a

Ethereum 2.0 ile İlgili Bu Dolandırıcılığa Dikkat Edin!

Eylül ayında gerçekleşmesi planlanan birleştirme ile Ethereum 2.0 ile ilgili dolandırıcılıklar şimdiden ortaya çıkmaya başladı. İşte en yaygın olanlardan 5 tanesi.

Ethereum’un İş Kanıtı’ndan (PoW) Hisse Kanıtı’na (PoS) geçişi şüphesiz, başlangıcından bu yana ETH`nin en önemli yükseltmesidir. Büyük ölçüde “Merge” olarak adlandırılan bu, aynı zamanda 2022’de kripto para birimi alanında en çok beklenen olaylardan biridir. Özellikle The Merge yaklaşırken, herkesin bilmesi gereken birkaç popüler dolandırıcılık türü var.

Kimlik Dolandırıcılığı

Kimlik avı dolandırıcılığı, en eski numaralardan biridir ve Merge kadar abartılı bir olayla, dolandırıcılıklarının hızla artmasını bekliyoruz. Farkında olmayanlar için, kimlik avı dolandırıcılıkları, orijinaline çok benzeyen sahte ancak inanılmaz derecede iyi hazırlanmış istemler sağlayarak cüzdanlarınızdan para çalmaya çalışır. En yaygın örnek, taklit web sitelerine yeniden yönlendiren bağlantıları tıklamanızı istemek için çevrimiçi olarak aldığınız kimlik avı e-postası veya başka türde bir mesajdır. 

Onlar sizden, bilmeden kötü amaçlı yazılım olduğu ortaya çıkacak ve bilgisayarınıza bulaşacak bir tür yazılım yüklemenizi isteyebilir, böylece dolandırıcıların dosyalarınıza erişmesine izin verebilir. Özellikle bilinmeyen kişilerden gelen e-postaları açma konusunda genel bir kural olarak şunları yapmalısınız:

  • Kişisel bilgileri veya şifreleri asla kimseye vermeyin,
  • Bilinmeyen göndericilerden gelen e-postaları hemen silin,
  • Tanımadığınız bir e-posta adresinden gelen bir eki veya bağlantıyı asla açmayın.

Buna ek olarak, dolandırıcıların paranıza ulaşmak için gittikçe daha fazla ayrıntıya girdiğinin de farkında olmalısınız. Bu nedenle daha çok tetikte olmak çok önemlidir.

Airdrop Dolandırıcılığı

The Merge tarihlerine yaklaştığımızda, airdrop dolandırıcılıklarının da yaygınlaşması muhtemeldir. Unutmayın ki Ethereum Vakfı tarafından onaylanmış resmi bir airdrop yok. 

Bu dolandırıcılıkların çalışma şekli, dolandırcıların cüzdanınıza bazı tokenler göndermesidir. Oradan, bazı cüzdanlar muhtemelen değerlerini gösterecek. Siz de daha önce hiç bilmediğiniz binlerce tokene sahip olduğunuzu görünce kendinizi şaşırmış bulabilirsiniz.

Airdrop’unuzu talep etmeye çalışırken Ethereum cüzdanınızla oturum açmanız ve bir işlemi onaylamanız isteneceğinden dolandırıcılığın başladığı yer burasıdır. Bunun yaptığı şey aslında anahtarlarınızın kontrolünü dolandırıcıya vermektir.

Ethereum 2.0 Token Dolandırıcılığı

Ethereum Vakfı tarafından onaylanmış resmi bir airdrop olmadığı gibi, ETH2 tokeni da yok. Ayrıca Merge ile tanıtılacak başka bir token da olmayacak. Sizi yatırıma, trade işlemine, madenciliğe, hisseye ya da başka bir şeye yönlendiren herkes sizi dolandırmaya çalışıyor diyebiliriz.

Tabii ki, stake edilen ETH’yi temsil edebilecek meşru türev belirteçleri olduğunu da akılda tutmakta fayda var. ETH, stETH olarak adlandırılan Lido’nun platformunda yer aldı. Binance ve Coinbase’in de alternatifleri var.

Destek Dolandırıcılığı

Destek dolandırıcılıkları kripto para sektöründe çok yaygındır ve çoğu dolandırıcılık gibi kripto para birimine özgü olmayan ve sektör hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan kişileri hedef alırlar.

Örneğin, “Ethereum Desteği” adı verilen Twitter hesapları aracılığıyla insanlarla iletişime geçildiği durumlar zaten var. Bazen kullanıcının bilgisayarlarına uzaktan erişim vermesini de isterler. Amaç oldukça açık. Olay sizin varlıklarınızı almak. Burada birkaç önemli nokta olarak şunları yapmalısınız:

  • Parolalarınızı veya temel ifadelerinizi asla kimseyle paylaşmayın,
  • Asla kimsenin bilgisayarınıza uzaktan erişmesine izin vermeyin,
  • Belirlenen kanalların dışında kimseyle asla iletişim kurmayın.

Genel bir kural olarak, hiçbir destek ekibi ilk teması uzatmaz ve kesinlikle herhangi bir özel ayrıntı, özellikle de şifreler istemez.

Ethereum Mining Dolandırıcılığı

Bunu bir örnekle açıklayalım: Dolandırıcılar iddiada bulunabilir ve sizinle ne kadar süre olursa olsun iletişimde kalabilir. Onları bir ETH madencilik havuzuna katılmaları gerektiğine ikna etmeye çalışırlar. Kullanıcı az miktarda para gönderirse, bunların bir miktar kar elde ettiğini görmeleri bile olasıdır. Bu, onları büyük miktarda para göndermeye çekmek için yapılır. Yapıldıktan sonra, dolandırıcıların parayı bilinmeyen bir adrese göndermesi muhtemeldir ve bir daha asla haber alınmayacaktır. Burada hatırlamanız gereken önemli bir nokta olarak şunları yapmalısınız:

  • Bu tekliflerin çoğunun meşru olmadığını bilin. Öyle olsalardı, şimdiye kadar ana akıma ulaşırlardı ve onları duymuş olurdunuz.
  • Fonlarınızı yatırmadan önce likidite havuzları, stake etme ve mining hakkında derinlemesine araştırma yapın.

Peki Çözüm Nedir?

Özetlemek gerekirse, bu tür büyük olayların çoğu zaman bir yığın dolandırıcıyı çektiğini anlamak artık önemli bir durum. Bu, kesinlikle dolandırıcılık girişimlerini artıracak, yaratıcı ve ayrıntılı bilgisayar korsanlarının ne kadar olduğunu hafife almak, yapabileceğiniz en büyük hatadır. Yukarıdakilere ek olarak, genel olarak kriptonuz için sıkı bir güvenlik yönetimi uygulamanız şiddetle tavsiye edilir.

Siz de bir an önce bu alışkanlıkları edinmelisiniz. Sektörde olası bir söz var: “Kriptonuzu 100 milyon dolar değerindeymiş gibi koruyun çünkü bir gün öyle olabilir.”

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.