a
coinnet

Estonya’da 575 Milyon Dolarlık Kripto Dolandırıcılığı

coinnet
coinnet

Estonya’da iki kişi, ABD Adalet Bakanlığı tarafından 575 milyon dolar değerinde çok şirketli hileli bir kripto planı nedeniyle tutuklandı. Finansal kazanımların gayrimenkul ve lüks otomobil satın almak için kullanıldığı bildirildi. Mahkum edilirse ikili 20 yıl hapisle karşı karşıya kalabilir.

ABD Adalet Bakanlığı, dolandırıcılık gelirlerini aklamak için kullanılan paravan şirketlere dayanan çok katmanlı planları olduğu iddiasıyla Estonya’nın Tallinn kentinde iki Estonya vatandaşını tutukladı. 18 Sayılık iddianamenin toplamı 575 milyon dolar.

Her ikisi de 37 yaşındaki Sergei Potapenko ve Ivan Turõgin, HashFlare adlı bir kripto madenciliği hizmeti için sahte ekipman kiralama sözleşmeleri kurdular ve kurbanları, müşterilerin temettülerini ödemeyen Polybius Bank adlı sahte bir kripto bankasına yatırım yapmaya yönlendirdiler. Mahkeme belgelerine göre, yüz binlerce insan planların kurbanı oldu.

HashFlare, 2015 ile 2019 yılları arasında aktifti ve iddiaya göre 550 milyon dolar değerinde gelirle sonuçlandı. Görünüşe göre madencilik ekipmanı, sahip olduğu iddia edilen bilgi işlem gücünün %1’inden daha azında Bitcoin çıkardı. Polybius, 2017 yılında kuruldu ve sanıkların sahip olduğu diğer banka hesaplarına ve kripto cüzdanlarına gönderilen 25 milyon dolar topladı.

Kripto Dolandırıcılığında Adalet Bakanlığının Takibi

Adalet Bakanlığı Ceza Dairesi’nden Başsavcı Yardımcısı Kenneth A. Polite Jr., “Estonya mülklerinde, lüks otomobillerde ve banka hesaplarında ve sanal para cüzdanlarında elde ettikleri kötü kazançları dünya çapında gizlemeye çalıştılar” dedi. ABD ve Estonyalı yetkililer bu varlıkları ele geçirmek, dizginlemek ve bu suçlardan kar elde etmek için çalışıyorlar.

Açıklamaya göre, kara para aklama planı 75 mülk, altı lüks araç ve binlerce kripto para madenciliği makinesini içeriyordu.

Kripto dolandırıcılığında FBI, şu anda davayı araştırıyor. İkili mahkum edilirse 20 yıl hapis cezasına çarptırılabilir. Bu karar federal bölge mahkemesi yargıcına kalmış olacak.

Twitter adresimizi takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.