluşları, El Salvador’un Bitcoin’i resmi bir para birimi olarak tanıma hamlesine olumsuz yaklaşıyor. Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin hareketine teknik yardım talebini reddetti.

El Salvador, bu ay uluslararası para kuruluşları arasında ilgi odağı haline geldi. Geçtiğimiz günlerde El Salvador, doların yanında Bitcoin’i resmi  para birimi olarak tanıdığını duyurmuştu. Bitcoin’i yasal para olarak kabul etme yönündeki tarihi hamlesinden günler sonra El Salvador, Dünya Bankası’ndan Bitcoin konusunda teknik yardım için Dünya Bankası’na başvurmuştu.Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin’i benimseme hamlesine yönelik teknik yardım talebini reddetti.

Başkan Nayip Bukele, Bitcoin planını ödeme şirketi Strike’in yardımıyla yönetti. Bukele, o zamandan beri ülkenin volkanlarını yenilenebilir enerji amacıyla Bitcoin madenciliği yapmak için kullanmak niyetini açıkladı.

Bitcoin’in yasal bir para birimi olarak onaylanmasından bu yana ülke, Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) ve daha yakın zamanda Dünya Bankası’ndan bazı itirazlarla karşı karşıya kaldı. Dünya Bankası sözcüsü Reuters’e şunları söyledi: “El Salvador hükümeti Bitcoin konusunda yardım için bize yaklaşsa da, bu evresel ve şeffaflık eksiklikleri göz önüne alındığında Dünya Bankası’nın destekleyebileceği bir şey değil.”

IMF, geçtiğimiz hafta ülkenin Bitcoin’i benimsemesinde makroekonomik, finansal ve yasal sorunlar bulduğunu söylemişti. Gelişmekte olan bir ülke olarak El Salvador, IMF’den 2023 yılına kadar 1 milyar dolarlık ekonomik yardım almak için görüşmelerde bulunuyor. Geçtiğimiz hafta IMF ile bir araya gelen Bukele yaptığı açıklamada, IMF ile devam eden müzakerelerin başarılı olduğunu söylemişti.

Bununla birlikte, IMF İletişim Direktörü Gerry Rice , yasanın geçmesinden bir gün sonra düzenlediği basın toplantısında Bitcoin hakkındaki çekincelerini paylaştı . “Yasal para olarak Bitcoin, çok dikkatli analiz gerektiren bir dizi makroekonomik, finansal ve yasal konuyu gündeme getiriyor” ifadelerine yer verdi. Bukele, üç ay içerisinde ülke genelinde Bitcoin hamlesini hayata geçirmeyi planladığını açıkladı. Ancak, Dünya Bankası’nın yardımı reddetmesiyle, bu cesur planın yakın zamanda gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine dair soruları gündeme taşıdı.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.